lost‘un 5. sezon finali bazı sorulara cevap getirmiş olabilir, ancak bunun yanında yeni sorular da getirmiştir. tv.com’da 5. sezon bittiğinde yöneltilen 10 tane soruya cevap arıyorum. uğraşsak onun karesi kadar soru buluruz o da bi ayrı sorun. =)Bundan sonrası 5. sezon finalini izleyemeyenler ya da geriden gelenler için spoiler içerir.

1. Jacob’ın yanındaki adam kim?
evet hepimizin bu konu hakkında birçok tahmini var. kimi “kara duman” diyor. kara duman adanın güvenliğinden sorumlu diye biliyorduk. yani jacob’ın ölmesini ada ister mi? kimi “jacob’ın kardeşi” diyor. son zamanlarda ona isim bile bulmaya çalıştık =) (flock, yani “fake locke”) . ancak “esau” ismi daha çok geçiyor forumlarda. jacob’ın kardeşi “esau” şeklinde. peygamber jacob’ın ona inanmayan esau adında bir kardeşi varmış. oradan isminin esau olacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. dahası, jacob’a tanrı, yanındakine şeytan diyenler de var? bu biraz uçuk geliyor bana.

2. Ilana ve yanındakiler kim?Jacob’ın geçmişte yanlızca Ilana’nın yanına gittiğini gördüğümüzde “bu kız da kim?” demiştik. Ne rolü var? Jacob ile aralarında nasıl bir bağ var? Jacob’ın “geliyorlar” sözüyle kastı ilana ve ekibi ise, bunların nasıl bir gücü var?

3. Jacob “sadece bir kez olur, öncesinde olanlar sadece hazırlık sürecidir” derken neyi kastediyordu?
Ben yine esau diyeyim. Esau’nun dediği “her zaman aynı şey olur”. “gelirler, savaşırlar, herşeyi yakıp yıkarlar” sözünün sonrasında, jacob bu sözü söyler. bu ne demektir? bir çeşit döngü mü vardır? jacob geçmişe giderek birşeyleri değiştirmeye mi çalışır? jacob değişkenlerle oynayarak sonucu değiştirmeye çalışıyor sanırım. esau ise, “her seferinde aynı şey olur değişen birşey olmaz” diyor. kim bilir, belki ilk beş sezon jacob’ın dediği gibi hazırlık sürecidir. asıl bir kez olacak şey altıncı sezonda olur.

4. Sonunda heykeli gördük de heykele ne oldu?Önce 4 parmaklı tek bir ayak gördük, heyecanlandık. daha sonra yıkılmamış halini arkadan gördük büyük bir heyecana kapıldık. çünkü ayağı ilk kez gördükten sonra aradan üç sezon geçmişti. yapımcı ile kanal arasında sürtüşme çıktığı, heykel olayına girmeyecekleri konuşuluyordu. gel gelelim son bölümde hafif önden de gördük. Timsah başlı eski mısır tanrılarını anımsatan bir heykel. Sobek isimli timsah başlı tanrıya çok benziyor. Tamam da bu güzelim heykeli kim yıktı? Esau’nun dediği gibi “gelirler yıkarlar”, acaba black rock ile gelenler mi heykeli yıktılar?

5. Hurley’nin gitar kutusunda gitar mı var?
Hurley’nin gitar kutusunu Jacob ona veriyor. Tamam, peki içinde gitar mı var? Büyük ihtimalle içinde başka birşey var ve onu 6. sezonda göreceğiz.

6. Jacob neden herkesin geçmişine gidip onları ziyaret etti?
Jacob, oceanic 815 yolcularını ziyaret etti. Kate-Sawyer-Jin-Sun-Jack-John-Hurley-Sayid. neden bunları ziyaret etti? onları adaya getirebilmek için mi John’u kurtardı? Nadia’nın ölümüne neden oldu (mu)? Hurley’i adaya dönmesi için ikna etti. Jacob’ın büyük planı neydi? bunu 6. sezonda göreceğiz.

7. John Locke’ın dizideki geleceği ne olacak?
Ne yazık ki gerçek John locke öldü. buna üzülmemek elde değil. Esau’nun müthiş planı mı, yoksa jacob’ın buna izin vererek başka türlü bir planı mı orasını bilemiyoruz, ancak olan john locke’a oldu. Kaderci, “herşeyin bir nedeni vardır” diyen john locke’ın kaderi bu mudur? ölmek.

8. Ilana, Lapidus’a “Aday” derken neyi kasdetti?
Ilana’nın adaylıktan kastı nedir? Jacob’ın yerine geçecek bir adaydan mı bahsediliyor? Lapidus, Jacob’ın yerine mi geçecek? Neden olmasın?

9. Bomba patladı (mı)? Sonrasında neler değişecek (mi)?
Juliet bombayı patlattı mı tam emin olamayız, ancak patlattığını varsayıyoruz. böylece gelecekte neyi değiştirecekler? swan’ın kurulmasını engellediler mi? yoksa olması gerekenler mi oldu? Hidrojen bombası radyoaktif bir kirlenmeye neden olmuş ve bu yüzden swan’da karantina yazısı yazılmışsa eğer, bizimkiler neyi değiştirdi ki? Hiçbirşeyi!

10. 6. sezon nasıl başlayacak?
Eğer faraday’ın planları doğruysa los angeles’a giden oceanic 815 uçağı los angeles’a inecek. dizinin başı bu şekilde de başlayabilir. Alternatif ise; Oceanic 815’in gökyüzünde güvenli bir şekilde gidişi görülür, fakat aniden uçak irtifa kaybeder, ortadan ikiye ayrılır ve güm, uçak düşer. yine düşer. Jacob’ın hazırlık dediği bunlar mıydı? uçak yine düşecek, ancak bu kez bizimkiler herşeyin farkında olacaklar ve ne yapılması gerektiğini bilecekler. Jacob’ın bir kez olur dediği, oceanic’in düşüşünden sonra yaşanacaklar mıdır? Sanırsam Jacob aynı şeyi gemiyle gelenler için de yapmış ve başarılı olamamış, fakat oceanic 815 ile başarılı olacağına inanıyor.