Netflix, Squid Game’in uluslararası başarısının keyfini süredururken Güney Kore yapımı yeni işleri de izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor. 15 Ekim’de yayına giren My Name de yakın zamanda karşımıza çıkan dikkate değer işlerden biri. Buyurun, kendisini daha yakından tanıyalım:

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Aksiyon, Polisiye, Gerilim, Suç
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 10 bölüm
Süre: 43-58 dakika arası
Yönetmen: Jin-min Kim | Senaryo: Ba-da Kim
Platform: Netflix
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipedi

KONU

Lise öğrencisi olan Yoon Ji-woo’nun hayatı iyi başlamış ancak aynı şekilde devam etmemiştir. Ülkenin en büyük uyuşturucu çetesinin önemli elemanlarından biri olan babası nedeniyle hem ondan uzak bir çocukluk geçirmiş hem de baskı ve zorbalıklara maruz kalmıştır. Doğrusu bu hayata da alışmıştır ancak bir gün babası gözleri önünde öldürülünce her şey değişir. İntikam hırsıyla yanıp tutuşan Ji-woo, katili bulup cezasını kesmek için de önce çeteye, ardından da polis teşkilatına sızmaya karar verir.


KARAKTERLER

  • Yoon Ji-Woo / Oh Hye-jin (Han So-hee): Annesini yıllar önce kaybetmiş, babası da kaçak hayatı yaşamaya başlayınca genç yaşta tek başına büyümek zorunda kalmış. Doğum günündeyken babası öldürülmesinin ardından sadece yeni bir yaşa değil yeni bir hayata da adım atıyor. Kimsenin yardımına ihtiyaç duymayan, duygularını kolay göstermeyen, cesur biri.
  • Choi Mu-jin (Park Hee-soon): Kore’nin en büyük uyuşturucu çetesi olan Dongcheon’un patronu. Ji-woo’nun babasıyla dost olduğu için onun ölümünden büyük üzüntü duyuyor ve kapısına gelen genç kıza sahip çıkıyor. Ona sadece polis teşkilatına katılması için değil, düşmanlara karşı kendini savunup öcünü alması için de yardım ediyor.
  • Pil-do Jeon (Ahn Bo-Hyun): Narkotik biriminde görev yapan, genç ve başarılı bir polis. Önce tesadüfen yolunun kesiştiği, ardından aynı yerde birlikte çalışmak zorunda kaldığı Ji-woo ile yıldızı pek de kolay barışmıyor.

  • Cha Gi-ho (Kim Sang-ho): Narkotik şubesinin baş komiseri. Dongcheon çetesini çökertmek için yıllardır mücadele veriyor. İdealist ve merhametli olsa da yeri geldiğinde sert yüzünü göstermekten çekinmiyor.
  • Jung Tae-ju (Lee Hak-joo): Mu-jin’in sağ kolu. Çeteye ve özellikle patronuna sadık biri. Ona duyulan bu güveni boşa çıkarmamak için her şeyi yapmaya hazır.

SON SÖZ

Güney Kore’nin özellikle suç ve aksiyon içerikli yapımlar konusundaki başarısı malum. My Name de bunu haksız çıkarmayan, izlemesi keyifli bir dizi. Konusu ve gideceği yer tahmin edilebilir olsa da sürükleyici senaryosu, iyi çekilmiş dövüş sahneleri, başarılı oyunculukları, temiz rejisi ve kurgusuyla 8 bölüm su gibi akıp gidiyor. Başrolde yer alan Han So-Hee de üzerine düşen görevi güzelce yerine getirerek güçlü bir performans çıkarıyor. Belki Squid Game gibi büyük eleştiriler yapmaya soyunmuyor ama kendi çapında değerlendirildiğinde, izlediğine pişman etmeyen bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdiden iyi seyirler.