The CW kanalının dizilerinden The Vampire Diaries’i ve The Originals’ı duyanlar veya izleyenler elbet olmuştur. L. J. Smith.’in aynı isimli kitap serisinden Kevin Williamson ve  Julie Plec iş birliğiyle The Vampire Diaries’in ekrana gelmesinin ardından Mikaelson ailesiyle uzantı dizi The Originals da başladı.

Ana diziye sekizinci sezonuyla 2017’de, The Originals’a ise altı ay kadar önce beşinci sezonuyla veda ettik. Ancak veda etmeden önce ikinci bir uzantı dizinin hazırlığına başlandı ve bu sefer de karşımıza “Legacies” geldi. Ekim ayında başlayan dizinin devam eden ilk sezonu 16 bölüm sürecek.

Not: Legacies’i izlemek için önceki dizileri izlemek esasında şart değil. Ama diğerlerini izleyenler haliyle olan bitenlere ve detaylara daha hakim durumdalar. Konu ve Ana Karakterler kısmında buna istinaeden elimden geldiğince ve gerekli ölçüde bilgi vermeye çalışacağım.

Konusu ve Ana Karakterler:

Dizinin hikayesi The Vampire Diaries’in de mekanı olan Mystic Falls kasabasında geçiyor. The Vampire Diaries’de Caroline Forbes’un ve Alaric Saltzman‘ın özel yetenekleri olan farklı türlerden gençlere rehberlik etmek için “Salvatore Boarding School” adında bir yatılı okul açtığını görmüştük. Legacies’in hikayesi de işte bu okulun etrafında şekilleniyor. The Originals’ın finalinin üzerinden iki yıl geçmiş durumda.

Alaric – M.G. – Rafael – Hope – Lizzie – Josie – Landon

* Okulun müdürü olarak Alaric’i (Matt Davis) görüyoruz. Diziye Caroline’ın yeni isimleri okula dahil etmek için yetenek arayışında olmasıyla devam ediliyor.

* Klaus Mikaelson ve Hayley Marshall’ın 17 yaşındaki kızları Hope Mikaelson, okulun öğrencilerinden. Kendisi karmaşık aile geçmişinin de getirisiyle vampir, kurt adam ve cadılığı bir arada bulunduran üçlü ve özel bir tür. Karakteri burada The Originals’ın son sezonunda Hope’u oynayan Danielle Rose Russell canlandırmaya devam ediyor.

Ayrıca Caroline’ın taşıyıcı annelik yaptığı Alaric ve Jo’nun ikizleri Josie (Kaylee Bryant) ve Lizzie (Jenny Boyd) Saltzman da okulun öğrencileri. Birbirinden farklı karakterlere sahip iki kardeş, annelerinin soyunun etkisiyle cadı. The Vampire Diaries’de çocuk halleriyle görünen karakterleri genç halleriyle burada ilk kez görüyoruz.

Milton “M.G.” Greasley ve Penelope Park (Quincy Fouse / Lulu Antariksa): M.G., ikizlerle ve Hope’la iyi anlaşan okuldaki vampir topluluğunun öne çıkan isimlerinden. Penelope ise Lizzie’nin eski sevgilisi ve bir cadı. Josie’ye olan davranışlarını beğenmediği için Lizzie’nin zıttına gitmeyi seviyor.

* Landon Kirby ve Rafael Waithe (Aria Shahghasemi / Peyton Alex Smith): Okulun öğrencilerinden olmayan ama dizinin hikayesinin başlamasıyla ortaya çıkan bir ikili. Landon karakteri daha önce The Originals’ın 5. sezon 12. bölümünde de yer aldı.

Koruyucu aile sistemi sayesinde tanışan iki karakter kardeş gibiler. Yolu okuldakilerle kesişen Rafael, kurt adam lanetinin tetiklenmesiyle okula öğrenci olarak dahil oluyor. İnsan olduğu düşünülen Landon ise farklı bir tür olduğuna dair ibareler göstermesiyle dikkati üzerine çekiyor.

Ayrıca bu ikili okuldakilerin hayatına girdikten sonra Mystic Falls’ta canavarlar kendisini göstermeye ve özellikle okulu hedef almaya başlıyor. Alaric’in önderliğindeki öğrenciler ise hem neler olduğuna açıklık getirmeye hem de bir anda ortaya çıkan bu canavarlardan kimse zarar görmeden kurtulmaya çalışıyor.

Not 2: Legacies‘in şimdiye kadar yayınlanan ilk sezonunun yarısında The Vampire Diaries’den veya The Originals’tan bilinen bazı karakterler konuk olarak yer aldı. Örneğin The Vampire Diaries’i kasabanın şerifi olarak tamamlayan Matt Donovan (Zach Roerig) şimdiye kadar iki bölümde göründü.

Legacies, benim gözümde The Vampire Diaries veya The Originals seviyesinde bir dizi değil. Belki aradan geçen zamanın etkisinden belki de benzer örneklerin çokluğundan dolayı böyle geliyordur. Ama asıl amaçlarının zaten buna yakın ve diğer iki diziden farklı tarzda bir şey çıkarmak olduğu düşüncesindeyim. Dolayısıyla bu, Legacies’in izlenmez olduğu anlamına gelmesin.

İlk sezonun şimdiye kadar yayınlanan kısmında izleyiciye polisiye dramalarda olduğu gibi bölümlük hikayeler sundular. Bir yandan karakterlerin kişisel hayatlarında olanlar aktarılırken diğer yandan (bazısı onlarla bir şekilde bağlantılı olan) canavarlarla yapılan mücadele işleniyor. Alaric karakteri diğer dizi(ler)den bildiğimiz gibi. Tanımayanlar için sevilmeyecek türden değil bence. The Originals’ı izlerken oyunculuk nedeniyle pek de sevmediğim Hope karakterine yavaş yavaş alışıyorum.

Yan karakterleri hikayeyi destekleyen türden olmuş. Gençlik dizisi olmasının da katkısıyla pek çok romantik açıdan pek çok seçenekle geliyorlar. Bu da dizinin hikayesinin dallanmasına ve uzamasına katkı sağlıyor. Önceki iki diziye dokundursalar da detaya boğmamaları veya gerektiğinde kısa açıklamalara girmeleri pozitif bir başka tarafı. En nihayetinde kendi açımdan bakarsam diğer iki diziyi tavsiye ederim ama az sezonlu bir doğa üstü gençlik dramasına hayır demeyenlere ve öteki iki diziden sonra bir taneye daha açık olanlara Legacies’i tavsiye edebilirim.

Legacies böyle bir dizi işte. İyi seyirler.