Find Me in Paris, Cottonwood Media yapımı bir İngiliz dizisi. Almanya’nın ZDF kanalı da ortak yapımcı pozisyonunda. Ayrıca Hulu‘da kendine yuva bulmuş durumda dizimiz. Bunların dışında Fransa ve İtalya’da Disney, Avustralya’da ABC, Portekiz’de HBO, Belçika’da VRT şeklinde uzayıp gidiyor diziyi yayınlayan kanallar.

Find Me in Paris‘in yaratıcıları, Jill GirlingLori Mather-Welch ikilisi. Yönetmen koltuğunda Matt Bloom, R.T. Thorne, Rob Burke ve Ronan Burke gibi isimler oturuyor. Yapımcı koltuğunda Girling-Welch ikilisine Leila Smith de eşlik ediyor.

2018 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin hali hazırda 26’şar bölümden 2 sezonu geride kalmış durumda. Yine 26 bölümlük 3. sezon onayı da cepte.

Bilim kurgu ve gençlik dizisi ögelerini harmanlayan ve bu harmanı dans ile süsleyen bir komedi drama dizisi olan Find Me in Paris’in bölüm süreleri ise 26-27 dakika civarında.

KONU

Lena Grisky, genç ve yetenekli bir balerin. Ayrıca Rus kraliyet ailesine mensup bir prenses. 8 yaşındayken ailesi tarafından dünyanın en prestijli dans okulu olan Paris Opera ve Bale Okulu’na gönderilmiş ve okulun en gözde öğrencisi haline gelmiş. Balerin olmayı prenses olmaya tercih edebilecek kadar alçak gönüllü bir kız bu arada Lena.

1905 yılındayız. Lena için hayat bale ve aşk açısından tam tıkırında ilerlemekte. Ta ki o geceye kadar! Ebeveynlerinin onu Rusya’ya zorla geri götürmeye karar verdiği gece Lena’nın hayatı değişiyor. Ebeveynlerinden kaçarken sevgilisi Henri’nin vermiş olduğu kolye birden ışıldıyor ve Lena kendini bambaşka bir zamanda buluyor. Mekan yine Paris Opera ve Bale Okulu ama sene 2018.

Bu tek yönlü zaman yolculuğu sonrası Lena bir şekilde Paris Opera ve Bale Okulu öğrencisi olmaya devam ediyor ve 113 yıl sonrasındaki yeni hayatına adapte olmaya çalışıyor son derece heyecanlı ve endişeli bir şekilde. Bu sırada babasının bir zaman yolcusu olduğunu yeni öğrenen Henri, büyük bir aşkla Lena’yı geri getirmek için yollar aramaya başlıyor.

Soldan Sağa: Max – Thea – Dash – Lena – Ines – Jeff

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Lena (Jessica Lord): Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Lena, dansa çok büyük bir tutku duyan bir genç kız. Bir yandan sevgilisi Henri’ye yeniden kavuşma hayalleri kurarken bir yandan da zamanda 113 sene ileriye gitmiş olsa da baleden kopmadığı için çok mutlu. Hayatında ilk kez gördüğü ve duyduğu şeyler çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor onu 2018 yılında. Son derece arkadaş canlısı, naif, güler yüzlü, sevecen, sempatik, iyi niyetli ve inanılmaz tatlı bir kız Lena.


Ines (Eubha Akilade): Lena’nın 2018’deki yeni oda arkadaşı. Lena’ya karşı son derece arkadaş canlısı ve yardımsever bir şekilde davranıyor. Diğer öğrencilere karşı ise biraz daha mesafeli durumda diyebiliriz.


Thea (Hannah Dodd): 2018 yılında okulun kraliçe arısı. Lena’nın okula gelişinden ve rahat tavırlarından ciddi seviyede rahatsız oluyor.

Aktrisi Harlots dizisinden anımsamanız mümkün.


Max (Rory J. Saper): Thea’nın sevgilisi. Oldukça karmaşık bir geçmişi var. Dansa başlayalı çok uzun bir zaman olmamış. Cool takılmaya çalışan tiplerden.


Jeff (Castle Rock): Okulun muzip çocuğu. Hip hopa karşı çok yoğun bir tutkusu var ve son derece hiperaktif biri.


Dash (Hiran Abeysekera): Jeff’in oda arkadaşı. Ines’ten hoşlanıyor.


Henri (Christy O’Donnell): Lena’nın 1905 yılındaki erkek arkadaşı. Lena’nın zaman yolculuğu sonrası ailesinin zaman yolcusu olduğunu öğreniyor. Bir yandan zaman yolculuğunun kurallarını ve inceliklerini öğrenmeye çalışırken bir yandan da Lena’yı geri getirmenin yollarını arıyor. Bir de konuyla ilgili uğraşması gereken kötü adamlar var elbette.

Pinky, Frank ve Clive isimlerindeki zaman yolcularının ve zaman yolculuğu materyallerinin peşindeki bu 3 kötü gence Lawrence Walker, Seán Óg Cairns ve Luca Varsalona hayat veriyor.

Katherine Erhardy‘yi okulun 2018 yılındaki müdiresi Gabrielle Carré rolünde, Ingo Brosch‘ı Henri’nin zaman yolcusu babası Victor rolünde, Chris Baltus‘u ise okulun öğretmenlerinden Etienne rolünde izliyoruz tekrar eden rollerle.

Henri’nin Lena’ya geçmişten mektup gönderdiği Opera ve Bale okulunun çatısındaki yer

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 5 bölümünü izlemiş bulunuyorum. İşin zaman yolculuğu tarafında mantık aramaya çalışmanın bir esprisi olmadığını düşünüyorum. O kısımları kale almadan izlemek gerek. İşin gençlik dizisi ve dans kısımları ise idare eder seviyelerde. Beni yakalayan kısım ise Lena’nın günümüz hayatına adapte olmaya çalışırken başından geçen eğlenceli anlar. Lena çok sempatik bir karakter olmakla birlikte karaktere hayat veren Jessica Lord isimli hanım kızımız da cidden çok ama çok tatlı.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN