‘Geçmişe yolculuk’ kuşağında bugün: Moonlighting,

Moonlighting, suç draması, aksiyon ve komediyi harmanlayan bir komedi drama dizisi. Moonlighting, ABC kanalında, 1985-1989 yılları arasında yayınlanmış. 5 sezon ve toplam 66 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 40-50 dakika aralığında değişmekte. Dizi, ülkemizde ise çeşitli dönemlerde, çeşitli kanallarda Mavi Ay ismiyle yayınlanmış.

Glenn Gordon Caron (Medium), dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Roger Director, Charles H. Eglee, Ron Osborn, Jeff Reno ve Kerry Ehrin gibi isimler eşlik etmiş.

Cybill Shepherd, dizi başladığı vakitlerde Bruce Willis‘e kıyasla daha tanınmış bir oyuncu. Aktrisin sinema filmleri ve birkaç tane de başrolünde yer aldığı dizisi mevcut o dönemde. Willis’in kariyeri ise birkaç TV filmi ve dizisindeki birkaç küçük konuk oyunculuktan ibaret. Bu nedenle hem posterlerde hem de jenerikte Cybill Shepherd‘ın isminin daha önce yazıldığını görmekteyiz. Willis, bu diziyle sektörde tanınırlık kazanmaya başlıyor ve dizi devam ederken çektiği Die Hard serisinin ilk filmiyle de bir anda dünyaca bir üne kavuşuyor. Willis’in buradaki rolü kapabilmek için yaklaşık 3000 kişinin girdiği bir seçmeye katıldığını belirtelim. Shepherd’ın ve ABC’nin rol için Harley Venton‘ı istediklerini ama Caron’un Willis tercihinin kazandığını da ekleyelim. Maddie rolü ise Cybill Shepherd’a özel olarak yazılmış.

Ekran önünde büyük bir enerjiye sahip olan Shepherd ve Willis’in kamera arkasında pek anlaşamadıkları konuşuluyor. Bu anlaşamama durumu Willis’in 1988 yılında vizyona giren Die Hard filmi sonrası daha da artmış. Filmin gördüğü ilgiden sonra büyük bir film yıldızı haline gelen Willis, kendini bir anda TV’nin en çok kazanan 2. aktörü olarak bulmuş. Egosu iyice artan Willis, Shepherd’ı çekimleri çoğu kez geciktirmekle suçlamış. Prodüksiyondakiler için ikisi de birlikte çalışılması zor insanlar konumundaymış. Yaşanan bu gerilimlerin ardından dizi, son bir sezon daha devam ederek ekranlara veda etmiş. Reytingler de son sezonda gerçek manada dip yapmış elbette. Dizinin 5. ve son sezon çekimlerinin gecikmesinde o dönemde sektörde yaşanan yazar grevi de etkili olmuş bu arada.

Dizinin bölüm başına 1.6 milyon dolarlık maliyetiyle o vakitlerde ekranda olan diziler arasında en pahalısı olduğu bilgisini de verelim yeri gelmişken. Buna rağmen reytinglerde zirvede yer alamayan dizi, ortalama seviyelerde takılmış. Dizi, ABC’nin iç yapım dizisi olduğu için dış yapım dizilere kıyasla daha fazla kar getirmiş ve bu sebeple kanal harcadığı bu yüksek rakamları sorun etmemiş.

Çok fazla diyalog barındıran dizinin bölüm senaryolarının dönemin aynı uzunluktaki dramalarına kıyasla 2-3 kat daha uzun olduğu belirtilmiş. Bölümler 12 ila 14 gün arasında çekilmiş. Bu da bir saatlik bir dizi için normal süre olan 7 günden çok daha uzunmuş. Diyaloglar genellikle çekimden sadece saatler öncesinde yazılırmış. Sahneler de bazen yayınlanmadan birkaç gün önce filme alınırmış. Yaşanan bu tarz gecikmeler nedeniyle dizi, o vakitlerde ortalama rakam olan sezon başına 26 bölüm sayısına asla ulaşamamış. Dizinin yaratıcısı konumundaki Glenn Gordon Caron’un da kaotik bir ortamda geçen çekimler ve Cybill Shepherd’la yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 3. sezonun ardından diziden ayrıldığını belirtelim.

