Rusya yapımı mini dizi To the Lake (Epidemiya/The Outbreak), 7 Ekim 2020 tarihinde Netflix’te izleyiciyle buluştu.

2019 yılının sonlarında Rusya’nın Premier isimli dijital platformunda yayınlanan dizi, Yana Vagner‘in Vonglake/To the Lake isimli romanından uyarlanmış. 8 bölümden oluşan dizi, 2019 yılı içerisinde Cannes ve Moskova Uluslararası Film Festivalleri’nde de gösterime girmiş.

Dizinin yönetmenliğini Pavel Kostomarov üstlenmiş. Senaryoyu Roman Kantor kaleme almış. Yapımcılığını ise Valeriy Fedorovich ve Evgeniy Nikishov üstlenmişler.

Bilim kurgu, aksiyon ve gerilim türlerini harmanlayan dizinin konusu kısaca şu şekilde lanse ediliyor:

Korkunç bir salgının yayılmasıyla uygarlığın sonu ile karşı karşıya kalan bir grup insan, acımasız bir hayatta kalma mücadelesi içerisinde hayatlarını, aşklarını ve insanlıklarını riske atarlar.

Ayrıntıya girecek olursak:

Moskova’da ölümcül bir salgın çok hızlı bir şekilde yayılmakta. Bir bilim insanının TV yayını sırasında şehirde vaka sayısının 2000’i aştığını ağzından kaçırmasının hemen ardından Moskova’ya giriş ve çıkışlar kapatılıyor. Hikayemiz ise Moskova’nın yaklaşık 40 kilometre dışında küçük bir yerleşim yerinde yaşayan bir grup insanı ve onların hayatta kalma mücadelesini merkezine alıyor.

Virüs elbette önemli bir ölümcül tehdit ama insan denen yaratık her zaman olduğu gibi çok daha büyük bir tehlike oluşturmakta. Virüsün patlamasının hemen ardından yağmalama, tecavüz ve şiddet olayları baş gösteriyor. Güçlü ve acımasız olanların hayatta kalacağı, güvenlik güçleri dahil kimseye güvenemeyeceğin tam bir vahşet ve kaos ortamı hüküm sürmeye başlıyor. Hayatta kalmak istiyorsan hem bu tarz kişilerden hem de virüsten uzak durman gerekiyor.

Dizinin başrolünde Luchshe, Chem Lyudi dizisinden tanıdığımız Kirill Käro bulunuyor. Käro, yeni karısı, üvey oğlu, eski karısı, öz oğlu, babası ve birkaç komşusuyla birlikte hayatta kalmaya çalışan Sergey isimli bir adamı canlandırıyor dizide.

Viktoriya Isakova, Sergey’in yeni eşi Anna karakterine hayat veriyor. Maryana Spivak ise Sergey’in Moskova’da yaşayan eski eşi Irina karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Yuriy Kuznetsov‘u Sergey’in yaşlı babası Boris rolünde izliyoruz. Luchshe, Chem Lyudi dizisinden anımsanabilecek Eldar Kalimulin, Anna’nın ilk evliliğinden olma asperger sendromlu oğlu Misha karakterine hayat veriyor. Saveliy Kudryashov ise Irina ve Sergey’in küçük oğlu Anton karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Aleksandr Robak, Sergey-Anna çiftinin itici ve sinir bozucu komşuları Lyonya karakterini canlandırıyor. Lyonya’nın ilk evliliğinden olan ve rehabilitasyon merkezinden yeni çıkan asi ve özgür ruhlu, sorunlu genç kızı Polina karakterine Viktoriya Agalakova hayat veriyor. Lyonya’nın genç, güzel ve hamile eşi Marina karakterinde ise Natalya Zemtsova‘yı izliyoruz.

Bu da ilk bölümüyle oldukça iyi bir başlangıç yapan dizinin fragmanı: