Hepimizin de bildiği üzere Türk dizi piyasasında 2 ayrı sezon vardır. Birincisi sonbahar, kış ve ilkbahar dönemini kapsayan normal sezon, ikincisi ise normal sezon dizileri sezon finali ve final yaptıktan sonra başlayan yaz sezonu. Genel olarak normal sezonda dramanın dibine vurulur, yaz sezonu ise romantik-komediler ile şenlenir. Yaz sezonu için gelip de tutan diziler elbette normal sezonda da yoluna devam eder.

Bu yaz da eskisi kadar çok olmasa da romantik komediler yavaş yavaş dökülmeye başladı. Bunlar arasında benim ilgimi çekmeyi başaran dizi ise “Ateşböceği” oldu.

Star TV ekranlarında perşembe akşamları izleyici ile buluşan Ateşböceği‘nin yapım şirketi daha önce Avrupa Avrupa ile Kocamın Ailesi gibi diziler ve Sizi Seviyorum ile Şeytanın Pabucu gibi filmler ile karşımıza çıkmış olan Mia Yapım. Dizinin senaristliğini Ebru Hacıoğlu yapıyor. Yönetmen koltuğunda ise Barış Yöş oturuyor.

Hali hazırda 3 bölümü yayınlanan dizinin AB grubunda elde ettiği reyting ve izlenme oranları ise şu şekilde:

  1. bölüm: 4.14 reyting ve 17.76 izlenme payı (Sıralamada 1.)
  2. bölüm: 3.31 reyting ve 13.82 izlenme payı (Sıralamada 2.)
  3. bölüm: 4. 15 reyting ve 15.26 izlenme payı (Sıralamada 3.)

Bölüm süreleri ise 130-150 dakika arasında değişiyor.

KONU

(İlk Bölüm özeti içerir!)

Gelelim hikayenin çıkış noktasına.

İstanbul’da bir kenar mahallede kendi hallerinde mutlu mesut yaşamlarını sürdürmekte olan Eğilmez ailesinin başından bir kaza geçmiştir. Ailenin tek torunu ve neşe kaynağı Çiçek’e halihazırda kimliği belirlenemeyen bir araba çarpmıştır. Çiçek şu an yürüyememektedir; fakat yürüyememesi kalıcı bir durum değildir. Kaza yapan araba ile ilgili ellerinde olan tek bilgi ise bir güvenlik kamerası görüntüsü aracılığı ile öğrendikleri arabanın markası ve rengidir. Gri renk, klasik bir araba. İstanbul’da bu özelliklere sahip çok fazla araba olmadığını düşünen Çiçek’in halası Aslı arabayı ve sürücüyü bulup adalete teslim etmek üzere kendi çapında araştırma yapmaya başlamıştır.

Hikayemizin diğer tarafında kazaya karışan arabanın sahibi ve ailesi var. Araba hikayemizin erkek baş kahramanı Barış’a ait ve kuzeni Hakan’ın kullanımına tahsislidir. Barış bu kazayı boşanma davasını yürüttüğü bir müvekkilinin mafya olan kocasının kendisini davayı bırakması için tehdit etmesiyle öğrenir. Hakan’a kazayı sorar, Hakan’ın kazadan önceki gece arabayı çaldırdığını ve ertesi gün park halinde başka bir yerde bulduğunu öğrenir. Arabayı çalan ve kazaya karışan kişiyi polis veya kazazedenin ailesi bulmadan önce bulup adalete teslim etmek ailenin bir numaralı gündem maddesi olmuştur aniden. Fakat Hakan arabayı çaldırdığı gece ile ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Barış’ın özel şoförü ve yakın arkadaşı Teo’nun aklına Hakan bir şeyler hatırlayıp hırsız bulunana kadar kazazedenin ailesini oyalama fikri gelir.

