Kanada kanalı CBC‘nin 2011 yılı içerisinde yayınladığı, ömrü 2 sezon süren dizisi InSecurity‘nin tanıtımına hoş geldiniz.

2 Ocak 2011 tarihinde yayın hayatına başlayan InSecurity, 2 sezon ve 23 bölümlük ekran macerasını 12 Aralık 2011 tarihinde noktalamış.

Dizinin yaratıcıları Kevin WhiteRobert de Lint ve Virginia Thompson. 2. sezonda yazar kadrosuna Matt Kippen de eklenmiş. Robert de Lint bölümlerin büyük çoğunluğunun yönetmenliğini de yapmış. Yapımcı kadrosunda White, Lint, Thompson üçlüsüne Ty Hyland ve Shawn McGrath eşlik etmiş.

InSecurity’nin türü için polisiye, suç ve aksiyon soslu absürt komedi diyebiliriz.

Dizinin bütün bölümlerinin süreleri aynı uzunlukta. Kapanış yazıları kısmı dahil 22 dakika 22 saniye.

Hikaye, kısaltılmış ismi NISA olan Kanada Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Kurumu çalışanı 6 ajanı merkezine alıyor. Biraz şapşal, biraz umursamaz, biraz benmerkezci, biraz uyuşuk, biraz da garip diye tarif edilebilecek karakterlerin bir arada toplandığı 5 kişilik bir ekip ve bir de bu ekibin amiri olan birim müdürü. Ekibimiz her bölümde ulusal güvenliği veya kendi güvenliklerini tehdit eden birçok vaka ile mücadele ederken hafif absürt yaklaşımları ile eğlendirmeye çalışıyor izleyenlerini.

*Ekibin sempatik ve cazibeli lideri Alex Cranston rolünde Orphan Black ve Mary Kills People dizilerinden anımsanabilecek Natalie Lisinska‘yı izliyoruz.

*Ekibin teknik ve bilimsel konularda öne çıkan zekası  JoJo Kwan karakterine Mary Kills People ve Being Erica dizilerinden hatırlayabileceğiniz Grace Lynn Kung hayat veriyor.

*Ekibin şamar oğlanı, zekaca en düşük üyesi Burt Wilson karakterini Matthew MacFadzean canlandırıyor.

*Ekibin en tecrübeli ve en soğukkanlı üyesi Claude Lesage karakterinde Rémy Girard‘ı izliyoruz.

*Ekibin en çenesi düşük üyesi Benjamin N’udu rolünde Richard Yearwood karşımıza çıkıyor.

*Birim müdürü Peter McNeil karakterine ise Hemlock Grove, Beauty and the Beast ve Nikita gibi dizilerden anımsanabilecek William deVry hayat veriyor.

Konuk oyuncu havuzunda yer alan ve simaen bir yerlerden aşina olma ihtimaliniz olan birkaç isim ise şöyle: Mimi KuzykChristine WillesDrew NelsonBenjamin AyresKate CorbettAthena KarkanisSalvatore AntonioAmanda BrugelBilly MacLellanJ.P. ManouxEmmanuel Kabongo ve Aleks Paunovic.

Dizinin 13 bölümlük ilk sezonunu yeni bitirdim. Pek tarzım bir dizi olmasa da Natalie Lisinska’ya ve karakteri Alex Cranston’a ilk bölümde hemencecik kanımın kaynaması dolayısıyla çok fazla başarılı bulmasam da izlemeye devam ettim diziyi. İzlemekten büyük keyif aldığım Alex dışında JoJo, Burt ve Peter’ın da zaman zaman beni eğlendirdiğini söyleyebilirim. Komediye katkı sağlamasa da Claude ile bir problemim yok. Benjamin ise dizinin açık ara en gereksiz karakteri.

2, 9 ve 10. bölümler hariç hikayenin eğlenceli çizgisini bütün bölüme yaymakta sıkıntı yaşadığını ve bu söz konusu 3 bölüm dışındaki bölümlerin ya vasat ya da kötü olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Dizinin absürt yaklaşım tarzını ve ciddi ciddiyetsizliğini ise seviyorum.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyetlenen olursa iyi seyirler.

Birinci Sezon Jeneriği

İkinci Sezon Jeneriği