Gönül Dağı, 17 Ekim 2020 tarihinde ekran macerasına atılmış. TRT 1’de yayınlanan dizi, 29 Mayıs 2021 tarihinde 30. bölümüyle birlikte ilk sezonuna noktayı koymuş. Geçtiğimiz günlerde bir bayram özel bölümü yayınlanırken dizinin 2. sezonuyla Eylül ayı içerisinde dönmesi bekleniyor.

Mustafa Çiftçi‘nin hikayelerinden uyarlanan dizinin senaryosu Mustafa Becit, Teoman Gök ve Ali Asaf Elmas üçlüsü tarafından kaleme alınmış. Yönetmenliğini Yahya Samancı, yapımcılığını Ferhat Eşsiz üstlenmiş.

Reytinglerde iyi iş çıkaran ve pozitif yorumlar alan dizinin bölüm süreleri 130 dakikanın üzerinde seyretmekte.

Gönül Dağı, komedi ve dramayı başarılı bir şekilde harmanlayan bir dizi. Komedisiyle epey eğlendirirken dramasıyla da duygulandırmayı başarıyor.

‘Nerde bir aşığın, bir yetimin kalbi kırılsa Gönül Dağı’ndan bir parça taş kopar derler. Ama büyük ama küçük…’

Çekimleri Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yapılan dizinin hikayesi İç Anadolu’da, bozkırın ortasında, dizimize adını veren Gönül Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan şirin bir kasabada geçiyor.

Hikayemizin başlangıcı merkez kahramanlarımızın çocukluk yıllarına dayanıyor. Kuzenleriyle beraber kasabanın altını üstüne getiren Taner isimli yaramaz bir çocuk, ilk aşkı kasabanın öğretmeninin kızı Dilek ile tadıyor. Çok geçmeden Dilek tayini çıkan annesiyle birlikte kasabadan göç ediyor ama Taner onu hiçbir vakit unutamıyor.

Aradan yıllar geçer, kahramanlarımız birer yetişkin olurlar. Taner’deki küçük yaşlarda başlayan mucitlik tutkusu hiç sönmemiştir. Şu sıralarda da kuzenleri, hayat yoldaşları Veysel ve Ramazan ile birlikte bir uçak icadıyla uğraşmaktadır. İcatlarıyla ilgili bir mühendislik firmasından pozitif bir geri dönüş alırlar. Tam da o sıralarda Taner’in çocukluk aşkı Dilek’in yolu yeniden kasabaya düşer ve olaylar gelişir.

*Taner karakterine Güneşin Kızları dizisinden hatırlanabilecek Berk Atan hayat veriyor. Babası o küçükken yurt dışına çalışmaya gitmiş, sonrasında orada bir kaza sonucu vefat etmiş. Annesi, ablası ve üç yeğeniyle beraber yaşıyor. Bu sebeptendir ki üniversiteyi kazanmasına rağmen ailesini bırakıp kasabadan ayrılamamış. Düğünlerde amcasına yardımcı olarak veya mevsiminde patates tarlalarında çalışarak, kısacası gündelik işler yaparak ailesine bakmaya çalışıyor. Şu an üzerinde çalıştığı uçak projesine büyük bir tutkuyla bağlı. Bu projenin kendisinin ve kuzenlerinin hayatlarını değiştireceğine inanıyor.

*Mühendis kimliğiyle geçici süreliğine kasabaya dönen Dilek karakterini Hanım Köylü dizisinden anımsanabilecek olan Gülsim Ali canlandırıyor.

*Taner’in 2 ayrı amcadan olma iki kuzeninden Ramazan rolünde Yarım Kalan Aşklar dizisinden anımsanabilecek Cihat Süvarioğlu‘nu, Veysel rolünde ise Semih Ertürk‘ü izliyoruz. Ramazan, boş gezenin boş kalfası bir adam. Tam bir aptal aşık. Dizinin en büyük neşe kaynağı diyebiliriz onun için. Veysel ise çabuk sinirlenebilen ama kalbi güzel bir adam.

