Netflix’in geçen sene Ekim ayında, Everest filminin yönetmeni Baltasar Kormakur’un yöneteceği Katla isimli bir doğaüstü volkan dramasına :) onay verdiğinin haberini almıştık.

Perde arkasında İzlanda’nın güzel manzaralarına sahip olacak dizi, Mirdalsyöküll Buzulu’nun altında yer alan ve üzerindeki buz tabakası 500 metre kalınlığında olan Katla Volkanı’nın şiddetli patlamasından bir yıl sonra, küçük Vik kasabasındaki huzur ve sükunet, yanardağın hala aktif olması nedeniyle önemli ölçüde bozulmuştur. Yanardağın yakınındaki buz erimesi nedeniyle bölge boşaltıldı. Sadece birkaç kişi köyde gerekli olan toplum hizmetini sağlamaya çalışıyor ve bu hizmete şu anda yalnızca Markarfljót nehri geçerek erişilebilir durumdadır. Bu büyük bölge bir tür kıyamet alanına döndü ve Vík, tehlike bölgesi ilan edildi. Tarih öncesi çağlardan itibaren buzulun derinliklerinde donmuş bir şekilde duran gizemli bir takım unsurlar, buzun erimesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlar ve kimsenin önceden tahmin edemeyeceği sonuçlara neden olur.

Björn Thors (Valhalla Murders, Fangar), Ingvar Sigurðsson (Ófærð/Trapped), Guðrún Ýr Eyfjörð Jóhannesdóttir, Íris Tanja Flygenring (Fangar), Þorsteinn Bachmann (Fangar), Sólveig Arnarsdóttir (Ófærð/Trapped), Guðrún Gísladóttir (Ófærð/Trapped), Baltasar Breki Samper (Ófærð/Trapped), Aliette Opheim (Caliphate) ve Valter Skarsgård (Svartsjön), 8 bölümlük dizinin kadrosunda bulunan isimler.

Haraldur Ari Stefánsson, Birgitta Birgisdóttir, Helga Braga Jónsdóttir, Björn Ingi Hilmarsson, Aldís Amah Hamilton (Valhalla Murders) ve Hlynur Atli Harðarson, dizinin kadrosunda yer alan diğer isimler.

8 bölümlük dizinin ardındaki hikayeyi yazan ekip, Baltasar Kormákur, ortak yaratıcılar Sigurjón Kjartansson (Ófærð/Trapped), Davíð Már Stefánsson ve Lilja Sigurðardóttir, dizinin yapımcıları. RVK Studios, dizinin yapım şirketi.