Bu yılın başından itibaren dizi işine de giren ve biz dizi severlere  Hemlock Grove, House of Cards ve Orange is the New Black gibi yepyeni dizilerin yanında Arrested Development‘ın 4. sezonunu da kazandıran Netflix, geçtiğimiz aylarda Sense 8 isimli bir bilim kurgu dizisine onay verdiğini açıklamıştı.Neci ki bu dizi” diyenler için, diziyle ilgili şimdiye kadar gelen ayrıntılar yazımızda.

1. Projenin Başında Wachowski Kardeşler Yer Alıyor.

Matrix serisi, Speed Racer, Cloud Atlas, V for Vendetta gibi sayısız başarılı filmi bizlerle buluşturan Andy ve Lana Wachowski dizinin arkasındaki ekipte yer alıyor. Hatta söylentilere göre dizinin bir kaç bölümünü yönetmeye de  hevesliler. Yine de dizinin yaratıcıları olmaları dışında diziyle ne gibi bir bağları olacağı tam olarak netleşmiş değil. Sinema sektöründe bir hayli sözü geçen kardeşler, bu projenin de başında yer alınca, beklentiler de bir hayli yükseliyor doğal olarak.

2. Netflix’e özel.

Geçtiğimiz aylarda Netflix, pek çok yeni dizisini bizlere duyurdu. House of Cards’ın başlaması ve Arrested Development’ın hortlaması kanalın ataklarının başlangıcı oldu. Bunların yanında Netflix, DreamWorks ile ortak olarak Turbo : F.A.S.T isimli bir çocuk dizisine de yeşil ışığı yaktı. Kanalın dizileri arasında Hemlock Grove ve Orange is The New Black dizileri de yer alıyor.

3. J. Michael Straczynski Dizi Yürütücüsü Olarak Görev Alacak.

 

Kendisinin ismini hatırlamıyor olabilirsiniz ama, senaryosu BAFTA ödüllü Changeling filminin   senaristi olduğunu ve Babylon 5 dizisinin de hem yaratıcısı ve senaristi olduğunu söylesek hatırlamanıza biraz yardımcı oluruz sanırım. Dizi yürütücülerinin yetkisi çoğu zaman yönetmenin yetkilerini bile aşabiliyor. Wachowskiler ve J. Michael Straczynski birbirlerinin işlerine hayran olduklarını ifade ediyorlar. Yani bu ortaklığın ne denli verimli olacağını tahmin edebiliyoruz.

4. 2014 yılının Sonlarında Yayınlanacak.

Keşke daha net bir tarih verebilseydik, ama dizinin basın bülteninde verilen en belirli tarih ne yazık ki 2014’ün sonları. Tek tesellimiz, o zamana kadar Netflix’in bizi yepyeni yapımlarla buluşturmaya devam edecek olması.

5. 10 Bölüm Sipariş Edildi. (Şimdilik)

Görünen o ki, Netflix 10 bölümlük sezonları adet haline getiriyor. 10 bölümlük sezonlar, izleyiciye ve yapımcıya projenin tutup tutmayacağını belirlemek için yeterli zamanı veriyor. Ayrıca,bu denli yaratıcı zekalar tarafından hazırlanan bu dizinin tek sezonla kalacağından da şüpheliyiz.

6. Konu Hakkında Çok Fazla Bilgimiz Yok.

Dizinin basın bülteni konu hakkında oldukça ketumdu. Bültende yazana göre; bağlantılı zihinler ve avlanmış ruhlar üzerine sürükleyici bir hikaye izleyeceğiz ama bu açıklama bile bizler için yeterli değil. Wachowskilerin söylediğine göre; bir kaç yıl önce, bir gece yarısı teknolojinin bizleri biribirimize bağlama ve ayırma yolları hakkında konuşurlarken Sense 8 fikri ortaya çıkmış.  Ancak bu bilgi de konu hakkında pek bir işimize yaramıyor, gerçi daha dizinin başlamasına daha çok zamanımız var.

7. Wachowskiler’in İlk TV Atılımları.

Kardeşler, uzun süredir film yapıyor olabilirler ama, Sense 8 televizyona ilk adım atışları olacak. Ama yine de ikilinin televizyona uyum sağlamasını izlemek eğlenceli olacak. Straczynski, uzun yıllardır TV endüstrisinin içinde olduğundan bu işin zorluklarını iyi biliyor ve bu konuda da Wachowskiler’e yardımcı olacaktır.

8. Gelecek Yeni Şeylerin Habercisi.

Netflix son zamanlarda kendi içinde pek çok değişiklik yaptı. Görünen o ki bu değişimler kalıcı olacak. Netflix dizileri televizyon için yeni bir devrin habercisi bile olabilir. Netflix ile birlikte online televizyonculukta çok güzel gelişmeler yaşanıyor ve belki de Sense 8 bu yeni nesil televizyonculuk anlayışında önder olacak.

9. Yapımcı şirketleri Georgeville Television ve Studio JMS.

İki yapım devinin de yaratıcılık doğrultusunda pek katkı sağlayabildikleri söylenemez, ama bu işte yaratıcılık dışındaki diğer konuların içinde olacaklar. İkisi de dikkate değerler, çünkü fanların geri dönüşlerine göre ani yükseliş ya da düşüş dönemleri yaşıyabiliyorlar.

10. Oyuncular Hakkında Hiç Bir Fikrimiz Yok.

Henüz hiç bir oyuncuyla anlaşma haberi duyurulmadı. Ancak dizinin arkasındaki isimleri itibarına bakacak olursak, istedikleri her oyuncuyu ekibe katabilirler. Özellikle Kevin Spacey’nin House of Cards’daki başarısı göz önüne alınınca, oyuncuların bu diziye sıcak bakacağını düşünüyoruz.

Not: Bu yazı Heavy.com’un şu yazısından çevirilerek hazırlanmıştır.