Kanada kanalı CTV’nin 1997-2001 yılları arasında yayınladığı La Femme Nikita isimli dizinin tanıtımıyla sizlerleyiz.

Fransız senarist, yapımcı ve yönetmen Luc Besson tarafından yaratılan Nikita karakteri, 1990 yılında gösterime giren La Femme Nikita isimli Fransız yapımı sinema filmiyle izleyicilerin karşısına çıkmış ilk olarak. Başarılı olan filmin 1992 yılında Golden Globe Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” kategorisinde elde ettiği adaylığın ardından Amerikalılar bir uyarlama film çekmeye karar vermişler ve 1993 yılında Point of No Return isimli film girmiş gösterime.

1997 yılının Ocak ayında ise yazımıza konu olan Kanada yapımı La Femme Nikita dizisi başlamış bir başka uyarlama girişimi olarak ve başarılı da olmuş. 5 sezon süren dizinin ABD’deki yayıncı ortağı ise USA Network kanalıymış. ABD’de ilk 2 sezonuyla en çok reyting getiren kablolu kanal dizisi olmayı başarmış. 4. sezon sonunda iptal edilen dizi, fanlarının başlattığı kampanya sonrasında 8 bölümden oluşan son bir sezonla daha dönmeyi başarmış 2001 yılında.

2010 yılında da Amerikan kanallarından The CW’nun Nikita ismiyle sunulan ve 4 sezon süren başka bir uyarlama dizi girişimi olmuştu bildiğiniz üzere.

Dönelim tekrar yazımıza konu olan diziye. İlk 4 sezonu 22’şer, son sezonu ise 8 bölüm uzunluğunda olan dizi, toplam 96 bölümden oluşmakta. Aksiyon ve gerilim ögelerini öne çıkartan casusluk temalı dizinin yaratıcısı 24 dizisinin yaratıcılarından biri olan Joel Surnow. Yapımcılığını ise Jay Firestone (Lost Girl, Dark Matter, Relic Hunter) ve Jamie Paul Rock üstlenmişler.

Sarı saçlı, mavi gözlü, oldukça güzel bir kadın olan Nikita, uzun yıllardır sokaklarda yaşamaktadır. Günlerden birinde ara sokakta bir adamın bir polisi öldürüşüne şahit olur. Katille ister istemez bir arbedeye girmek zorunda kalır ve kısa bir süre sonra bir bakmıştır ki cinayet silahı olan bıçak onun avucunun içindedir. Tam da o anda polis ekipleri olay yerine gelir ve Nikita’yı bir polis memurunu öldürmek suçundan tutuklarlar. Nikita hapiste bir süre kaldıktan sonra Section One isimli bir organizasyon tarafından hapisten gizlice çıkarılır. Nikita resmi kayıtlara göre artık bir ölüdür ve bundan sonraki süreçte bu organizasyon için çalışmak zorundadır.

Ana karakterlerimizden Michael, Section One’ı “Dünyadaki en gizli organizasyondur. Bizim işimiz, kimsenin yakalayamayacağı suçluları ve teröristleri yakalamaktır.” şeklinde gereksiz bir şekilde saçma ve iddialı cümlelerle tanımlamıştır dizinin ilk bölümünde.

Nikita, Section One tarafından duygusuz bir ölüm makinesi olarak yetiştirilmek istenmektedir. Bu kapsamda dövüşmeyi, silah kullanmayı ve dişiliğini etkili bir şekilde kullanmayı öğrenir. Çok kısa olmayan bir eğitim sürecinin ardından Nikita’nın sahalara çıkma vakti gelmiştir ve bundan sonraki süreçte kendisine verilen emirleri harfiyen yerine getirmesi istenmektedir. Durum şu ki Nikita daha önce hiç kimseyi öldürmemiştir. Ayrıca epey duygusal ve biraz isyankar bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Yani kendisinden olması beklenen kişinin profiline pek uymamaktadır ve kendisine dayatılan bu yeni hayatı kesinlikle o tercih etmemiştir.

Nikita karakterine Peta Wilson hayat veriyor. Peta’nın saha amiri pozisyonundaki Michael Samuelle karakterini Roy Dupuis canlandırıyor. Eugene Robert Glazer, organizasyonun başındaki sinir bozucu adam olarak karşımıza çıkıyor. The CW uyarlaması dizide tekrar eden bir rolle boy göstermiş olan ve 2015 yılında vefat eden Alberta Watson, organizasyonun 2 numaralı yöneticisi olan, aynı zamanda stratejist ve psikolog kimlikleriyle öne çıkan Madeline karakterine hayat veriyor. Matthew Ferguson, saha ekiplerine bilgisayar başından destek olan organizasyon çalışanı konumundaki Seymour Birkoff karakterini canlandırıyor. Organizasyondaki en yaşlı kişi pozisyonundaki Walter karakterinde ise Don Francks‘i izliyoruz.

Anais Granofsky, Nikita’nın yeni yerleştirildiği dairesindeki karşı kapı komşusu Carla karakterine hayat vermiş dizinin ilk 2 sezonunda tekrar eden bir rolle. Cindy Dolenc, dizinin son 2 sezonunda organizasyonun yeni çalışanı Kate Quinn karakterini canlandırmış.

Konuk oyuncu havuzunda ise Julian Richings, Colm Feore, Michelle Nolden, Khandi Alexander, Joaquim de Almeida, Gina Torres, Aaron Ashmore, Michael Cera, Gabriel Hogan, Alan Van Sprang, Jennifer Finnigan, Noah Reid, Sarah Gadon, Peter Mensah, Anthony Lemke, Emily Hampshire ve Robert Knepper gibi isimler yer alıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim henüz ve sevdim diyebilirim. Zamanında yarım sezon kadar izlediğim ve Lyndsy Fonseca‘yı hiç mi hiç sevemediğim için bıraktığımı anımsadığım Nikita‘ya tercih ederim ben bunu. Az diyaloglu, bol aksiyonlu bir dizi var karşımızda. Peta Wilson ise bu diziye şans vermek için başlı başına büyük bir etken durumunda elbette. Mimikleri, seksapalitesi falan ekrana çok yakışıyor güzel oyuncunun.