Teo, Barış’a bir oyun planı sunar, Barış’ın ilk başta bu plana aklı yatmasa da sonrasında bu plana onay verir. Plan uygulamaya geçirilir ve Çiçek’in taksicilik yapan halası Aslı’ya usul usul yanaşılır.  Aslı’ya davasına 20.000 TL karşılığında bakılabileceği söylenir. Elbette Aslı’nın bu parayı karşılayamayacağı bilinerek bu fiyat verilmiştir. Sonrasında amaca hizmet eden 2. teklif yapılır. Çiçek’in davasına bakmak ve kaza konusunun araştırılmasına yardımcı olmak karşılığında Aslı özel şoför olarak Barış’ın yanında işe başlayacak ve şirketin personellere sağladığı ayrıcalıktan yararlanmasıyla davasına ücretsiz bakılacaktır. Hiçbir şeyden haberi olmayan garibim Aslı da kısa bir sürünceme evresinden sonra bu işi kabul eder ve Barış’ın özel şoförü olarak göreve başlar. Böylece Aslı ve Barış arasındaki romantik komedi dizimizin hikayesinin temelleri atılmış olur.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Aslı (Nilay Deniz):

Babasının vefatından sonra onun çalıştığı taksiyi devralıp taksicilik yapmaya ve ailesine bakmaya başlamış. Gözü pek ama bir o kadar da narin biri. Çalışkan, atarlı, içi dışı bir, neşeli, sempatik, güzel bir genç kız. Lakabı Ateşböceği.

Karaktere Aşk Yeniden dizisinden tanıdığımız Nilay Deniz hayat veriyor.

 


 

Barış (Seçkin Özdemir):

35 yaşında işinde çok başarılı ve karizmatik bir boşanma avukatı. Hafiften zor mizaçlı, tuttuğunu koparan, boyun eğmeyen ve adaletten ödün vermeyen biridir. İnsanlara güven konusunda mesafeli olmasına rağmen güvendiğinde de tam güvenir.

Karakteri Kiralık Aşk dizisinden hatırlanabilecek Seçkin Özdemir canlandırıyor.

 


 

Teo (Çağrı Çıtanak):

Barış’ın uzun yıllardır özel şoförlüğünü yapıyor. Aynı zamanda sağ kolu, dert ortağı, can dostu. Geçmişte yanlış kararlar almış, Barış ile tanıştıktan sonra hayatı değişmiş ve ona minnet duygusu ile bağlıdır. Aldığı terfi yüzünden yerine bakacak birini ararken aklına Aslı’yı işe alma planı geliyor. Cana yakın ve ilgili biri.

Karaktere Tatlı İntikam dizisinden tanıdığımız Çağrı Çıtanak hayat veriyor.

 


 

Hakan (Umur Yiğit Vanlı):

Hakan’ın kuzeni. Genç, kıpır kıpır, aklı bir karış havada, zeka olarak da epey kıt biri. Temiz kalpli ve doğal biri. Sempatik aptallardan. Arabayı çaldığı geceyi hatırlaması için üzerinde yoğun bir baskı var.

Karakteri son olarak Anne dizisinde yer alan Umur Yiğit Vanlı canlandırıyor.

 


 

Handan (Belma Canciğer):

Hakan’ın annesi, Barış’ın teyzesi. Eşinden boşanmış. Saf, kolayca kandırılabilen, en az oğlu kadar aptal biri. Oğluna aşırı seviyede düşkün bir anne. Kız kardeşi Cahide ile aralarında itişme pek eksik olmuyor.

Karaktere hayat veren oyuncu ünlü senarist Gani Müjde‘nin eşi Belma Canciğer. Aktrisi Hayat Bilgisi ve Yahşi Cazibe dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 


 

Cahide (Derya Alabora):

Barış’ın büyük teyzesi. Hiç evlenmemiş. Kız kardeşi Handan ve yeğeni Hakan ile beraber yaşıyor. Bu ikisinin aptallıkları onu çileden çıkarsa da ikisine de çok değer veriyor. Bu ikisi dışında çok sevdiği yeğeni Barış’ı da hayatının merkezine koymuş durumda.

Şaşıfelek Çıkmazı başta olmak üzere pek çok diziyle tanıdığımız Derya Alabora karakteri canlandırıyor.

 


 

Çiçek (Lal Tayra Bahar):

Aslı’nın kazazede yeğeni. Yürüyememesine rağmen ailenin en pozitif ismi ve neşe kaynağı. Pozitif, sempatik ve zeki bir kız çocuğu.

