Channel 4,  5 Mart-9 Nisan 2019 tarihleri arasında Home isimli bir komedi drama dizisi yayınladı. Geçtiğimiz hafta dizi için 2. sezon onayı da verdi.

Daha çok aktör kimliğiyle tanıdığımız ve bu dizinin de kadrolu oyuncularından biri olan Rufus Jones, dizinin yaratıcısı konumunda. Yönetmenliğini David Sant üstlenmiş. Jones’a yapımcı koltuğunda Fiona McDermott, Jim Reid, Alan Marke ve Adam Tandy gibi isimler eşlik etmiş.

22-24 dakikalık bölümlerden oluşan dizi için komedi dizisi diyesim gelmiyor ve komedi drama dizisi olarak tanımlamayı tercih ediyorum IMDB ve Wikipedia sayfalarında olduğu gibi. Draması ciddi bir şekilde hissedilen bir iş var keza ortada. İzlediğim ilk 2 bölüm arasından 2. bölüm komedi kavramına daha yakın olsa da ortada bir miktar “Gülüyoruz ağlanacak halimize.” durumu mevcut diyebilirim. Dramasının yanında eleştirel yanı da ağır basıyor dizinin. Bu iki özelliğinin yanında eğlendirmeyi de ihmal etmiyor elbette. İlk 2 bölüm itibarıyla epey başarılı buldum yani diziyi.

Başrollerini Rebekah Staton (Spy, Inside Men, Jane Eyre, Raised by Wolves), Rufus Jones (Flack), Oaklee Pendergast (Camping) ve Youssef Kerkour‘un (Nightflyers) paylaştığı dizinin konusu şu şekilde:

Peter (Jones), yaklaşık 1 yıldır birlikte olduğu kız arkadaşı Katy (Staton) ve Katy’nin ergen oğlu John (Pendergast), beraber çıktıkları ilk tatil olan Fransa seyahatinden Dorking’deki evlerine dönmüşlerdir. Arabalarının bagajında saklanmış olan Sami isimli Suriyeli bir mülteciyle (Kerkour) beraber…

Peter, Sami’nin varlığından rahatsızdır ama Katy ona yardımcı olmak ister ve evini açar. Peter’dan hiç haz etmeyen John da Sami’ye çabucak ısınmıştır. Bir takım sınır problemleri olsa da çok iyi bir kalbi olan Sami, kaçak yollarla ülkeler değiştirirken İtalya dolaylarında eşinden ve çocuğundan ayrı düşmüştür ve onlardan haber alıp akabinde onlara kavuşacağı günü iple çekmektedir. Bu süreçte de ailemizin kıymetli misafiri olacaktır.

Katy, bir öğretmen. Peter ise inşaat sektöründe çalışıyor. Carrie Quinlan, Katy’nin okuldan bir öğretmen arkadaşı olan Diana karakterini canlandırıyor. Aaron Neil, mahallenin bakkalı Raj karakterine hayat veriyor. Kadroda ayrıca Nathalie Armin ve Cosima Shaw gibi isimler yer alıyor.

Bu da dizinin fragmanı: