Working the Engels, Kanada yapımı bir komedi dizisi. Ömrü tek sezonla sınırlı kalan ve 12 bölümden oluşan dizi, Global TV-NBC ortak yapımı. 12 Mart-28 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kanada’da Global TV’de izleyiciyle buluşan dizi, NBC’de ise 10 Temmuz 2014 tarihinde görücüye çıkmış. 0.59 reyting oranı ve 2.130.000 izleyici sayısı ortalamasıyla geçen ilk 5 bölümün ardından yayından çekilmiş.

JaneKatie Ford kardeşler, dizinin yaratıcıları konumunda. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Howard Busgang, Tom Nursall ve Noreen Halpern gibi isimler eşlik etmiş.

Diziyi bir aile reisinin vefatının ardından avukatının rahmetlinin eşine vasiyetini açıkladığı bir sahneyle açıyoruz. Aileye miras olarak 200.000 dolar borç kaldığını öğreniyoruz. Sonrasında da ailenin birlik olup bu borcu ödemek üzere babalarının küçük hukuk bürosunu işletmeye karar vermesiyle hikayemiz başlıyor.

*Ailenin alkolik annesi Ceil Engel rolünde Great News, Difficult People ve The Good Fight gibi dizilerden hatırlanabilecek Andrea Martin‘i izliyoruz.

*Ailenin en küçük çocuğu Jenna Engel karakterine The Magicians, Arrow ve Wayward Pines gibi dizilerden tanıdığımız Kacey Rohl hayat veriyor. Jenna aynı zamanda baba mesleğini icra eden genç bir avukat. Büyük bir hukuk firmasında itilip kakıldığı bir işe sahipken o işi bırakıp babasının işini devralmak çok da zor bir karar olmuyor onun için.

*Ailenin en büyük çocuğu Sandy Engel-Karinsky karakterini Azura Skye canlandırıyor. Eski bir uyuşturucu bağımlısı Sandy. O günleri hala özlediğini söylemek de mümkün. Aynı zamanda bir yaşam koçu olan Sandy, hukuk bürosunda sekreter olarak görev yapacak.

*Ailenin ortanca çocuğu Jimmy Engel karakterinde ise Less Than Kind dizisinden anımsanabilecek Benjamin Arthur karşımıza çıkıyor. Jimmy’nin sorunu ise hırsız oluşu. Ebeveynlerinden de kayda değer miktarlarda para tırtıklamış vakti zamanında. Ama ne hikmetse annesinin favori çocuğu konumunda.

Bir veya daha fazla bölümde konuk oyuncu olarak boy göstermiş olan tanıdık isimler arasında Jennifer Irwin, Gregory Smith, Wendy Crewson, Victor Garber, Martin Short, Rizwan Manji, Sarah Levy, Mayko Nguyen, Rebecca Dalton, Jadyn Wong, Parveen Kaur ve Eugene Levy gibi oyuncular yer alıyor.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve fena bir başlangıç yapmadığını düşünüyorum. Anneye çok ısındığımı söyleyemem ama diğer üçlü gayet iyi bence. Hikayesinden ziyade renkli karakterleri sayesinde kendisini izletecek bir iş gibi duruyor kısacası Working the Engels.