Netflix’in İspanyol yapımı yeni dizisi Sky Rojo, 19 Mart 2021 tarihinde görücüye çıktı. Bu da fragmanı:

GİRİZGAH

İki sezonluk onay ile yayın hayatına başlayan Sky Rojo‘nun ilk sezonu 8 bölüm uzunluğunda. Bölüm süreleri 23-32 dakika aralığında değişiyor. 2. sezonun ne zaman yayınlanacağı ise henüz bilinmiyor.

White Lines, Vis a Vis, Vis a Vis: El Oasis, El Embarcadero ve La Casa de Papel gibi son dönemim isim yapmış İspanyol dizilerinin yaratıcıları konumundaki Álex PinaEsther Martínez Lobato ikilisi dizimizin yaratıcıları konumundalar. David Barrocal (White Lines), David Oliva (Perdida) ve Javier Gómez Santander (La Casa de Papel) gibi isimler söz konusu ikiliye yazar masasında eşlik etmişler. Yapımcı kadrosunda ise Pina-Lobata ikilisine ek olarak Jesús Colmenar, Migue Amoedo, David Barrocal ve David Victori gibi isimler bulunuyor. Victori, yönetmenlik de yapmış ayrıca dizide.

Çekimleri Madrid ve Tenerife şehirlerinde yapılan dizi, aksiyon, macera ve gerilim türlerinin bir bileşimini komedi ve drama unsurları eşliğinde servis eden bir suç draması olarak lanse edilebilir.

KONU

Dizi, Tenerife’de bir striptiz kulübünde çalışan 3 kadını merkezine alıyor. Las Novias isimli bu kulüp, yasal açıdan bir striptiz kulübü gibi görünse de aslında bir genelev olarak hizmet veriyor. Farklı ülkelerden genç ve güzel kadınlar başka vaatlerle kandırılarak buraya getirilmişler ve pasaportlarına el konularak güçlü bir tehdit altında hayat kadını olarak çalışmaya zorlanmaktalar.

Burada çalışan 3 kadından Coral, Wendy ve Gina’nın kulübün sahibi Romeo’ya ciddi bir fiziksel saldırıda bulunduktan sonra olay yerinden kaçmalarıyla başlıyor hikayemiz. Onlar arkalarında büyük enkazlar bırakarak yola devam ediyorlar, Romeo’nun adamları da onları güdülenmiş bir şekilde kovalıyorlar. Kedi-fare oyunumuz da böylece başlıyor.

Üç kadın, bu tehlikeli, çılgın ve kaotik yolculukta her türlü tehlikeye birlikte göğüs gerecekler ve her saniyelerini sanki son anlarıymış gibi yaşayacaklar. Bu süreçte dostluklarını da perçinleyecek olan kadınlar, birlikteyken tek başına olduklarından daha güçlü olduklarını ve hayatlarının kontrolünü tekrar kazanmak için daha fazla seçenekleri olduğunu keşfedecekler.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

El Embarcadero (The Pier) dizisinin yıldızı olarak tanıdığımız Verónica Sánchez, söz konusu 3 kadından biri olan Coral karakterine hayat veriyor dizide. Gözü kara bir kadın olan Coral, kulüpte kendi isteğiyle çalışmaya başlamış. Eskiden bir ev hanımı, ondan öncesinde de bir biyolog olduğunu dillendiren Coral karakteri dizinin aynı zamanda anlatıcısı konumunda. Coral’ın ilerleyen bölümlerde ortaya çıkacak gizemli bir hikayesi olduğu aşikar.

Yany Prado, Gina karakterini canlandırıyor. Gina, Romeo’nun onu kullanmasından bıkıp o hararetli akşamda olayları başlatan kişi konumunda. Coral ve Wendy’ye oranla daha sinik/korkak bir tip aslında Gina ama onun da bir sınır noktası var elbette. Garsonluk yapıp ailesine ekonomik açıdan yardımcı olacağını düşünerek Küba’dan İspanya’ya gelmiş Moisés’in yalanına kanarak.

Şarkıcı kimliğiyle de tanınan Lali Espósito‘yu Wendy karakteriyle izliyoruz. Wendy, en az Coral kadar gözü kara ama ondan daha deli bir tip.

Velvet Colección dizisinden tanıdığımız Asier Etxeandia, kulübün sahibi Romeo karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Sense8 ve 30 Monedas dizilerinden tanıdığımız Miguel Ángel Silvestre, Romeo’nun sağ kolu Moisés karakterine hayat veriyor. Olayın ardından kadınların peşine düşecek Moisés.

Enric Auquer, Moisés’ın ondan daha manyak diyebileceğimiz erkek kardeşi Christian karakterini canlandırıyor. O da ağabeyi gibi Romeo’nun emrinde çalışıyor.

Kadronun geri kalanına şuradan göz gezdirebilirsiniz.

YAZARIN NOTU

Diziden çok umutlu değildim aslında. Daha doğrusu yaratıcıları dolayısıyla umutlu olduğum dizinin fragmanı beni yeterince motive etmemişti diyeyim. İlk 2 bölümü izledim an itibarıyla ve keyifli başladığını söyleyebilirim hikayenin. Verónica Sánchez’i izlemek yine çok büyük bir keyif. Velvet Colección dizisinden çok farklı bir dış görünüş ve karakterle karşıma çıkan Asier Etxeandia’nın varlığından da memnunum diyebilirim. Diğer dörtlü ise idare eder modda devam ediyorlar şu an için.

Aksiyonu, gerilimi ve trajik bir şekilde sunulan komedisiyle tat veriyor. Akıcı ve sürükleyici bir dizi olmuş. Görsel açıdan da gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Bölüm sürelerinin kısa oluşu da bir artı. Bir şansı hak ediyor kesinlikle.