Amerika’nın ulusal kanallarında yayınlanan çoğu dizinin akıbetiyle ilgili henüz bir şey bilmesek de kablolu kanalları, neyse ki bize karşı onlardan daha cömert durumda. Ben bu yazıyla, kablolu kanallardan son zamanlarda gelen iptal-devam haberlerini, 22 Dakika başlıklarındaki yorumlarda dile getirilse de gözden kaçıran veya yorumlara bakmayanlar için bir kez daha toparlayayım dedim.

Dünya çapında geniş izleyici kitlesine sahip olan ve ülkemizde de Cnbc-e kanalı tarafından yayınlanan Game Of Thrones dizisi, yayıncı kanal HBO‘dan 3. sezonu için onay aldı. 1 Nisan’da ekrana dönen dizi, 10 bölümlük ikinci sezonunu 3 Haziran’da tamamladıktan sonra yeniden yayınına ara verecek.

HBO’dan gelen haberlerden biri de yeni dizilerinden Veep ile ilgili. Kanal, şu zamana kadar sadece 2 bölümünü izlediğimiz dizinin getirisinden memnun olmuş olacak ki kısa zaman önce dizinin 2. sezon onayını verdi. Bir Amerikan başkan yardımcısının ofisinde geçen komik olayları izleyicisine sunan dizinin başrolünde, The New Adventures of Old Christine ve Seinfeld‘den de tanıdığımız Julia Louis-Dreyfus bulunuyor.

HBO, onay konusunda sadece Game of Thrones ve Veep ile yetinmedi. Yeni dizilerinden Girls için de yeni sezon onayı verdi. 20’lerinde bir arkadaş grubunun New York’taki yaşamlarını ele alan dizi, tıpkı Veep gibi henüz 2 bölümüyle bizle buluştu ve 8 bölümlük ilk sezonunu 3 Haziran’da kapatacak.

Kablolu kanallardan gelen bir diğer onay haberiyse Starz kanalından. Spartacus‘le dikkatleri üzerine çeken Starz, bu sezonki yeni dizilerinden Magic City için yeni sezon onayı vererek dizinin bir sezon daha bizlerle olmasını garantiledi. 1950’lerde geçen bir dönem dizisi olan Magic City, Miami’nin en ihtişamlı otellerinden Miramar’ın sahibi Ike Evans’ın hayatı üzerine kurulu. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor.

Bildirinin son onay haberiyse ABC Family kanalına ait. 5 Mart tarihinde 20 bölümlük sezonunu tamamlayan The Lying Game, kanalının uzun süren sessizliğine rağmen sonunda onay haberiyle karşımıza gelen dizilerden biri oldu. Yıllar sonra birbirini bulan ve birinin diğerinin yerine geçerek onun hayatını yürüttüğü iki kız kardeşin hikayesi üzerine kurulu olan yapım, 2012 yazında yeni sezonuyla yeniden bizimle birlikte olacak.

Kablolu ya da ulusal kanal, dizi dünyasından bize her zaman iyi haberler gelmiyor malesef. The Lying Game’i yenileyen ABC Family kanalı, halen 3. sezonu devam eden Make It or Break It dizisi için yeni bir sezon isteğinde bulunmayacağını bildirdi. Dizi, 3. sezonunu düzgün bir final yaparak bitiridikten sonra ekrandaki serüvenini sona erdirmiş olacak.