Dizi, Altın Küre Ödülleri’nde 1986-87-88 yıllarında 3 sene üst üste ‘En İyi Komedi Dizisi ya da Müzikal’ kategorisinde aday gösterilmiş. Cybill Shepherd, belirtilen yıllarda söz konusu kategoride ‘En İyi Aktris’ dalında aday gösterilmiş ve 1986-1987 yıllarında bu ödülü kazanmış. Bruce Willis ise belirtilen yıllarda söz konusu kategoride ‘En İyi Aktör’ dalında aday gösterilmiş ve 1987’de bu ödülü kazanmış. Bruce Willis’in 1986-1987 yıllarında Emmy Ödülleri’nde adaylıklar elde edip 1987’de kazanan isim olduğunu da ekleyelim.

Dizinin hikayesi Madelyn “Maddie” Hayes ve David Addison Jr. isimli 2 karakteri merkezine alıyor. Hikayeyi Maddie’nin muhasebecisi tarafından dolandırıldığını öğrendiğimiz bir noktada açıyoruz. Tüm birikimlerini kaybeden Maddie’nin elinde yatırım yaptığı ve zarar ettiği 3-5 küçük işyeri kalmıştır sadece. Bir süper model olarak bunca yıldır çalışarak kazandığı onca birikim bir anda elinden uçup gidince Maddie, yukarıda sözünü ettiğimiz bu zarar eden yatırımlarını aceleyle elden çıkarmaya karar verir. David Addison Jr.’ın yönettiği dedektiflik bürosu da bu kötü yatırımlardan bir tanesidir. Maddie aldığı kararı David’e bildirmek üzere ofise gider ama David’in bu durumu kolayca kabullenmek gibi bir niyeti yoktur. Tam da bu sıralarda ikili kendilerini tehlikeli ve gizemli bir davanın orta yerinde bulurlar. Maddie bulaşmak istemese de David bu gizemi çözmek ve Maddie’nin basındaki ününü de kullanarak bedava ve flaş bir reklam kampanyası yürütmek ister. Türlü tehlikeler atlattıkları ve daimi olarak tartıştıkları bu 2-3 günlük sürecin ardından nihayet masaya oturup ortaklık konusunu tartışacak kıvama gelmişlerdir. Sürekli olarak fikir ayrılıkları ve tartışmalar yaşamalarına rağmen ikilinin arasında gözle görülür bir cinsel çekim olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.

Maddie, çekici, zarif ve yeterince cesur bir kadındır. David ise ağzı laf yapan, ukala, karizmatik, flörtöz ve epey de arsız bir adamdır.

Dizide Cybill ShepherdBruce Willis ikilisine eşlik eden tek bir kadrolu yardımcı oyuncu mevcut başlangıç aşamasında: Allyce Beasley. Aktris, David’in dedektiflik bürosunun resepsiyonisti Agnes DiPesto karakterine hayat veriyor. Supernatural ve Champaign ILL dizilerinden anımsanabilecek Curtis Armstrong ise 3. sezonda büroda işe başlayan Herbert Quentin Viola karakterini canlandırmış.

Dizide tekrar eden rollerle ya da konuk oyuncu olarak yer almış tanıdık simalar arasında ise Mark Harmon, Virginia Madsen, Eva Marie Saint, Gary Cole, Dana Delany, Barbara Bain, Dan Lauria, Tim Robbins, Cristine Rose, Jayne Atkinson, Mark Linn-Baker, Ray Charles, Terry O’Quinn, John McCook, Demi Moore ve Whoopi Goldberg gibi isimler yer alıyor.