Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesinden esinlenerek, faydalanarak hazırladığım “Kronolojik Lost” yazı dizisinin 8. bölümüyle karşınızdayım.

Zaman Sıçramaları

Ada ışınlandığında adada ve menzilinde olanlar adayla birlikte ışınlanıyorlar. Hem zamanda hem de mekanda gerçekleşen bu ışınlanmayla adada zaman sıçramaları baş göstermeye başlıyor. Adadakiler (Sawyer, Juliet, Locke, Jin, Claire, Bernard, Rose, Miles, Daniel, Charlotte) bu sıçramalar nedeniyle zamanda farklı noktalara ışınlanıp duruyorlar. Ara ara birbirlerinden kopuyorlar, sonra tekrar bir araya geliyorlar.

Bu zaman sıçramaları kişilerin bedeninde ağır tahribatlara sebep olabiliyor. Charlotte’ın bedeni bu sıçramaları bir süre sonra kaldıramıyor ve Charlotte, Daniel’in kollarında vefat ediyor.

Charlotte ölmeden önce Locke’a Ben’in açtığı mekanizmayı kapatması gerektiğini, ancak bu şekilde zaman sıçramalarını durdurabileceğini söylüyor. Bunun üzerine Locke mağaraya gidiyor ve mekanizmayı tekrar çeviriyor.

Son Zaman Sıçraması ve Geride Kalanlar (1974-1977)

Son bir sıçramayı takiben zamanda sıçramalar sona ererken Locke kendisini anakarada buluyor. Sawyer, Juliet, Jin, Claire, Bernard, Rose, Miles, Daniel ise 1974’e ışınlanıyor.

Bernard ve Rose, insanlardan uzakta kendilerine ormanın içinde bir hayat kuruyorlar. Claire, Aaron’ı kaybettikten sonra hafiften aklını kaybetmeye başladığından Rousseau gibi ormanın derinliklerinde kendi kendine yaşamaya başlıyor. Sawyer, Juliet, Jin, Miles ise gizlice Dharma kampına dahil oluyorlar ve sonraki üç sene boyunca onlardan biriymiş gibi yaşamaya devam ediyorlar. Daniel, Charlotte’un ölümü sonrası adada kalamayacağına karar verip anakaraya dönüyor.

Adadan Ayrılanlar (2004-2007)

Adadan ayrılan Oceanic 6 ekibi (Jack, Kate, Sun, Sayid Hurley, Aaron) yeniden yazdıkları hikayeleriyle gündeme oturuyorlar. Kate kaza öncesi hamileymiş gibi davranıp Aaron’un kendi çocuğu olduğunu iddia ediyor ve önceki suçlamaları düşürülüyor. Normal hayatlarına dönüyorlar.

Üç sene kadar normal hayatlarında yaşadıktan sonra Locke’ın onları bulup teker teker adaya geri dönmeye ikna etmeye çalışmalarıyla huzurları kaçıyor. Jin’in, öldüğünü Sun’a kanıtlaması ve geri dönmemesi için Locke’a verdiği yüzüğü Locke, Sun’ı Jin’in yaşadığına ve onu kurtarmak için geri dönmeleri gerektiğine ikna etmek için kullanıyor. Kate’i Claire’e karşı kendini kötü hissettirmeye çalışıyor ve Aaron’ı Kate’in yetiştirmemesi gerektiğini söylüyor. Jack’e adanın ve geride kalanların onlara ihtiyacı olduğunu ve dönmeleri gerektiğini söylüyor ama ikna edemiyor.

John, başarısız olduğu için suçluluk duygusuyla intihar etmek üzereyken Ben tarafından bulunuyor ve öldürülüyor. Ancak Ben kendini öldürmüş gibi gösteriyor. Oceanic 6, John’un öldüğünü öğrendiğinde bir tek Jack gidiyor ve pişmanlık hissetmeye başlıyor. Yavaş yavaş kendini geri dönmeleri gerektiğine ikna etmeye başlıyor ve diğerlerini de bu düşüncelerle bunaltıyor. Kate Claire ile ilgili kabuslar görmeye başlıyor. Hurley’in hayatındaki uğursuzluklar peşini bırakmıyor derken Oceanic 6 ekibi geri dönmeye ikna olmaya başlıyor.

Daniel’ın annesi Eloise Hawking’in de yardımlarıyla pilotu Frank olan Ajira 316 uçuşuyla Aaron hariç Oceanic 6 ekibi, Ben ve John Locke’un bedeni adaya geri dönüyorlar. Ada menziline girer girmez bir zaman sıçraması daha yaşanıyor ve Jack, Kate, Hurley, Sayid 1977’ye ışınlanıyorlar. Sun, Ben ve Frank ise Locke’ın bedeni ile birlikte adaya inmeyi başarıyorlar.

Dharma’ya Dönüş (1977)

1977’ye ışınlanan Jack, Kate, Hurley ve Sayid, o sırada Dharma güvenlik biriminde çalışan Jin tarafından bulunuyor. Sawyer, Juliet, Miles, Jin onları gizlice adaya yeni katılanların arasına sokuyor ve onlar da Dharma’ya dahil oluyorlar. 1977 Dharma fotoğraflarında Jack, Kate ve Hurley’yi gören Daniel da bir sonraki seferle adaya dönüyor.

Bir süre sonra Jack, diğerlerini elektromanyetik istasyonunu patlatarak istasyonu imha edebileceklerine böylece ileride herhangi bir resetleme yapılmasına gerek kalmayacağına, böylece uçaklarının hiç düşmeyeceğine, adaya hiç gelmemiş olacaklarına ikna ediyor. Tüm ekip bu plan üzerinde çalışıyor ve istasyonu patlatıyorlar. Bu sırada Daniel annesi tarafından vuruluyor ve Juliet de patlamada göçük altında kalıyor. İkisi de hayatını kaybediyor.

Sonradan o istasyonun son halini almasına sebep olan kazanın sebebinin aslında kendileri olduğunu anlıyorlar. Onlar düzgün çalışan istasyonu patlatarak elektromanyetik dengesizliğe ve bunun sonucunda da resetleme mekanizmasının kurulmasına sebep oluyorlar. Patlama sonrası bir kez daha ışınlanıp günümüze yani 2007’ye dönüyorlar ve tüm ada ekibi aynı zaman diliminde toplanıyor.