korku dizileri hakkında stephen king‘in kısa hikayelerden oluşan kitabının 8 bölümlük mini diziye dönüştürülmüş hali olan nightmares and dreamscape ülkemizde de yayınlandı, kimileri tarafından masters of horror ile karşılaştırıldı, daha çok beğenildi veya beğenilmedi…


korku sinemasının yönetmen ustalarını bir araya getiren (don coscarelli, tobe hooper, john carpenter, larry cohen, tom holland …) masters of horror usta yazarların elinden çıkan eserleri 2005 yılında korku severlerin beğenisine sundu. (ben bazı bölümleri inanılmaz güzel buldum, özellikle jenifer süperdir.)tam anlamıyla korkutmasa da insana film tadı verebilen yapımdan sonra aynı ekibin elinden çıkma başka bir korku filmi antolojisi hazırlandı. “”masters of horror””u yapan mick garris ve ekibinin fear itself adında nbc kanalına çektikleri dizi aslında masters of horror’un devamı niteliğinde.fear itself yine ünlü yönetmen ve başarılı oyuncuları bir araya getiren film tadında oldukça başarılı bir yapım. (ben ilk sekiz bölümü izledim, fazla beğenmediğim sadece bir bölüm oldu.) dizi jeneriği ile de göz dolduruyor.goosebumps adlı haberlerden önce verilen çocuk korku dizisini hatırlayanlarınız vardır, hatta kanalın bu dizi yüzünden ara sıra kapatıldığı da söylenirdi. çocuk gelişimini olumsuz etkilediği sebebiyle ortadan kaldırılan dizi aslında rl stine‘nin kitaplarından oluşturulmuştu. genellikle 13-14 yaşın altındaki çocukları epey korkutmayı başaran dizi ve kitaplar yayından kaldırılınca o dönem çocukları oldukça üzülmüştü.

benim o yıllar çok beğenerek izlediğim korku dizisi olan (sanırım ülkemizde lanetli antikalar veya tehlikeli antikalar ismiyle oynamıştı) friday the 13th the serieoldukça güzeldi. her bölümde farklı bir eşyanın laneti ve sebep oldukları korku dolu olaylar yer alır, kahramanlarımız bunların peşinden kendilerini ilginç hikayelerin içinde bulurdu. dizi ilk olarak trt ekranlarında yer almış ben hatırlamıyorum, belki de çok küçüktüm. benim izlediğim zaman kanal d yayınlıyordu.

Bunların dışında en çok izlenen korku dizilerine örnekler:alacakaranlık kuşağı 1959alacakaranlık kuşağı 1985supernaturalbuffy the vampire slayerangelŞu an izlediğim korku dizileri “”Supernatural”” ve “”fear itself””, ancak mini dizi olan harpers island ve Lost Room da bana göre iyi birer gerilim dizisiydiler.