Showtime’ın yeni dizisi On Becoming a God in Central Florida, 25 Ağustos 2019 tarihinde çift bölümle sezon açılışını yaptı. Söz konusu 2 bölüm, yaklaşık 10 gün önce izleyicinin beğenisine sunulmuştu erken bir şekilde kanalın internet sitesinden. Pazar akşamları haftalık olarak yayınlanmaya devam edecek olan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak.

On Becoming a God in Central Florida‘nın izleyiciyle buluşması epey dolambaçlı bir yolculuktan geçti. 2017 yılı başında AMC’den deneme bölümü onayı alan diziye AMC’den dizi onayı çıkmadı ve 2018 yılı ortalarında YouTube Premium’a yar olduğu açıklandı. Fakat orada da izleyici karşısına çıkamadı bir takım nedenlerle ve 2019 yılı ortalarında bir kanal değişikliği daha yaşayarak Showtime’da yayınlanacağı açıklandı.

Kara komedi türündeki dizinin yaratıcıları, Robert FunkeMatt Lutsky ikilisi. Bu ikiliye yazar masasında Jessica Blaire de eşlik etmiş. Dizinin yürütücüsü Esta Spalding. Yapımcıları arasında George Clooney, Kirsten Dunst, Grant Heslov ve Pam Davis gibi isimler de yer alıyor.

Dizinin ilk bölümü 44, ikinci bölümü ise 49 dakika uzunluğunda.

KONU

1992 yılında geçen hikayenin merkezinde Krystal Stubbs isimli yeni anne bir kadın yer alıyor. Krystal, ödenmemiş ev kredisi borçları vb. problemler dolayısıyla ekonomik açıdan zor bir süreçten geçiyor. Asgari ücretle bir su parkında çalışan Krystal’ın borçlarını sırf bu işte çalışarak ödemesi mümkün olmadığı için yeni arayışlar içerisine giriyor ve en sonunda da kocasının işini devralmak zorunda kalıyor istemeye istemeye.

Peki bu iş ne mi? Piramit satış zinciri. “Ne kadar çok satış yaparsan piramidin bir üst halkasına terfi eder ve zengin olma hayallerine bir adım daha yaklaşırsın.” hayalinin satıldığı planlar, yalanlar ve dolandırıcılarla dolu bir düzen. Hayatın zorluklarının, insanların ve düzenin bozukluğunun ortasında ayakta kalmaya çalışan güçlü, tuttuğunu koparan bir kadın!

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Krystal Stubbs rolünde Fargo dizisi dışında Spider-Man film serisi, Melancholia, Upside Down, All Good Things ve Elizabethtown gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Kirsten Dunst‘ı izleme şansı elde ediyoruz. Krystal’ın eski bir yerel güzellik kraliçesi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Krystal’ın kocası Travis rolünde Big Little Lies, The Little Drummer Girl ve True Blood gibi dizilerden tanıdığımız Alexander Skarsgård karşımıza çıkıyor. Travis, kafayı piramitle ve zengin olmakla bozmuş durumda olan bir adam.

Travis’in piramit zincirinde bir üstündeki halkada bulunan ve piramidi hayatının merkezine koymuş olan Cody karakterinde Théodore Pellerin‘i izliyoruz.

Krystal-Travis çiftinin komşuları ve yakın arkadaşları olan Ernie-Bets çiftine The Last Man on Earth ve Getting On dizilerinden hatırlanabilecek Mel Rodriguez ile Beth Ditto hayat veriyor. 2 çocuk sahibi çiftin büyük oğulları Harold rolünde ise Cooper Jack Rubin karşımıza çıkıyor. Ernie’nin Krystal’ın su parkında şefi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

*Dexter, Defiance ve No Ordinary Family gibi dizilerden tanıdığımız Julie Benz‘i piramidin üst halkalarında yer alan epey zengin ve kibirli bir kadın olan Carole Wilkes karakteriyle izleme fırsatı elde ediyoruz tekrar eden bir rolle.

*Monk, The Bridge ve The Alienist gibi dizilerden hatırlanabilecek Ted Levine, piramit zincirinin en üstündeki adam olan Obie Garbeau II karakterini canlandırıyor.

*Usman Ally, Krystal’ın çalıştığı su parkının müdürü olan Stan Van Grundegaard karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Kadroda ayrıca Eric Allan Kramer, Melissa De Sousa, Mary Steenburgen ve Sharon Lawrence gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Pek umutlu değildim diziden ama ilk 2 bölüm itibarıyla gayet memnun ayrıldım başımdan. Özellikle 2. bölüm daha da keyifli geçti. Kirsten Dunst, başarılı bir şekilde taşımakta diziyi. Bölüm süreleri kara komedi türü için biraz uzunmuş gibi gözükse de akıcılık ve sürükleyicilikle ilgili bir problemi de yok şu an için dizinin. Şans verilebilir bir dizi konumunda On Becoming a God in Central Florida.

FRAGMAN