Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesinden esinlenerek, faydalanarak hazırladığım “Kronolojik Lost” yazı dizisinin 4. bölümüyle karşınızdayım.

Adada İlk Günler (0-44 gün)

Kazazedeler adayı keşfetmeye, hayatta kalmaya çabalarken, Others ekibinden bazıları bilgi toplamak, yeni misafirlerin ada açısından kötü niyetli olup olmadıklarını anlamak için kazazedeymiş gibi davranıp aralarına karışıyorlar. Her iki kazazede topluluğuna da adam gönderiliyor. Bu ajanlar bir yandan adadaki yaygın düşük sorununa çözüm üretebilmek için yeni gebeler üzerinde çalışırken, bir yandan da çocukları ve işlerine yarayacak adamları kaçırarak kendi topluluklarına dahil ediyorlar.

Adada zaman geçirdikçe kazazedeler içinde gruplaşmalar oluşmaya başlıyor. John adanın özel olduğuna, oraya özel bir sebepten getirildiklerine, kurtulmaya çalışmamaları gerektiğine inanırken, Jack bunun gerçekten bir kaza olduğuna ve adadan kurtulmak için her şeyi yapmaları gerektiğini düşünüyor.

Uçaktaki telsiz ve ekipmanlarla dışarıyla iletişim kurmaya çalışıyorlar ancak 16 yıl önce gemisi adaya vuran Danielle Rousseau’nun yardım çağrısından başka bir şey elde edemiyorlar. Hızlı bir kurtuluş ümidi yavaş yavaş azalırken bir yandan adaya yerleşiyorlar. Su kaynaklarına daha yakın bir mağara bulup bir kısmı o bölgeye taşıyor kamp alanını.

Bu süreçte Jack, Kate, Hurley, Sun yeni kamp alanı için uzun vadeli çözümler üretmeye çalışırken, Michael, Sawyer ve Jin adadan kurtulmak için sal fikrine odaklanıyor.

John ve Boone adayı didik didik araştırıp ipucu bulmaya çalışıyor. Ada içine uzun geziler sonucu elektromanyetik resetleme istasyonunu, yani hatch’i buluyorlar. Ancak tüm çabalara rağmen kapağını açmayı beceremiyorlar. Bu sırada Mr. Eko’nun kardeşi Yemi’nin uçağını da buluyorlar ve uçağın içindeki telsizle kısa süre de olsa uçağın kuyruk kısmının kurtulanlarıyla iletişime geçme fırsatı elde ediyorlar. Ancak bu sırada uçağın dengesi bozuluyor ve uçurumdan düşerek Boone’un ölmesine sebep oluyor.

Michael ve ekibi salı tamamlıyor ve büyük umutlarla adadan ayrılıyor. Adadan epey uzaklaştıktan sonra Michael, Jin ve Sawyer bir tekneyle karşılaşıyorlar. Kurtuldukları için sevinirlerken, gelenlerin Others olduğu anlaşılıyor. Walt’u kaçırıyorlar, salı batırıp uzaklaşıyorlar.

John, Boone’un ölümü sonrası birlikte yaptıkları keşifleri diğerleriyle paylaşıyor. Daha önce ada içinde Rousseau ile karşılaşmış olan Sayid, onun ada içinde bir gemi bulduğunu, geminin içinde patlayıcılar olduğunu söylediğini anımsıyor. Rousseau ile iletişime geçiyorlar ve onun yardımıyla Black Rock gemisine ulaşıyorlar. Buradan aldıkları patlayıcılarla hatch’e dönüp kapağını patlatıyorlar ve koca bir bilinmezlikle baş başa kalıyorlar.