Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesini izlemiştim geçtiğimiz günlerde. Bu maraton sonrası diziye sevgimin birkaç kat arttığını söylersem sanırım abartmış olmam.

Çok severek izlediğim bu diziyi meğer nasıl da çok anlamadan, daha doğrusu anlamaya çalışmadan izlemişim de bitirmişim. Uzunca bir süre kendimi Lost’u izlemiş ve bitirmiş kabul etmem daha da acı. İyi ki bu tekrar maratonunu gözüm yemiş de bu güzel diziyle tekrar bir araya gelmişiz.

“Ne konuşuyorsun arkadaşım sen? Derdin ne? Sadede gel!” diyorsunuz duyuyorum. Bu maraton sonrası yaşadığım bu aydınlanmayı, belki koca diziyi baştan tekrar izlemek istemeyebilecekler için yazıya dökmeye karar verdim. Biraz uzun bir yazı olacağından bölümler halinde mini bildiri serisi gibi yazmayı uygun buldum.

Bu yazıda kısaca içeriği özetleyeceğim. Bu başlangıç yazısı da dahil olmak üzere toplamda 10 parçadan oluşacak bu seri. Dizinin tamamından karışık şekilde ispiyon (spoiler) içereceğini, o yüzden de buradan itibaren izlemeyenlerin okumaması gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım. O halde başlayayım.

Önce adadan ve her şeyin başlangıcından bahsedeceğim. Adaya dışarıdan geldiğini bildiğimiz ilk ziyaretçiyi, Jacob ve Man in Black’in doğuşunu, Jacob’ın adanın koruyucusu, Man in Black’in ise Black Smoke oluşunu, aralarındaki çekişmeyi anlatacağım.

Adanın yerlilerinden, adaya daha sonradan gelen Richard’tan, Danielle Rousseau’dan ve Dharma’nın kuruluşundan ve çöküşünden, adanın başka küçük ziyaretçilerinden ve Oceanic 815 kazasından bahsedeceğim.

Adadaki ilk 44 günü aktaracağım size. Adaya düştükleri ilk andan, Desmond’ın istasyonunu, yani hatch’i buldukları ana kadarki kısımdan bahsedeceğim.

Adadaki 44-67 arası günleri aktaracağım. Hatch’in bulunmasıyla başlayan yeni süreçten, uçağın kuyruk kısmının kurtulanlarından ve hatch’in patlatılmasına kadarki süreçten bahsedeceğim.

Adadaki 67-91 arası günleri aktaracağım. Others’ın olaya dahil olmasından, kurtarma gemisini öğrenmelerinden bahsedeceğim.

Adadaki 91-108 arası günleri aktaracağım. Kurtarma gemisindeki ekibin adaya varmasıyla başlayan süreçten ve adadan ayrılışlarından bahsedeceğim.

Adadan ayrılanların 2004-2007 aralığında ve geride kalanların da zamanda yolculuklarından, 1974-1977 aralığında yaşadıklarından ve tekrar bir araya gelişlerinden bahsedeceğim.

Adadaki son 14 günden, adadan kaçış operasyonundan, koruyucu adaylardan ve adanın koruyucusunun seçilmesinden, Man in Black’in öldürülmesinden ve adadan nihai ayrılıştan bahsedeceğim.

Son olarak da karakterlerin dünyadaki yolculukları sona erdikten sonra birlikte yarattıkları Araf’ta birbirlerini bulmalarından, birlikte yaşadıkları onca şeyi birbirlerine hatırlatmalarından ve herkesin hatırlaması sonrasında birlikte sonsuzluğa ilerlemelerinden bahsederek sonlandıracağım.

Kabaca bakıldığında;

1. bölüm: Giriş

2. ve 3. bölüm: Geçmiş

4. bölüm: 1. sezon

5. bölüm: 2. sezon

6. bölüm: 3. sezon

7. bölüm: 4. sezon

8. bölüm: 5. sezon

9. ve 10. bölüm: 6. sezon

Ben izlerken çok keyif aldığım için yazarken de çok keyif aldım. Bu tarz yazılarla uğraşmayı seviyorum. Ben yakın zamanda tekrar ettiğimden bana yazı yeterli açıklayıcılıkta gibi geliyor ama anlaşılır olmayan ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımlar için geri dönüş yaparsanız o kısımları geliştirebilir, düzeltebilir, daha anlaşılır hale getirebilirim. Umarım benim kadar sizin de hoşunuza gider. Şimdiden iyi okumalar…