goliath-poster

İnternet aracılığıyla yayın yapan platformların dizi piyasasına girmesiyle beraber hiç kuşkusuz ki kablolu kanal yapımları kalitesinde ortaya çıkan dizi sayısında ciddi bir artış oldu. İşte Amazon aracılığıyla hayatımıza giren ve geçtiğimiz ay 8 bölümlük ilk sezonuyla meraklılarının karşısına çıkan Goliath da (eski ismiyle Trial) bu yapımlardan biri.

Şimdiye kadar Ally McBeal ve The Practice gibi kaliteli hukuk dizilerinin arkasında bulunan televizyon dahisi David E. Kelley‘nin imzasını taşıyan ve kısa sürede Amazon içerisinde rekor kıran çiçeği burnunda dizimizi merak edenlerden misiniz? O zaman gelin, sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da bir göz atın.

DSC_9866.nef

KONUSU

Bir zamanların tuttuğunu koparan ve adından sıkça söz ettiren avukatlarından biri olan Billy McBride, artık çoğu insan tarafından gözden düşen alkolik bir adam olarak anılmaktadır. Kariyerini ve evliliğini çoktan kaybetmiş olan karakterimizin yoluna bir gün Patty isimli bir avukat çıkar ve Billy’ye eskiden çalıştığı hukuk firmasını kapsayan bir dava getirir. Billy ilk başta davaya dahil olmak istemese de hem batan itibarını kurtarmak hem de fazlasıyla emek verdiği eski firmasından intikam almak için kısa sürede fikrini değiştirir ve böylece olaylar gelişir.

goliath-2

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

  • Billy McBride: Yukarıda zaten bahsettiğimiz hırslı avukat Billy rolünde, Oscar’lı oyuncu Billy Bob Thornton‘ı görüyoruz. Aktörümüzü, FX’in kaliteli antoloji dizisi Fargo‘dan da tanıyor olabilirsiniz.
  • Donald Cooperman: Yüzünün yarısı yanmış olan Donald, Billy’nin çalıştığı eski hukuk firmasının başıdır. Karakterimizin en büyük hayali, Billy’yi yok etmektir. Bu rolde, Oscar’lı oyuncu William Hurt‘ü görüyoruz. Aktörümüzü Damages ve Humans gibi dizilerden de tanıyor olabilirsiniz.
  • Michelle McBride: Billy’nin eski karısıdır. Michelle, hala Billy’nin eski hukuk firmasında çalışmaktadır. Bu rolde, Maria Bello‘yu görüyoruz. Oyuncumuzu tek sezonun ardından iptali gören Prime Suspect‘in başrolünden de tanıyor olabilirsiniz.
  • Callie Senate: Michelle’in yakın arkadaşıdır. Michelle’le aynı yerde çalışan karakterimiz, Billy’den ise hiç hoşlanmamaktadır. Bu rolde, Molly Parker‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu Deadwood ve House of Cards‘tan tanıyor olabilirsiniz.

goliath-6

  • Patty Solis-Papagian: Konu kısmında ismini geçirdiğimiz Patty, yeni davada Billy ile birlikte çalışacaktır. Karakterimiz avukat olmasına rağmen mahkemeye çıkmaktan pek hoşlanmamaktadır. Bu rolde, Tony ödüllü oyuncu Nina Arianda‘yı görüyoruz.
  • Lucy Kittridge: Billy’nin eski firmasında çalışmaya yeni başlayan genç ve hırslı bir avukattır. Bu rolde, Olivia Thirlby‘yi görüyoruz. Oyuncumuza Bored to Death‘ten aşina olabilirsiniz.
  • Brittany Gold: Billy’nin yakın arkadaşı olan Brittany, geçinmek için seks işçiliği yapmaktadır. Karakterimiz, her ne kadar hevesli olmasa da Billy’nin özel isteği üzerine yeni dava için onun asistanlığını yapacaktır. Bu rolde, Tania Raymonde‘yi görüyoruz. Oyuncumuzu, Lost‘tan hatırlıyor olabilirsiniz.
  • Denise McBride: Billy ve Michelle’in kızlarıdır. Denise, annesiyle birlikte yaşamaktadır. Bu rolde, Diana Hopper‘i görüyoruz.
  • Rachel Kennedy: Billy yeni davayı kabul edince onun müşterisine dönüşen güzel bir kadındır. Bu rolde, Ever Carradine‘i görüyoruz. Oyuncumuz son olarak Major Crimes‘da karşımıza çıkmıştı.

goliath-3

SON SÖZ

Goliath, benim Transparent‘tan sonra şimdiye kadar en severek seyrettiğim Amazon dizisi oldu. Hikayenin ilerleyişi beni gayet tatmin etti. Bölümler bittikçe yenisini keyifle açtım ve baktım ki 8 bölümlük ilk sezonun sonuna gelmişim bile. Oyunculukların kalitesinden ayrı ayrı bahsetmeye gerek olduğunu sanmıyorum. Billy Bob Thornton başta olmak üzere bütün kadronun ayrı ayrı harika oynadığını düşünüyorum. İlk başta başrol için Kevin Costner ile görüşülmüş ama neyse ki olmamış. Thornton’dan sonra Costner’ı Billy McBride rolünde düşünemiyorum bile.

Eğer 8 saatten oluşan uzun bir film kıvamındaki Goliath ilginizi çekiyorsa, en azından ilk bölüme şans vermenizi tavsiye ederim. Ayrıca sezon finaliyle ucu açık ufacık bir konu bile kalmadığını belirtmek istiyorum. Şayet iptal olursa (ki hiç sanmıyorum) en kötü ihtimalle eli yüzü düzgün bir mini dizi izlemiş olursunuz.

FRAGMANLAR

goliath-4