Kanada’nın Global kanalında geçtiğimiz 6 Ocak’ta yeni bir medikal drama dizisi ekrana gelmeye başladı. İlk sezonu 10 bölümden oluşan Nurses, geçtiğimiz ay sezonunu tamamladı ve ikinci sezon onayını çok öncesinden garantiledi.

Global’ın altı sezon süren polisiye draması Rookie Blue’nun yapım ekibinin elinden çıkan dizinin başrollerini Tiera Skovbye, Natasha Calis, Jordan Johnson-Hinds, Sandy Sidhu ve Donald Maclean Jr. paylaşıyor. Kadroda Cathy White, Ryan-James Hatanaka ve Nicola Correia-Damude de yer alıyor.

Ashley – Keon – Grace – Wolf – Nazneen

Nurses, isminden de anlaşıldığı üzere bir hastanede çalışmaya başlayan beş (yeni mezun) hemşirenin kariyerini ve özel hayatını, bu ikisini dengeleme çabalarını konu alıyor. Hareketli ve yoğun bir hastane olan St. Mary’s’de hastalara yardım etmeye çalışırken hemşireliğin sadece biyoloji, kimya ve anatomi bilmekle sınırlı olmadığını ve psikolojiyi, tutkuyu ve romantik komplikasyonları içine aldığını da keşfediyorlar.

>> Grace Knight (Tiera Skovbye): Taze bir başlangıç olarak gördüğü yeni işinde geçmişinden çıkagelen bir figür kendisini rahat bırakmıyor ve kariyerini de tehlikeye atıyor.

>> Ashley Collins (Natasha Calis): Özür dilemez tavırla hareket eden bir adrenalin bağımlısı ve hastanede de hızını korumaya çalışıyor.

>> Keon Colby (Jordan Johnson-Hinds): Üniversite futbolunda yıldızken şimdilerde hemşireliğe adım atıyor ve sahadaki kişiden daha fazlası olduğunu kanıtlamaya uğraşıyor.

>> Nazneen Khan (Sandy Sidhu): Kendini yeniden yaratmak için Hindistan’daki zengin ailesinin yanından Kanada’ya taşınarak ilk işine başlıyor.

>> Wolf Burke (Donald MacLean Jr.): İyi kalpli ve eğlenceli bir adam. Öte yandan yakın çevresinden sakladığı bir sırrı ortaya çıkmadan idare etmenin peşinde.

Yardımcı karakterler olarak hemşirelerden sorumlu Sinead O’Rourke, cazibesiyle (başta Grace olmak üzere) hemşirelerin dikkatini çeken acilden sorumlu Dr. Evan Wallace ve Keon’a hatalarını unutturmayan jinekolog Dr. Vanessa Banks de ekrana geliyor.

Nurses’ü izlemeye bir merak sonucu başladım, medikal dramaları takip etmeyi genelde seviyorum. Çoğunluğu doktorluk yapan kişiler üzerine olduğu için göreceli daha arka planda kalan hemşirelere odaklanmasıyla benim için öne çıkmış oldu.

Dizi, aslında basit ve vakit geçirten denebilecek bir yapım. Bana denk gelen Kanada dizilerinde nedense böyle bir tat oluyor zaten. Tıp dizilerinde daha önce görmediğimiz bir şeyi özellikle vaad ettiğini iddia edemem. Derdi ve kişiliği birbirinden tamamen farklı beş farklı hemşirenin hayatını kimisi ilgi çeken hastaları da dahil ederek anlatıyorlar nihayetinde. Hastanedeki ast-üst ilişkisi, karakterlerin arasındaki dostluk ve dayanışma da cabası.

Karakterlerin her biri kendince çeşitli şekillerde öne çıkıyor. Özellikle sezonun ikinci yarısı karakterlere alışmamın ve hikayelerin hızlanmasının etkisiyle daha iyi geçti. Bana göre Nazneen ve Wolf’u daha iyi idare ettiler, Grace ise diğerlerine göre daha öne çıkan biri olduğunu düşünürsek bekleneni verdi.

Nurses de böyle bir dizi. İyi seyirler.