*Ali Düşenkalkar, Veysel’in babası Muammer karakteriyle karşımıza çıkıyor. Kasabanın düğün organizasyonları ondan sorulur. Genco ve Yalaza gibi dizilerden hatırlanabilecek Erdal Cindoruk ise Ramazan’ın babası Hüseyin karakterine hayat veriyor. O da cenazelerde ağıtçılık hizmeti veriyor. Muammer ve Hüseyin, düşman kardeşler. Yaklaşık 15 yıldır birbirlerine küsler ve her konuda birbirleriyle inatlaşma potansiyeline sahipler.

*Haziran Gecesi dizisinden anımsanabilecek Feyza Işık, Muammer’in eşi Döndü karakterini canlandırıyor. Çok Güzel Hareketler Bunlar programından tanıdığımız Gülhan Tekin‘i ise Hüseyin’in eşi Günsil karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz. İki elti, kocalarından gizli gizli birbirleriyle görüşüyorlar.

*Zengin Kız Fakir Oğlan dizisinden hatırlanabilecek Ecem Özkaya, Taner’in güzeller güzeli ablası Zahide karakterine hayat veriyor. Kötü bir evlilik yapmış, sonrasında da boşanmak zorunda kalmış. 3 küçük çocuğuyla birlikte ana evine geri dönmüş.

*Ateşböceği dizisinden anımsanabilecek Şebnem Dilligil, Taner’in annesi Halime karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Nazlı Pınar Kaya, Veysel’in şirin, güleç ve destekleyici eşi Cemile karakterine hayat veriyor. Veysel sinirlendiğinde onun sinirini bir Cemile bir de toprağa eliyle dokunmak alabiliyor.

*Bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Hazal Çağlar, Ramazan’ın tek taraflı olarak kör kütük aşık olduğu Asuman karakteriyle karşımıza çıkıyor. Müziğe büyük tutku duyan, güzel de bir sesi olan Asuman, her fırsatta Ramazan’ı reddetmekten yorulmuş durumda.

*Kaçak Gelinler ve Kavak Yelleri gibi dizilerden tanıdığımız Ege Aydan‘ı Asuman’ın babası Celal karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz. Kendisi aynı zamanda kasabanın belediye başkanı.

*Ege’nin Hamsisi ve Doksanlar dizilerinden anımsanabilecek Eser Eyüboğlu, kasabanın zenginlerinden biri olan patates tüccarı Selami karakterine hayat veriyor. Selami, dizinin ilk bölümünde düğününü izlediğimiz talihsiz bir damat. Ateşböceği dizisinden anımsanabilecek Çiğdem Aygün ise talihsiz gelinimiz Keriman karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Ferdi Sancar, kasabanın dolmuşçusu Sefer karakterini canlandırıyor. Sefer, Zahide’ye aşık ama bir türlü açılamıyor.

*Zümre Megreli, Halime’nin kendi kendine heyecanlanıp Taner’e ayarlamaya çalıştığı Elif isimli bir genç kıza hayat veriyor. Elif, kasabanın hemşiresi.

*Yavuz Sepetçi, Taner’in kasaba ahalisi tarafından saygı duyulan dedesi Ciritçi Abdullah karakterini canlandırıyor.

*Nuri Gökaşan‘ı kasabanın asabi dişçisi Musa karakteriyle izliyoruz. Cemile’nin babası aynı zamanda kendisi.

*Hasan Elmas, 233/Çaycı Rıfat karakterine hayat veriyor. ‘234 Taner’ olarak kodladığı ilkokul arkadaşı Taner’e ve kuzenlerine ciddi miktarda uyuz oluyor ve her fırsatta onlara sorun çıkarmaya çalışıyor.

*Utku Ateş, kadroya 3. bölümde dahil olan Serdar karakterine hayat veriyor. Kadroya ilerleyen süreçte Yarım Elma, Yeditepe İstanbul ve Yerden Yüksek gibi dizilerden tanıdığımız Ruhi Sarı da katılmış.

Dizinin ilk 3 bölümünü izledim ve oldukça sevdim. Komedisi de draması da kıvamında. Oyuncu kadrosu ve karakterleri de gayet iyi. Süresinin uzunluğu hızlandırarak izlediğim için sıkıntı yaratmıyor. Bu tarz eğlenceli yöresel dizileri seviyorsanız bir şans verebilirsiniz gönül rahatlığıyla.