FlashForward

2009-2010 sezonunda 24 Eylül 2009 tarihinde yayına başlayan ve “Yeni Lost” olarak lanse edilen bir dizi Flashforward.
Daha başlamadan, hakkında bir sürü haber gelen, üzerinde konuşulmaya başlanan dizi, sezona beklendiği kadar hızlı bir giriş yaptı ve olumlu eleştiriler aldı. ABC’nin iddialı dizisinin şu ana dek 2 bölümü yayınlandı ve şimdiden didik didik edilip öküzlerin altına saklanmış buzağılar aranmaya başlandı. :)
Flashforward dizisi, Hugo ve Nebula ödüllü Kanada’lı bilimkurgu yazarı Robert J. Sawyer‘ın 1999’da yazdığı aynı isimli romanın uyarlaması. Konusu ise şöyle :

FF Kitap Kapağı

FF Kitap Kapağı

Dünyada tüm insanlar birdenbire bayılır. 2 dakika 17 saniye boyunca baygın kalırlar. Baygınlıkları boyunca bulundukları zamandan 6 ay sonraki hayatlarında 29 Nisan 2010 günü saat 10:00’da (amerikan saati ile) ne yaşadıklarını görürler (daha çok gelecekte geçen bir anılarını hatırlar gibidirler). Kendilerine geldiklerinde dünyada birçok kaza ve patlama olmuştur. Zira, işleri başındaki ya da direksiyon arkasındaki birçok insanın bir anda bilincini yitirmesi çeşitli kazalara yol açmıştır. Başta FBI ajanlarımız Mark Benford ile Demetri Noh olmak üzere, dünya üzerinde birçok kişi bu olayın neden olduğunu anlamaya ve 29 Nisan’da ne olacağını, birbirlerinin gelecekteki hikayelerini birleştirerek bulmaya çalışmaktadır.

 

FBI Ajanlarımız Mark Benford ve Demetri Noh

FBI Ajanlarımız Mark Benford ve Demetri Noh

Romanda insanlar kendilerini bulundukları zamandan 21 yıl sonrasında görürken, dizide 6 ay sonralarını görüyorlar. Bazı karakter değişiklikleri ve eklemelerinin yanısıra, kitapta hikaye ağırlıklı olarak İsviçre’nin Cenevre şehrinde geçerken, dizide Amerika’da geçiyor.
Bu orijinal fikri kitaptan televizyona uyarlayan dizi yaratıcıları ve yapımcıları David S. Goyer (The Dark Knight yazarı) ile Brannon Braga (Star Trek serilerinden yazar ve yapımcı). Şu anda tam zamanlı olarak 24‘ün yapımcı ve yazar kadrosunda bulunan Braga iki diziyi bir arada götürmek için önümüzdeki günlerde gecesini gündüzüne katacak görünüyor.

(Dikkat! Dizideki karakterlere dair bilgi içeren alttaki kısım ilk iki bölüme dair ispiyon (spoiler) içerir.)

FBI ajanlarından Mark Benford evli ve bir kızı var. Eski bir alkolik. Gelecekte kendisini ofiste bu olayın neden olduğunu çözmeye çalışırken silahlı adamlar tarafından takip edilirken gördü.
Mark Benford’u canlandıran bol ödüllü ingiliz aktör Joseph Fiennes‘i dizilerden değil başrolünü oynadığı Shakespeare in Love, Elizabeth, Enemy at the Gates, Luther gibi filmlerden tanıyoruz.

 

Demetri Noh, Mark Benford’un FBI’daki ortağı. Zoey isimli bir nişanlısı var. Gelecekte hiçbir şey görmedi ve bu yüzden 6 ay içinde öleceğini düşünüyor.
Demetri Noh’u güney kore doğumlu amerikalı aktör/müzisyen John Cho canlandırıyor. Cho, en çok American Pie filmlerinden hatırlanıyor. Kendisini en son 2009 yapımı Star Trek filminde Teğmen Hikaru Sulu rolünde izlemiştik.

 

 

Mark’ın karısı doktor Olivia Benford bir travma cerrahı. Gelecekte kendisini tanımadığı bir adamla birlikte gördü.
Olivia Benford’u Sonya Walger canlandırıyor. Kendisini Tell Me You Love Me ve Lost‘taki rolleri ile hatırlarsınız.

 

 

Lloyd Simcoe herkesin bayıldığı sırada gerçekleşen kazalardan birinde karısını kaybeden ve oğlu yaralanan bir baba. Gelecekte kendisini Olivia Benford’un evinde gördü.
Coupling ile gönüllerimize yerleşip, Swingtown ile bunu pekiştiren ingiliz aktör Jack Davenport‘u Lloyd Simcoe rolünde görmek ayrı bir tad.