 

 

 


 

Metin (Durul Bazan):

Aslı’nın ağabeyi. Eşi vefat ettikten sonra ailesinin de desteğiyle hem ana hem de baba olmuş kızı Çiçek’e. Hayatındaki en önemli şey o. İş anlamında birçok başarısızlık yaşamış, kendine güveni sarsılmış, sorumluluk almaktan ççekinen biri. Ailenin tek erkeği ama evin reisi değil. Anlayışlı ve sevecen bir ağabey.

Karakteri Avrupa Avrupa dizisinden hatırlanabilecek Durul Bazan canlandırıyor.

 


 

Neşe (Şebnem Dilligil):

Aslı, Metin ve Arzu’nun annesi. Eşi vefat ettikten sonra aileyi bir arada tutmayı başarmış, kontrol meraklısı, söylenmesi eksik olmayan bir anne. Aslı’nın taksi şoförlüğü yapmasını, Arzu’nun mahallenin delikanlısı Barbaros ile görüşmesini istemiyor.

Oyuncuyu Karadayı dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 


 

Arzu (Alicia Kapudağ):

Aslı’nın ablası. Ama olgunluk olarak sanırsın Aslı onun ablası. Aklı bir karış havada. Mahallenin delikanlılarından Barbaros’a aşık yıllardır ama annesi evlenmelerine müsaade etmiyor. Şen şakrak, işveli, cilveli bir kız.

Karaktere Türk asıllı Kanadalı aktris Alicia Kapudağ hayat veriyor.

 


 

Barbaros (Berkay Tulumbacı):

Aslı’ya deliler gibi aşık ve hayattaki tek gayesi onunla beraber mutlu olmak. Ama önünde büyük bir Neşe engeli var. Arzu ile evlenebilmesi için elinin iş tutması, hayatını düzene sokması gerek. Ağzı iyi laf yapan, hayalperest, kolay yoldan para kazanma gayesi içinde olan biri.

Oyuncuyu Kara Ekmek dizisinden tanıyabilirsiniz.

 


 

Gül (Gözde Çığacı):

Aslı’nın en yakın arkadaşı, sırdaşı, dert ortağı. Aynı zamanda Barbaros’un küçük kız kardeşi. Ağabeyi ile birlikte babasının manavını işletiyor. Ama ağabeyi çoğu zaman firari tabii. Deli dolu, aşırı heyecanlı, şen şakrak, sempatik, aşka aç biri. İlk gördüğü andan itibaren gönlünü Teo’ya kaptırıyor.

Oyuncuyu Kuzey Güney dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 


 

İlayda (Seda Güven):

Barış’ın eski sevgilisi. İş Hukuku konusunda başarılı bir avukat. Hırslı, ihtirasları olan bir kadın. Lügatında doğallığa ve duygusallığa yer yok. Her daim düşünerek, planlı programlı hareket eden biri. Şu an için hayattaki en büyük planı ise önce kendi şirketi ile Barış’ın şirketini birleştirmek sonrasında da bir gün Barış ile evlenmek.

Oyuncuyu Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinden tanıyabilirsiniz.


YAZARIN NOTU

Her bölümü bir öncekinden daha eğlenceli ve daha keyifli bir şekilde devam ediyor şimdilik. Özellikle 3. bölümde epey eğlendiğimi belirtmem gerek. Kadro çok iyi kurulmuş, karakterler sempatik. Hikayenin çıkış noktası biraz saçma olsa da komedisi gayet güzel akıyor. Çok fazla ciddiye almadan yaz aylarında keyifle izlenebilecek bir yapım.

An itibariyla favori ikilim Hakan ve Handan. Çok eğleniyorum bu ikisini izlerken. Aşk Yeniden’den çok sevdiğim Nilay Deniz, hem Seçkin Özdemir hem de Çağrı Çıtanak ile iyi bir kimya tutturmuş durumda. Arzu, Barbaros, Gül ve İlayda da gayet izlenesi karakterler olmuş.

Ben memnunum şimdilik diziden. Yaz dönemi için yormayan bir romantik komedi arayanlara tavsiyedir. İzleyecek olanlara iyi seyirler!

FRAGMAN