Dünya genelinde hizmet vermeye başladıktan sonra Amerika dışındaki ülkelerde de dizi yapmaya ağırlık veren Netflix, gün geçtikçe yeni dizilerini duyurmaya devam ediyor. Hatta kısa süre önce Fransız yapımı ikinci orjinal dizisi Osmosis‘e onay verdiğini açıklamıştı. Daha önce Almanya, İtalya, Brezilya, Meksika ve Güney Kore gibi ülkelerde de orijinal dizi çalışması yapan/yapacağını açıklayan Netflix’in ne zaman bir Türk dizisi yapacağı ise merakla bekleniyordu. İşte nihayet beklenen duyuru geldi.

İstanbul Grand Pera’da bir davet düzenleyen Netflix, ilk Türk ortak yapımı diziye onay verdiğini bu davetle duyurmuş oldu. Sanat camiasından ünlü isimlerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte, davetliler Stranger Things’deki Eleven gibi bir ağaç kavuğundan içeri girerek eğlencenin yeni dünyasına gerçek anlamda “giriş yaptı”. Bir başka odada ise, Netflix yapımlarının öne çıkan tüm güçlü kadın karakterleri Buckingham Sarayı’nın yemek odası şeklinde tasarlanan özel bir ortamda bir araya getirildi. Marvel’s Jessica Jones ve Girlboss dizisinden Sophia Amoruso gibi yeni TV anlayışında ekranlarımızı şenlendiren güçlü kadın karakterler, kraliyet masasında adlarına özel hazırlanan isimliklerle hatırlandı.

Etkinlikte Netflix yöneticileri, gelecek yıl tüm dünyada 190’dan fazla ülkeden izlenebilecek olan ilk orijinal Türk yapımı için anlaşma imzalandığını açıkladı. Bu duyuru, Eylül 2016’da Netflix kurucu ve CEO’su Reed Hastings’in katılımıyla servisin tamamen yerel bir platform olarak duyurulması ve Netflix’in bir orijinal Türk yapımına imza atacağının açıklanmasından  sonra sekiz ay gibi kısa bir sürede gerçekleşti.

Bunun için de ülkemizdeki yapım şirketlerinden O3 Medya ile anlaşmaya vardıkları belirtildi. Ancak davette projeyle ilgili daha fazla bilgi verilmedi ve detayların ilerleyen zamanlarda duyurulacağı açıklandı.

O3 Medya, Arap dünyasının ilk özel şifresiz uydu yayıncılığı şirketi olan MBC Group, CNBC-e ile Show TV’nin eski genel müdürü Saner Ayar ve Onur Güvenatam’ın ortaklığıyla 2014 yılında kuruldu. Daha önce Kaderimin Yazıldığı Gün, Tatlı Küçük Yalancılar ve Arkadaşlar İyidir gibi dizileri ekrana getiren şirketin hali hazırda yayında iki dizisi bulunuyor: Vatanım Sensin ve İstanbullu Gelin.

Netflix Uluslararası Orijinal Diziler Başkan Yardımcısı Erik Barmack, Türk yapımla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk orijinal Türkçe dizimizi çekecek olmaktan dolayı heyecanlıyız. Genç, dinamik ve heyecan verici olan bu yepyeni projede O3 ile birlikte çalışıyoruz. Netflix’in bu muhteşem Türkçe yapım için en ideal uluslararası platform olacağına inancımız tam ve bu yıl içerisinde daha fazla detay paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Sadece 2017’de tüm dünyada 600’den fazla yeni orijinal dizi, film, belgesel, stand-up gösterisi ve çocuk programı çekeceğini açıklayan Netflix, 100 milyondan fazla kullanıcının dilediği herhangi bir içeriği, internet bağlantılı tüm cihazlardan, her an ve her yerde izleyebilmesini sağlıyor.