Amerikan ulusal kanalları iptal-devam haberleriyle, yeni dizileriyle bir süredir bizi meşgul etseler de kablolu kanallar da bu yöndeki haberlerini bizden esirgemiyorlar. Ben de bir kez daha 22 Dakika başlıklarındaki yorumlarda ya da posketlerde dile getirilmiş olsa da kaçıran ya da yorum okumayan kitle için bir toparlama yapayım dedim.

Geçtiğimiz Nisan ayında yeniden ekrana dönen The Borgias, kaliteli dizi kanallarından Showtime’dan yeni sezon için onay aldı. Borgia ailesinin entrikalarla dolu hayatını bizlere sunan ve 10. bölümüyle 17 Haziran’da sezon finali yapacak olan dizi, 3. sezonuyla yeniden aramıza dönmüş olacak.

Showtime’ın bizlere kısa zaman önce verdiği bir başka haberse sevilen dizilerinden Nurse Jackie ile ilgili oldu. Nisan’da aramıza dönen Jackie Hemşire de yayında olan 10 bölümlük 4. sezonunu 17 Haziran’da kapatacak ve 5. sezonuyla yeniden aramıza dönmüş olacak.

2011 yılında aynı isimle TV filmi olarak ekrana gelen The Client List, film beğenilince dizi olarak karşımıza çıkmıştı. İşte, filmin olduğu gibi dizinin de yayıncı kanalı Lifetime, başrolünde Ghost Whisperer’dan da bilinen Jennifer Love Hewitt’in olduğu dizi için 2. sezon onayı verdi. Dizi, eşi tarafından terkedilince “ekstra” hizmetler veren bir masaj salonunda çalışmaya başlayan bir kadının başından geçenler üzerine kurulu ve sezon finalini diğerleri gibi 17 Haziran’da yapacak.

İlk sezonunun ardından NBC’nin iptal ettiği ama kendine TNT’de yeniden hayat bulan Southland de yayıncı kanaldan onay alan dizilerden birisi oldu. 20 Mart’ta 4. sezonunu kapatan dizi, kanaldan gelen haberle 5. sezonunu da garantilemiş oldu.

Gelelim iptallere…

Aralık ayında sezonunu kapatsa da geleceğiyle ilgili uzun süre bilgi sahibi olamadığımız Sanctuary için Syfy kanalı sonunda bizleri bilgilendirdi ve diziyi iptal ettiğini duyurdu. Bu haberle birlikte dizi, 4. sezonunun ardından yayından kalkmış ve dizi tarihindeki yerini almış oldu.

Prison Break yapımcılarının yeni dizisi olarak ortaya çıkan Breakout Kings dizisiyse geçtiğimiz günlerde iptal haberi gelen bir başka dizi. A & E kanalında yayınlanan ve Nisan sonunda 2. sezonunu kapatan dizi için kanal daha fazlasını istemeyince, Breakout Kings de raflardaki yerini almış oldu.

Tüm bunların dışında:

Dünya çapında seveninin çok fazla olduğu Spartacus dizisinden de bizlere çok kısa bir zaman zarfı öncesinde yeni bir haber geldi. Dizinin yapımcısının yaptığı açıklamaya göre, dizinin Ocak 2013’te yayınlanacak olan 3. sezonu aynı zamanda dizinin son sezonu olacak. Toplamda 10 bölüm sürecek olan final sezonunun adı ise “War of The Damned”.