Yılın başında hizmete giren Gain emin adımlarla yoluna devam ediyor. 10 Bin Adım, Terapist, Metot, Ayak İşleri, Orta Kafa Aşk gibi dikkat çekici işlerin ardından William Shakespeare’in ünlü eserinden uyarlanan Hamlet de 19 Ekim itibariyle platformdaki yerini aldı. Sivas (2014) filmiyle 71. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen Kaan Müjdeci‘nin imzasını taşıyan bu farklı uyarlamayı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Gerilim
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 7 bölüm (mini dizi)
Süre: 34-45 dakika arası
Yönetmen & Senaryo: Kaan Müjdeci
Platform: GAIN (Premium Üyelik)
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDb

KONU

Ölümsüz eseri gerçek bir olayla birleştiren dizi, 2019’da Büyükada’daki fayton atlarının 81 tanesinin ruam (at vebası) hastalığı nedeniyle imha edildiği, adadaki faytonların kalkma sürecinin hızlanmasına zemin hazırlayan olayı baz alıyor. Faytoncuların başı olan Ahmet, kardeşi Kadir tarafından öldürülür. Kadir o sırada ağabeyinin yanında bulunan atın tam da cinayet anında şaha kalkmasından faydalanarak herkesi bunun bir kaza olduğuna inandırır. Bu “sürpriz” kaybın ardından Kadir hem fayton işinin hem de ağabeyinin ailesinin başına geçer.

Öte yandan babasının ölümüyle yasa boğulan Hazar ise Kadir’e karşı mesafelidir. Nitekim haklı çıkar ve babasının ruhuyla konuştuktan sonra bu ölümün cinayet olduğunu anlar. Genç kız, intikamını almak için olaya bir şekilde dahli olan herkesi Türkiye’nin en ünlü cinayet programında toplamaya karar verir.


KARAKTERLER

  • Hazar / Hamlet (Elit İşcan): Ailesiyle birlikte kendi halinde bir hayat sürdürürken babasının ani ölümüyle sarsılıyor. Bunun sorumlusunun amcası olduğunu öğrendiğinde hazırladığı planı devreye koymaya karar veriyor.
  • Kadir (Erdal Beşikçioğlu): Ahmet’in kardeşi. Kıskançlık sonucunda ağabeyini öldürdükten sonra tüm güç onun eline geçiyor. Ancak her saltanat gibi kendisinin bu karanlık hükümdarlığının da sonu yakın.

(Not: Bilindiği gibi, iki oyuncu daha önce ünlü yönetmen Reha Erdem‘in imzasını taşıyan Hayat Var (2008) filminde de baba-kızı oynamıştı.)

  • Öner (Ahmet Rıfat Şungar): Hazar’ın sevgilisi. Ağabeyi ve babasıyla birlikte faytonculuk yapıyor. Saf, iyi niyetli, içe dönük, hassas, duygusal biri. Küçük adada büyük hayalleriyle yaşıyor.
  • Nazan (Hatice Aslan): Ahmet’in eşi, Hazar’ın annesi. Kendisini ailesine adadığı için mutluluğu unutmuş biri. Kocasının ölümünden kısa süre sonra “abi” dediği Kadir’le evlenir.

Dizinin oyuncu kadrosunda;


SON SÖZ

Aslında Hamlet’i dizi olarak değil 7 saatlik bir festival filmi olarak ele almak daha doğru. Zira her açıdan bağımsız film normlarını benimsemiş bir iş var karşımızda. Henüz oyunun kendisini okuma imkanı bulamadığım için kıyaslama yapamam fakat sonrasında yaptığım ufak araştırmayla birlikte bakış açısı farklı olsa bile hikayenin işlenişine büyük oranda sadık kalındığını gördüm. Shakespeare’in ele aldığı evrensel temaların Türkiye gerçeklerine (özellikle gündüz kuşağı programlarıyla ilgili olanlar) dair pek çok önemli mesajla birleştirilmesi ortaya dikkate değer bir sonuç çıkarmış. Hikayeye çok yakışan puslu ada atmosferi ve cesur sahnelerden kaçınılmaması da yıllara meydan okuyan bu trajedinin etkisini güçlendiriyor. Üstelik dizinin akışı genel olarak durağan ilerlese de sıkıcılıktan uzak. Sonuç olarak  Gain’in şimdilik en iyi projesi olan bu yapımın hem Shakespeare uyarlamaları hem de dijital dizilerimiz arasında kendine has bir yer edineceği aşikar.

Not: Hamlet, dünya prömiyerini 29 Ağustos 2021’de, Avrupa’nın en büyük dizi festivali olan Series Mania’da gerçekleştirdi ve festivalin “Uluslararası Yarışma” bölümüne seçilen 8 diziden biri olmayı başararak ülkemizi temsil eden ilk yapım oldu.