HBO ve BBC Two ortak yapımı olan Industry dizisi, geçtiğimiz ay ilk sezonuyla izleyicinin karşısına çıktı.

9 Kasım’da HBO’da, 10 Kasım’da BBC Two’da ekrana gelmeye başladı ve bu gece yayınlanacak çift bölümle HBO’daki yayınını tamamlayacak. Üçüncü bölümün TV yayınından sonra sezonun kalan 5 bölümü HBO Max’ten toplu olarak yayınlandı ve Industry, 2. sezon onayını da aldı.

Mickey Down ve Konrad Kay imzalı dizinin pilot bölümünü Lena Dunham (Girls) yönetti. Kadrosunda Myha’la HerroldMarisa AbelaDavid Jonsson, Harry Lawtey, Freya Mavor, Nabhaan Rizwan, Will TudorConor MacNeill ve Ken Leung yer alıyor.

Robert – Harper – Yasmin – Gus – Hari

Konusu ve Ana Karakterleri:

Londra’daki prestijli yatırım bankası Pierpoint & Co.’da çalışmaya başlayan bir grup genç mezun, sınırlı sayıdaki kalıcı pozisyonu elde etmek için kendi içlerinde bir rekabete giriyor. Dizide bu isimlerin şirketteki çalışma ortamlarının yanı sıra özel hayatları ve birbirleriyle ilişkisi de anlatılıyor.

  • Harper Stern (Myha’la Herrold): Şirkette çalışmak için New York’tan Londra’ya geliyor. Etrafı ayrıcalıklı insanlarla çevrili olsa da amacı kendi sınıfının en iyisi olduğunu kanıtlamak.
  • Yasmin Kara-Hanani (Marisa Abela): Döviz Alım/Satım bölümünde çalışmaya başlıyor. Çocukluğundan beri hafife alınmaktan sıkılan Yasmin’in amacı da kendisinden şüphe edenleri haksız çıkarmak. Arapça ve İspanyolca da konuşuyor.
  • Robert Spearing (Harry Lawtey): İşçi sınıfı geçmişini giydiği takım elbiseyle birlikte arkada bırakıp yolunda liyakatle ilerleme düşüncesinde.
  • Gus Sackey (David Jonsson): Eton ve Oxford mezunu, Robert’ın ev arkadaşı. Gus, Pierpoint’i Downing Sokağı, 10 Numara öncesi yeni bir adım olarak görüyor.
  • Hari Dhar (Nabhaan Rizwan): Birleşmeler ve Satın Almalar bölümünde çalışmaya başlıyor. Bedeli ne olursa olsun başarılı olmak isteyen ve uzun zamandır bankacılık sektöründe çalışma hayali kuran biri. Urdu dili de konuşuyor.
  • Eric Tao (Ken Leung): Çapraz Satış bölümünün genel müdürü. Harper’daki potansiyeli görüp onu kanatları altına alıyor.
  • Daria Greenock (Freya Mavor): Çapraz Satış bölümünün başkan yardımcısı. Harper’la yakın çalışan ve ona satış görevlisi olmanın birden fazla yolu olduğunu gösteren, hırslı ve çatal dilli biri. Eric’in çalışma yöntemlerini pek de onaylamıyor.
  • Kenny Kilbane (Conor MacNeill): Döviz Alım/Satım bölümünün başkan yardımcısı. Yasmin’in üssü olarak onunla birlikte çalışıyor. Ama birbirlerinin muhakemelerine pek de güvenmiyorlar.
  • Theo Tuck (Will Tudor): İkinci yılında bir hisse senedi analisti. Alışılmadık kararlarıyla kendi bölümünün ve şirketin yıldız isimlerinden. Tanıştıktan sonra Gus’ın dikkatini çekiyor.

Finans dünyasında geçen diziler ilgimi çekiyor genelde. Industry, Billions’ın yokluğunda HBO versiyonunu sunmak üzere ortaya çıkmış gibi duran bir dizi. Genç yeni mezunları anlatmasıyla ve +18 ayarının daha fazla olmasıyla farklılaşıyor.

Diziyi takip etmek veya anlamak için finans terimlerinin içinde dolaşmaya gerek yok bu arada. Şirket ortamı baskın olsa dahi mesainin ağırlığı fazla değil. “Finans soslu bir libido dizisi” bile denebilir Industry için.

Dizideki önemli karakterler bir ölçüde sevilesi oldukları kadar diğer yandan haliyle farklı defoları olan kişiler. Hatta Harper ve Yasmin devam ettikçe bu yanlarıyla dikkatimi dağıtırken, Robert ve Gus aksine daha ilgi çekici oldu. Daria, Eric veya Theo gibi daha yan karakterleri ise fena kullanmadılar gibi. Kurtlar sofrası havasını aldığımı iddia edemesem bile yine de hiç fena ilerlemiyorlar. 8 bölüm bu açıdan yeterli olmuş, tadında ara verdiler.

İlk sezonu bittiği şekliyle ucu kapalı olarak kabul edilebilir. Ama ikinci sezon onayı aldığı için memnunum. Zaman zaman eğlendiren veya güldüren, bazen geren veya şaşırtan, bazı hamleleriyle göz deviren bir dizi Industry.

İzlemeyi düşünenlere iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.