Hulu ve CBC ortak yapımı Utopia Falls, 14 Şubat 2020 tarihinde hem Hulu’da hem de CBC Gem’de toplu olarak izleyiciyle buluştu. Bilim kurgu, dans ve müzik soslu gençlik dramasının ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

 

Dizinin yaratıcıları Joseph Mallozzi (Dark Matter) ve R.T. Thorne. Bu ikiliye yazar masasında Sam Godfrey de eşlik etmiş. Malozzi, dizinin yürütücüsü konumunda aynı zamanda. Thorne ise yönetmenlik de yapmış ayrıca dizide. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Andrea Gorfolova ve Ashley Rite gibi isimler eşlik etmiş.

10 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 45’er dakika civarında.

Dizinin oyuncu kadrosunda Robyn Alomar, Humberly González (In the Dark), Akiel Julien, Robbie Graham-Kuntz, Phillip Lewitski, Devyn Nekoda, Mickeey Nguyen, Kyal Legend, Milton Barnes, Kate Drummond (Wynonna Earp), Huse Madhavji (Saving Hope), Jeff Teravainen (Dark Matter), Alexandra Castillo (Mary Kills People, The Girlfriend Experience) ve Dwain Murphy (Little Dog, Jett) gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu kısaca şu şekilde lanse ediliyor:

Uzak bir gelecekte yaşayan bir grup genç, yaşadıkları dünyanın çok önceki yıllarına ait kültürel ve sanatsal eserlerden oluşan ve yasaklanmış durumda olan eski bir arşive ulaşırlar. Bu yeni keşifleri, onlara bugüne kadar öğretilen her şeyi sorgulamaya başlamalarına neden olur. Saklı gerçekleri ortaya çıkarmak için de müziğin gücünü kullanmaya karar verirler.

Hikaye, Kürsü adı verilen yöneticiler meclisinin her yıl düzenlediği dans etme ve şarkı söyleme üzerine bir yetenek yarışması için koloninin farklı farklı bölgelerinde yaşayan 16 yaşındaki 24 genci belirlemesiyle başlıyor. Bu yarışma için toplanan 24 gençten ana karakter pozisyonunda olanlara aşağıda değinelim kısa kısa.

*Alomar, dul babası bir kürsü üyesi olan Aliyah 5 karakterine hayat veriyor.

*Kuntz, Aliyah 5 ile aynı bölgede yaşayan ve ona aşık bir genç olan Tempo 3 karakterini canlandırıyor.

*Julien’i Aliyah 5 ile birlikte arşivi keşfeden genç olan ve arşivi keşfinin ardından rap müziğe merak saran Bohdi 2 karakteriyle izliyoruz.

*Nguyen, Bohdi 2 ile aynı bölgede yaşayan, onunla beraber büyüyen ve yakın arkadaş olan, tıpkı onun gibi kimsesiz bir genç olan Mags 2 karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Nekoda, yaşamını evlatlık bir çocuk olarak geçirmiş olan, dansa büyük tutku duyan ve içine kapanık bir görüntü çizen Sage 5 karakterini canlandırıyor.

*González ise eğlenceli ve yaramaz bir genç kız olan ve kafayı Sage 5’e takan lezbiyen güzelimiz Brooklyn 2 karakterine hayat veriyor.

*Teravinen’i Aliyah 5’ın kürsü üyesi babası Gerald karakteriyle izliyoruz.

*Drummond, kürsü üyesi ve koloninin güvenlik şefi konumundaki Phydra karakterine hayat veriyor.

*Castillo, kürsünün başkanı Diara karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Murphy ise Mags 2 ve Bohdi 2’nun büyürken yanlarında olan ve şimdilerde de onların bu başarısından faydalanmak isteyen Moore Times isimli çıkarcı bir adamı canlandırıyor.

Hebüz ilk 2 bölümünü izlediğim dizinin epey vasat bir iş olduğunu söyleyebilirim. Lakin pek önemsemeden izlenebilecek çerezlik dizi muamelesi yapılabilir elbette. Oyunculuklar, dans ve şarkı performansları vb. şeyleri kötü olsalar da görmezden gelmek lazım bu yolculukta.