Bugün İspanya yapımı bir dramanın tanıtımıyla sizlerleyiz: 45 Revoluciones

Tanıtıma başlamadan önce hepimizin çok iyi bildiği şu şarkıyı şuraya bırakıp geçeyim. Bir yandan çalsın siz tanıtımı okurken. Keza dizide bu şarkıyı çok duyacaksınız. Bunun gibi başka günümüz şarkıları da dizinin içinde o döneme ait orijinal şarkı pozisyonunda seslendirilmekte bu arada.

45 Revoluciones, 2019 yılının ilkbahar aylarında İspanya’nın Antena 3 kanalında yayınlanan bir dönem draması. Müzik tutkusu, aşk, hayaller, hayal kırıklıkları… Gerçek olaylardan esinlenilerek senaryolaştırılan dizinin yaratıcıları, daha önce Velvet Coleccion, Alta Mar, Las chicas del cable, Fariña ve Gran Hotel gibi dizilerin mutfağında beraber çalışmış olan Ramón CamposGema R. Neira ikilisi. Bu ikiliye yazar masasında Javier Chacártegui, Paula Fernández ve Curro Serrano gibi isimler eşlik etmiş. Yönetmenlik görevini ise Gustavo Ron ve David Pinillos üstlenmiş. Yapımcı koltuğunda Campos dışında Teresa Fernández-Valdés ve Sonia Martínez gibi isimler bulunuyor.

Dizinin dünya geneli yayın hakları Netflix tarafından alınmış ve orada 45 RPM ismiyle izleyici karşısına çıkmış durumda. 13 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 50-64 dakika arasında değişmekte.

KONU

1962 yılının sonlarında, İspanya’nın başkenti Madrid’deyiz. Müziğin 45’lik plaklar vasıtasıyla kulakların pasını sildiği yıllar. Dizimizin adı da buradan geliyor zaten. Bir konser sahnesiyle açıyoruz hikayeyi. Asi ruhlu, genç bir adam bir anda sahneye fırlıyor izinsiz bir şekilde ve konseri ele geçirip şarkı söylemeye başlıyor. Elbette kısa bir anlığına bu hazzı yakaladıktan sonra apar topar dışarı atılıyor. Lakin bu esnada Guillermo Rojas isimli bir müzik menajerinin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Guillermo Rojas, sektörün tanınmış eski isimlerinden biri. Çok iyi giden kariyeri bir takım nedenlerle sekteye uğramış ve dibi görmüş biri. Yeniden ayağa kalkma fırsatı arıyor ve Robert isimli bu genç adamda gördüğü star ışığını alıp işleyerek onu büyük bir yıldız haline getirmeyi hayal etmeye başlıyor. Elbette bu yolda işi hiç de kolay olmayacak onun o eski kötü namı dolayısıyla.

Guillermo, eskiden çalıştığı plak şirketinde yeni bir şans kovalıyor şu sıralar. Orada kimse ona güvenmiyor, fikirlerine ve hayallerine inanmıyor. Golden isimli bu plak şirketine bağlı olarak Futura adı altında yeni bir yapılanma şansı arıyor genç nesle hitap edecek şarkılar çıkarmak hayaliyle. Bu hayalinin ilk gündem maddesi de Robert oluyor. Golden’dan onayı alıyor almasına ama ne bütçe desteği geliyor bu onayın akabinde ne de teknik destek. Futura için Golden’dan kapabildiği tek şey köhne, küçük bir oda oluyor. Bir de şirkette çalışan ve bu hayale ortak olabilecek olan genç, çalışkan ve tutku dolu bir sekreter tahsis edilmesini sağlıyor kendisine yardımcı olması amacıyla. Sonrasında da Guillermo, Robert ve söz konusu sekreter kızımız Maribel, imkansızlıklarla dolu bir serüvene atılıyorlar 3 silahşörler olarak Robert’ın sakladığı büyük bir sırdan habersiz bir şekilde.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Maribel=

Yirmili yaşlarının başında olan genç ve güzel sekreterimiz. Sekreter dediğimize bakmayın; iş ve hayal ortağı gibi bir şey oluyor Guillermo’ya bu yolculukta Maribel. Elini taşın altına sokmaktan hiçbir zaman çekinmiyor. Bağımsız olmak için çırpınan, özgür ruhlu bir genç kadın Maribel. Maddi durumu fena olmayan bir ailenin tek kızı. Annesi ve sevgilisi tarafından evlilik planları yapılmakta onun adına ama o tam olarak neyi isteyip neyi istemediğini bilemez vaziyette. Tek bildiği şey kontrol edilmek istemediği ve öncelikli olarak bu yeni işiyle ilgilenmeye devam etmek istediği.

Karaktere Guiomar Puerta hayat veriyor.

=Guillermo Rojas=

Çok büyük bir özgüven ve kibirle dolup taşmış bir adam. Lakin zeki biri ve odaklandığı zaman işinde oldukça iyi. Geçmişte zirveyi görmüş işinde. Hayatının aşkı da kollarındaymış. Sonrasında işler ters gitmiş; prestijini de işini de aşkını da kaybetmiş. Hem sigara hem de alkol müptelası Guillermo.

Karakteri Fariña dizisinden anımsanabilecek Iván Marcos canlandırıyor.

=Robert=

Genç yıldız adayımız. Müziğe karşı büyük bir tutku duyuyor. Çok düşünmeden hareket eden, hafiften asi ruhlu biri. Ölümcül bir hastalığa yakalanmış durumda ve hayatının son dönemlerinde büyük bir yıldız olma hayalini gerçekleştirmek istiyor onun için son ışıklar sönmeden önce.

Karaktere Carlos Cuevas hayat veriyor.

=Zabala=

Golden’daki 2 numaralı adam. Guillermo’nun çok uzun yıllardır tanıdığı biri ve ona gönülsüzce 2. bir şans vermek zorunda kalıyor şirkette. Şansı verse de gerekli maddi ve teknik imkanları sağlamıyor Guillermo’ya. Elinden geldiğince onu sindirmeye ve işine köstek olmaya çalışıyor.

Karakteri Israel Elejalde canlandırıyor.

Maribel’in kontrol manyağı annesi Elisa rolünde Carmen Gutiérrez karşımıza çıkıyor. Robert’ın kız kardeşi Clara rolünde Diana Gómez‘i izliyoruz. Robert’ın piyasaya çıkacağı ilk şarkı için anlaşılan bir söz yazarı olan Ignacio rolünde Vito Sanz karşımıza çıkıyor. Maribel’in bir bankada çalışan ve naif, düzgün bir adam olan erkek arkadaşı Diego rolünde Eudald Font‘u izliyoruz. Zabala’nın sekreteri Nines rolünde Silvana Navas karşımıza çıkıyor. Maribel’in eşine oranla daha anlayışlı biri olan babası Alberto rolünde Pere Ponce‘yi izliyoruz. Guillermo’nun geçmişte menajerliğini yaptığı yıldız bir solist olan ve aynı zamanda unutamadığı eski aşkı konumunda bulunan Ángeles karakterinde Marina San José karşımıza çıkıyor. Esmeralda Moya, bizim üçlüye tanıtım konusunda yardım eden güzel bir gazeteci olan Celia Vera karakterine hayat veriyor. Kimberley Tell ise diziye ilerleyen bölümlerde Fanny isimli genç ve güzel bir solist rolüyle dahil oluyor.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk 4 bölümünü izledim dizinin. Gayet iyi gidiyor şu an için. Öyle aman aman yardırmıyor, her şeyin de en iyisini yapmıyor ama tatlı tatlı izletiyor kendini. Vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi konumunda. Başrollerden Guiomar Puerta’yı izlemek epey keyifli bu arada. Diğer 2 başrol de fena sayılmaz.

Diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Bölümleri izlemeye devam ettikçe bu yazının altına yorum bırakmaya devam ederim zaten. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN