Rusya yapımı bir dizi olan Luchshe, Chem Lyudi‘nin tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

Luchshe, Chem Lyudi, 23 Kasım 2018-1 Mart 2019 tarihleri arasında Rusya’nın 1TV kanalında yayınlanmış ve toplam 16 bölümden oluşmakta. Bilim kurgu, aile draması ve suç draması ögelerini harmanlayan dizinin bölüm süreleri 50-56 dakika arasında değişmekte. Netflix tarafından dünya geneli yayın hakları satın alınan ilk Rus yapımı dizi olma özelliği taşıyan dizi, Netflix’te Better Than Us adıyla izleyiciyle buluştu.

Dizinin yaratıcısı, Alexander Kessel. Yönetmenlik görevini Andrey Dzhunkovskiy üstlenmiş. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Eduard Iloyan, Vitaliy Shlyappo, Denis Zhalinskiy, Aleksey Trotsyuk, Mikhail Tkachenko ve Ruslan Sorokin gibi isimler eşlik etmiş.

KONU

Yakın gelecekte belirsiz bir yıldayız. Robot teknolojisi, hayatta önemli bir yer kaplar hale gelmiş durumda. Kullanımda olan 2 tür robot var. Genellikle kamu kurumlarına tahsisi yapılan, hareket becerileri çok gelişmemiş olan, sentetik deri kaplama işlemi yapılmamış olan eski tarz robotlar ve özel kullanım için tasarlanan insan görünümlü robotlar. Elbette bu özel kullanım için tasarlanan robotların da yapabileceği şeyler kısıtlı. Bunların dışında bir de Arisa var. Korsan yazılım ile tasarlanmış, aykırı bir robot. Bağımsız karar verebilme yetisi var, duygusal sayılabilecek tepkiler gösterebiliyor ve soğukkanlılıkla insan öldürebiliyor.

Arisa, geliştirilmek üzere Rusya’nın 1 numaralı robot teknolojisi şirketi olan Cronos tarafından satın alınıyor. Elbette soğukkanlılıkla insan öldürebildiği bilinmiyor. Cronos’ta Arisa kendisine fiziki saldırıda bulunmaya çalışan alt düzey bir çalışanı öldürüyor ve bilinçli bir şekilde oradan uzaklaşıyor. Sonrasında küçük bir kızla karşılaşıyor, ona kanı kaynıyor, onu birincil kullanıcısı ilan ediyor ve kendine insanlardan oluşan bir aile edinme hayali kurmaya başlıyor içten içe. Cronos’un Arisa’yı bulma çabası, söz konusu küçük kızın parçalanmış ailesinin birbirleriyle olan anlaşmazlıkları, robot teknolojisine karşı olan eylemci bir terörist grup ve bu grubun peşine düşen cinayet masası dedektifleri derken dallanıp budaklanıyor hikayemiz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Arisa rolünde Paulina Andreeva‘yı izleme şansı elde ediyoruz.

*Arisa’yı sahiplenen 6 yaşındaki epey sevimli küçük kızımız Sonya rolünde Vitaliya Kornienko karşımıza çıkıyor.

*Sonya’nın az biraz kaba saba bir adli tabip olan babası Georgy Safronov karakterine Kirill Käro hayat veriyor.

*Sonya’nın 16 yaşındaki aklı bir karış havada, başına buyruk, isyankar ağabeyi Egor karakterini Eldar Kalimulin canlandırıyor.

*Cronos’ta robot teknolojisinin başında bulunan kişi olan ve aynı zamanda şirketin sahibi Alexey Losev‘in (Sergey Sosnovskiy) damadı konumunda bulunan, ‘Amaca giden yolda her yol mubah.‘ anlayışına ve agresif bir yapıya sahip Victor Toropov karakterinde Aleksandr Ustyugov‘u izliyoruz.

*Sonya ve Egor’un Georgy’yi ekarte edip çocukları da alarak şimdiki kocası Leo (Denis Burgazliev) ile beraber Avustralya’ya yerleşme planları kuran anneleri Alla rolünde Olga Lomonosova karşımıza çıkıyor.

*Egor’un kalbini çalan genç bir kız olan ve söz konusu eylemci gruba mensup Zhanna karakterine Vera Panfilova hayat veriyor.

*Jeanne’in barmenlik yapan ve aynı zamanda söz konusu eylemci gruba mensup abisi Bars karakterini Aleksandr Kuznetsov canlandırıyor.

*Söz konusu eylemci grubun peşinde olan Dedektif Varlamov karakterinde Kirill Polukhin‘i izliyoruz.

*Varlamov’a davada yardımcı olan genç bir dedektif olan Irina Plescheeva karakterini Viktoriya Korlyakova canlandırıyor.

*Cronos emrinde sorun çözücü olarak çalışan ve Arisa’nın peşine düşen Gleb rolünde Fyodor Lavrov karşımıza çıkıyor.

*Victor’ın karısı Svetlana rolünde Irina Tarannik‘i izliyoruz.

*Alla’nın yakın bir avukat arkadaşı olan Marina rolünde Aleksandra Ursulyak karşımıza çıkıyor.

*Yetenekli ve kibirli bir hacker olan Lara rolünde Mariya Lugovaya‘yı izliyoruz.

*Söz konusu ölüm kaydını para karşılığı değiştiren kaypak bir adam olan ve aynı zamanda Georgy’nin iş arkadaşı olan Igor Maslovsky rolünde Pavel Vorozhtsov karşımıza çıkıyor.

*Victor’un emrinde çalışan bir numaralı robot mühendisi olan Kolyan rolünde ise Andrey Kryzhniy‘yi izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Öncelikle dizinin henüz ilk 4 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Türünün çok iyi bir örneği diyemem dizi için ama izlenebilir durumda olduğunu düşünüyorum. Teknoloji zamazingoları konusunda çok yüksek olmayan bütçeleri dahilinde hareket etmişler. Öyle ki bütçe kısıtlı olduğu için gelecekte günümüz arabaları kullanılmakta hala mesela.

Oyuncu seçimleri açısından idare eder seviyelerde ama karakterlerin Arisa ve Sonya hariç pek de sevilebilir olmadıklarını belirtmek gerek. Arisa-Sonya sahnelerinde yakın dönemde iptal edilen İngiliz yapımı bilim kurgu dizisi Humans’tan Mia-Sophie sahneleri geliyor aklıma ister istemez ve benzer bir tat alıyorum bu ikilinin sahnelerinden.

Yüksek bir beklentiyle başına oturulmadığı takdirde vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi var karşımızda. Türü sevenler, Humans’ı özlemiş olanlar falan deneyebilirler. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN