Chimamanda Ngozi Adichie’nin 2013 National Book Critics Circle Ödüllü, aynı adlı çok satan romanından uyarlanacak 10 bölümlük HBO Max mini dizisi Americanah’ın başrolleri belli oldu.

Eylül ayında Oscarlı oyuncu Lupita Nyong’o, dizinin kadın başrol oyuncusu olarak açıklanmıştı. Bugün ise No Offence ve Seven Seconds dizilerinden ve Doctor Sleep filminden tanıdığımız Zackary Momoh’un dizinin erkek başrol oyuncusu olduğu açıklandı.

Americanah, genç, güzel, kendinden emin Nijeryalı Ifemelu’nun (Nyong’o), lisede sınıf arkadaşı Obinze’ye (Momoh) aşık olmasının hikayesi ile başlıyor. O zamanlar Nijerya askeri diktatörlük altında ve insanlar ülkeden ayrılmak istemektedir. Ifemelu, üniversiteye gitmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ediyor. Burada akademik başarısına rağmen, siyah olmanın ne demek olduğunu ilk kez kavramaya başlıyor. Sessiz, düşünceli Obinze, Ifemelu’ya katılmayı ummuştu fakat 11 Eylül saldırıları sonrası Amerika vizesini reddetti. O da Londra’ya gider ama vize süresinin dolması sonrası belgesiz bir göçmene döner.

Nijeryalı kadının arkadaşlık ve aşk ilişkileri, toplumdaki kadın erkek rolleri ve kültür çatışması üzerine ince gözlemleriyle bezeli Amerikana, sosyal sınıf ve ten rengine dayalı kabileciliğin günümüzdeki varlığını irdeliyor. Afrikalı kimliğinin Afrika, Avrupa ve Amerika’daki farklı algılarını sorgularken ırk ve ırkçılık üzerine aslında son derece basit ama tam da basit olduğu için örtbas edilebilen meseleleri gözler önüne seriyor.

Danai Gurira (The Walking Dead), dizinin pilot bölümünü yazacak ve Lupita Nyong’o’nun yapım şirketi Eba Productions ile birlikte dizinin yapımcılığını üstlenecek. Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B Entertainment, Potboiler Television ve D2 Productions, dizinin diğer yapımcıları.

Kaynak 12