Burada tanıtımını görüp merak ettiğim ve ilk bölümden müptelası haline geldiğim bir dizi oldu Misfits. 6 bölümlük ilk sezonun ardından, yılbaşı özel bölümüyle beraber 7 bölüm süren ikinci sezonunu da sona erdirdi.Yabancı basında sık sık Heroes‘la kıyaslanan dizinin, aslında bahsi geçen diziyle -süper güçler edinen sıradan insanların hikayesini anlatması dışında- pek de fazla ortak noktası yok. Süper güçlerin ortaya çıkış biçiminden, insanların hayatlarındaki etkilere kadar pek çok konuda neredeyse taban tabana zıtlar.Bize de durumdan vazife çıkartıp hem bu kıyaslamanın Misfits cephesini savunmak hem de takipçilerinin fikirlerini paylaşabileceği bir bildiri hazırlamak kaldı.Yazının devamı 1. ve 2. sezon ispiyonları içerir

Diziyle ilgili sevilen noktaların başında klişelerden olabildiğince uzak durması geliyor. Kendi içinde de tatlı bir dille anlatıldığı gibi bu dizide, süper güce kavuşur kavuşmaz dünyayı kurtarma derdine düşen insanlar yok. Herkes bir şekilde hayatına devam etmeye çalışıyor, zaten pek çok güç sahibi insan da hala net olarak çözebilmiş değil neler olup bittiğini.

Alışılagelmiş pek çok süper gücün yanında, oldukça yaratıcı yeni güçler ve etkiler barındırması da dizinin artı hanesine yazılanlardan. Bilindik güçlerden ölümsüzlük, görünmezlik, zihin okuma, şekil değiştirme, teleportasyon ve elle şifa dağıtma yetenekleri göze çarparken, “kendini bilgisayar oyununda zannetme”, “kızına el süren insanları öldürme”, “süt ve süt ürünlerini kontrol edebilme”, “gorilden insana dönüşme” gibi birbirinden enteresan etkiler diziyi daha da izlenebilir kılan yönlerden.

Ayrıca şu bölümde, ekibe katılmak üzere gelen ancak öldürülen Ollie‘nin kalbinin nakledilmesiyle öğrendiğimiz üzere, fırtınanın etkileri ve kattığı yetenekler Heroes’da olduğu gibi beyinleri değil yürekleri etkiliyor.

“Zaman içerisinde yolculuk” konusuna değinerek büyük bir risk alan senaristler, biraz garip bir hikayeyle de olsa, bu işin de altından çıkmayı başardılar. Simon‘un gelecekten gelip ekibe yardım etmesi ve gün geldiğinde Alisha için ölmesi bir nevi kısır döngü oluşturmuş olsa da dizinin tüm hikayesi tükenene kadar “o gün”e gelinmeyeceğini umuyoruz. Baş karakterlerden Curtis zamanı geri alabiliyor olmasına rağmen hala gücünü nasıl kullanacağını tam olarak çözemediği için “Yahu niye bu kadar uğraşıyorlar, zamanı alsınlar geri olsun bitsin!” diye söylenemiyorsunuz da.

Senaristler iki sezonda sabit süper güçlerle yeterince hikaye çıkardıklarını düşünmüş olsalar gerek ki yayınlanan son bölüm, yılbaşı özel bölümü, dizinin gidişatında köklü bir değişiklik yapacağa benziyor. Zira kahramanlarımız para karşılığında güçlerini sattılar ancak bölüm sonunda yeni güçler edinebilecek kadar sağlam bir bütçeye sahip oldular. Hangi kahramanımızın nasıl bir güce sahip olabileceğini ise yeni sezonda öğrenebileceğiz.Bu konu hakkında net bir tahmin yapılamasa da Alisha ve Curtis’in kendi güçlerini geri alamayacaklarını, Kelly’nin de fikir okuyabilme gücünden hiç hoşnut olmadığını biliyoruz. Nathan ve Simon ise yeniden şekillendirmeye başladıkları hayatları için en uygun gücü seçmek isteyeceklerdir. Nathan bebeğine ve sevgilisine en iyi hayatı sunmaya çalışacak, Simon ise zaman içerisinde yolculuk yaparak bugüne kadar yaşananların olağan süreçte işlemesini sağlamak idealini benimseyecektir diye tahmin yürütmek zor değil.

Lafın kısası klişelerden uzak, anlatımıyla sürükleyici, hikayeleriyle etkileyici ve daha önce de söylendiği gibi aksiyon, gizem ve komediyi bir arada sunan bir dizi Misfits.Şuradaki habere göre de yapımcı/yönetmen Howard Overman üçüncü bir sezon olacağını ve Misfits’i de dünya çapında yayınlanan bir dizi yapmayı hedeflediklerini açıklamış.