Tarihin tozlu sayfalarından bir dizinin daha tanıtımıyla karşınızdayım: Family Ties

Family Ties, 1982-1989 yılları arasında NBC’de yayınlanmış bir aile komedisi. 7 sezon süren kahkaha efektli sitkom, toplam 176 bölümden oluşmakta. 1985 yılında yayınlanmış olan Family Ties Vacation isimli bir de film mevcut ayrıca.

Gary David Goldberg (Spin City), dizinin yaratıcısı konumunda. Ona Alan Uger, Marc Lawrence, Ruth Bennett, Michael J. Weithorn ve Susan Borowitz gibi isimler eşlik etmiş yazar masasında. Yapımcı kadrosunda bu altı isim dışında Lloyd Garver ve June Galas gibi isimler mevcut. Yönetmen kadrosunda ise Sam Weisman ve Will Mackenzie gibi isimler bulunuyor.

Dizinin bölüm süreleri, 23-24 dakika civarında.

Dünya genelinde ün kazandığı Back to the Future film serisi öncesinde bu diziyle tanınırlık kazanmaya başlayan Michael J. Fox, 1986-89 yılları arasında üst üste 4 kez komedi dalında ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinde adaylık kazanmış Altın Küre Ödülleri’nde. 1989 yılında da nihayet bu ödülü kazanmış. Aktörün 1985-89 yılları arasında ilki yardımcı erkek oyuncu diğer dördü başrol erkek oyuncu kategorilerinde olmak üzere üst üste 5 yıl Emmy Ödülleri’nde de adaylık kazandığını ve 1986-88 yılları arasında bu ödülü 3 kez evine götürdüğünü de söyleyelim. Ayrıca dizinin 1986-88 yılları arasında üst üste 3 kez Altın Küre’de, 1984-87 yılları arasında üst üste 4 kez de Emmy’de ‘En İyi Komedi Dizisi’ dalında adaylıklar elde ettiğini ama ödül kazanamadığını da belirtelim. Bunların dışında daha birçok ödül organizasyonunda çok sayıda ödül ve adaylık kazanmış elbette dizi.

İlk 2 ve son 2 sezonunda reytinglerde istediği ilgiyi elde edemeyen dizi, 3, 4 ve 5. sezonlarda zirve anlarını yaşamış bu açıdan.

Birkaç tane de tırıvırı bilgi verelim:

1- Dizinin oyuncuları, senaristlerden dizinin final bölümünde tüm Keaton ailesinin uçak kazasında ölmesini rica etmişler. Bu talepleriyle dizinin ileride bir tarihte dirilmesinin önüne geçmek istemişler.

2- Michael J. Fox, ilk seçmede rolü alamamış. Gary Goldberg, seçmeyi korkunç olarak nitelendirmiş. Çünkü Fox’u fazlasıyla ukala bulmuş. Dizinin kast sorumlusu Judith Wiener ise Fox’u çok beğenmiş ve Golgberg’e Fox’a bir şans daha vermesi için yalvarmış. Goldberg de bu ısrar üzerine Fox’a yeni bir şans vermiş. Fox, 2. gelişinde farklı bir tavır takınmış, seçmeler harika geçmiş ve rolü kapmış.

3- Michael J. Fox, bu dizide hayat arkadaşı Tracy Pollan ile tanışmış. Dizide tekrar eden bir rolle yer alan ve Fox’un karakteri Alex’in kız arkadaşı Ellen Reed karakterine hayat veren Pollan ile Fox, 1988 yılından beri evliler ve 4 çocukları bulunuyor.

4- Ed O’Neill, ailenin babası Steven Keaton rolü için değerlendirmeye alınmış ama anlaşma gerçekleşmemiş. İyi ki de gerçekleşmemiş ki kendisini 1987 yılından itibaren 11 sezon boyunca Married with Children’da Al Bundy karakteriyle izleme fırsatı yakalayabildik diyebilirim.

Dizimiz, Keaton ailesini merkezine alıyor. Hikayenin başlangıcı itibarıyla 3 çocuklu, 5 kişilik bir aile Keatonlar. Ohio eyaletinin başkenti Columbus’ta bir banliyöde yaşıyorlar. Ailemizin ebeveynleri Steven ve Elyse, eski birer hippi. Ailede iletişime büyük önem veriyorlar. Ailenin en büyük çocuğu konumundaki 17 yaşındaki Alex, girişimci bir ruha sahip. Hırslı, sorumluluk sahibi ve bir gün milyoner olma arzusu içerisinde. 15 yaşındaki kız kardeşi Mallory, moda bilincine sahip, Alex’e oranla çok daha özgür ruhlu ve eğlenceli bir tip. Ailenin en küçük çocuğu olan 9-10 yaşlarındaki Jennifer ise sıkça yaşından büyük cümleler kuran, lafını esirgemeyen, zeki bir çocuk.

*Elyse Keaton karakterine Meredith Baxter hayat veriyor. Sabırlı, ilgili, güler yüzlü ve sevecen bir anne ve eş Elyse.

*Steven Keaton karakterini Michael Gross canlandırıyor. Ara ara tartışmacı ruhu öne çıkan, ailesine büyük değer veren, gayretli, modern ve destekleyici bir baba Steven. Yerel bir TV kanalında çalışıyor.

*Alex P. Keaton karakterinde Michael J. Fox‘u izleme şansı elde ediyoruz. Başarılı olma ve bolca para kazanma hayaliyle yanıp tutuşan zeki bir genç adam Alex. Babasının hayata baktığı pencere ile onun penceresinin oldukça farklı olduğunu söylemek mümkün.

*Mallory Keaton karakterinde Justine Bateman karşımıza çıkıyor. Jennifer Keaton rolünde ise Tina Yothers‘ı izliyoruz.

Courteney Cox, Tracy Pollan, Scott Valentine ve Marc Price, 15 bölüm ve üzeri sürelerle tekrar eden rollerle boy göstermişler dizide.

Diziye bir veya daha fazla bölümle konuk olmuş tanıdık simalar arasında ise Tom Hanks, Jane Adams, Daphne Zuniga, Geena Davis, Joseph Gordon-Levitt, Kevin Dunn, Talia Balsam, Judith Light, Jami Gertz, David Faustino, Tate Donovan, James Cromwell, Martha Plimpton, Christina Applegate, Stephen Dorff, Maura Tierney, Hank Azaria, ve Julia Louis-Dreyfus gibi isimler yer alıyor.

An itibarıyla dizinin ilk 6 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Aile komedilerini her daim sevmişimdir ve bu havuzu fazlasıyla kurutunca bu diziye şans vermek istedim yoklukta. Çok iyi bir komedi olduğunu ve kahkaha attırdığını söyleyemem ama ara ara gülümsetiyor hafiften. 5. bölüm, epey sıkıcı geçti bu süreçte sadece. Sıcak bir atmosfer var ortada. Ebeveynlerden ziyade çocuklar taşıyor diziyi. Özellikle de Alex ve Jennifer öne çıktı bu ilk 6 bölümlük süreçte. Meredith Baxter ise hoş ve sempatik biri olsa da oyunculuk açısından en zayıf kalan isim gibi duruyor kadrolu 5 aoyuncu arasında.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.