 

 

Aaron Stark, Mark’ın yakın arkadaşı ve akıl hocası. Los Angeles su ve enerji departmanında teknisyen olarak çalışıyor. Kızı Tracy Afganistan’daki savaşta ölmüş. Gelecekte kızının yaşadığını gördü.
Aaron Stark’ı Frozen (Donmuş) oyunundaki rolü ile Tony ödülü almış irlanda’lı aktör Brian F. O’Byrne canlandırıyor.

 

 

Stanford Wedeck, ajanlarımızın amiri, Los Angeles FBI ofisi yöneticisi. Evli ve çocuklu. Gelecekte, kendisini tuvalette gazete okurken gördü.
Stanford Wedeck rolünü Courtney B. Vance canlandırıyor. E.R.‘ın son sezonundan ya da Law & Order: Criminal Intent‘ten hatırlanabilir.

 

 

 

Janis Hawk, L.A. FBI ofisinin ‘erkek fatma‘sı. Polis okulunda Demetri ile birlikte okumuş, aşk hayatı çok başarısız. Gelecekte kendisini ultrason yapılan hamile biri olarak gördü.
Janis Hawk rolünü Christine Woods canlandırıyor.

 

 

 

Bryce Varley Doktor Olivia Benford’un cerrah intern’lerinden biri. Aynı zamanda da bir ressam. Gelecekte gördükleri belirsiz. Ama bayılma öncesi intihar etmek üzereyken, gelecekte gördükleri yüzünden uyandığında bundan vazgeçiyor.
Bryce Varley’i Zachary Knighton (Life on A Stick) canlandırıyor.

 

 

Nicole Kirby Benford’ların çocuk bakıcısı ve aynı zamanda Aaron Stark’ın merhum(?) kızı Tracy’nin eski arkadaşı. Gelecekte kendini nasıl gördüğü belirsiz.
Nicole Kirby’i Big Shots ve Mad Men‘deki rolleri ile hatırlayacağınız Peyton List canlandırıyor.

 

Ayrıca Benford’ların kızı Charlie (Lennon Wynn) ile Lloyd Simcoe’nun oğlu Dylan (Ryan Wynott) da gelecekte ne gördükleri mualllak olan çocuk karakterler olarak diziye ayrı bir gizem faktörü oluşturmuş durumdalar.
Lost’un sevilen yıldızı Dominic Monaghan‘ın canlandıracağı karakter Simon ise 4. bölümden itibaren bizimle birlikte olacak.

FlashForward_LogoFlashforward aslında HBO tarafından hazırlanmış. Ancak şifreli bir kablo kanalı olan HBO, bu dizinin ulusal bir kanalda daha geniş bir kitleye yayınlanmasının daha uygun olacağını düşünerek haklarını ABC‘ye satmış. ABC de diziye güzel sahip çıktı ve reklam kampanyasını hakkıyla sürdürüyor.
Örneğin, dizinin resmi web sitesinde bir sponsor promosyonu var. Şöyle ki her hafta, dizinin gelecek bölüm fragmanının içinde ve abc.com’da yayınlanan anahtar kelimeyi sponsor telefon operatörüne gönderen amerika’lılar diziye ait bir bonus içerik kazanıyorlar. (Bu içerik ne derseniz, sitede “video, fotoğraf ya da yazı” denmiş) İşin eğlenceli tarafı, bu kelimeleri bir araya getirince yine diziye dair bir ipucu ortaya çıkacağının belirtilmesi. Şu ana kadar çıkan kelimeler sırasıyla “if” (eğer) , “murdered” (öldürülmüş). Bakalım ilerleyen bölümlerde meraklı izleyici bu kelimelerle ne oyunlara girişecek.
Bunun yanında, Lost ile bağlantıları (ortak aktör, dizi içinde görünen Oceanic Airlines reklamı gibi) ve “Yeni Lost” yakıştırması yüzünden, Lost’un 6. sezonuna dair cevapları bu dizide arayanlar da yok değil.
Sloganı “Can you change fate?“, yani “Kaderi değiştirebilir misin?” olan diziyle ilgili teoriler arasında 2 dakika 17 saniyenin, İncil’deki dünyanın son günleri ile ilgili olan 2:17 numaralı ayete gönderme olduğu da var.
Dizinin ingilizce bir wiki sitesi var.

Ayrıca, dizi ile ilgili röportaj, ön gösterim, fragman, türkçe altyazı, forum, teoriler ve nicesini bulabileceğiniz başarılı bir türk hayran sitesi de mevcut.
Şuradaki “yan dönmüş evin içindeki ff karakterleri” temalı reklam fotoları da hayranlar için hoş masaüstü resimleri olabilir.
Yetmedi diyenler için bu dizinin fragmanı.
İlk iki bölümü izlemiş ve “Yaptın bir hayır, tut bacağından ikiye ayır” diyecekler için bu da dizinin bugün Amerika’da yayınlanacak olan 3. bölüm fragmanı.