Mucize Doktor’un ardından FOX Türkiye vesilesiyle yine sosyal sorumluluk projesi niteliğinde bir yapımla tanıştık. 2019’da yayınlanan, 10 bölümlük Mr. Hiiragi’s Homeroom adlı Japon dizisinden ekranlarımıza uyarlanan Öğretmen, kısa zamanda reytinglerde kendine sağlam bir yer edinirken sizi kendisiyle tanıştırmak da boynumuzun borcu oldu.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Gerilim, Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik ilk 3 bölümü yayınlandı.

Yayın Durumu: 4 Mart 2020 – devam ediyor

Süre: 110-120 dakika

Yapımcı: Medyapım & MF Yapım

Yönetmen: Koray Kerimoğlu | Uyar. Senaryo: Merve Girgin Aytekin & Rahşan Çiğdem İnan

Kanal: FOX Türkiye

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

Küçükkapı Lisesi’nde fizik öğretmeni olarak görev yapan Akif Erdem, 12-A sınıfının başarılı öğrencisi Rüya Örnek’in intihar etmesinden çok etkilenir ve buna kimin neden olduğunu ortaya çıkarabilmek için tehlikeli bir planı devreye koyar: 29 kişilik sınıfı rehin alacak ve gerçekler açıklanana kadar onların gitmesine izin vermeyecektir. Her yeni derste eski defterler açılacak, büyük sırlar ortaya çıkacak ve kimin ak, kimin kara olduğunu herkes öğrenecektir.

KARAKTERLER

  • Akif Erdem (İlker Kaleli): Küçükkapı Lisesi’nde fizik öğretmenliği yapıyor. Dışarıdan gizemli ve içine kapanık biri olarak göründüğü için öğrenciler ona ‘ezik’ yaftası yapıştırsa da hassas, zeki ve idealist biri. Nişanlısının ardından Rüya’nın başına gelenler de onu sarsarken gerçeklerin peşine düşüyor.
  • Zeynep Talaslı (Ceren Moray): Küçükkapı Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaparken korkunç bir trafik kazası sonucu yoğun bakıma giriyor. Akif’e deliler gibi aşık, uysal ve kararlı biri. Onun aylar boyunca yaşam savaşı vermesine sebep olan kazanın ardında daha büyük bir şeyin olduğundan habersiz.
  • Gizem Bozkurt (Afra Saraçoğlu): Rüya’nın en yakın arkadaşı. Ona yapılan zorbalıktan rahatsız olsa da çevre baskısı nedeniyle sesini çıkaramıyor. Sessiz, sakin biri olsa da içinde büyük fırtınalar kopuyor. Sınıf arkadaşlarının hırçın davrandığı Akif’e karşı yakınlık duyuyor.

  • Yılmaz (Serkan Keskin): Eski öğretmen, şimdilerde polislik yapıyor. Akif’in ihbarının ardından kendini rehine vakasının içinde buluyor. Rehineleri kurtarmak için büyük çaba gösterse de düşmanının hep bir adım önde oluşu işini zorlaştırıyor.
  • Taner Yıldız (Serhat Kılıç): Küçükkapı Lisesi’nin müdür yardımcısı. Zamanında bir öğrencinin hayatını kurtardığı videosuyla büyük sükse yaptığı için eğitim camiasında büyük bir kredisi var. Nabza göre şerbet vermesini bilen ve gösteriş yapmaktan çekinmeyen biri.
  • Metin (Şerif Erol): Emniyet Müdürlüğü’nde başkomiser. İçine düştüğü beladan yakayı kurtarabilmek için Yılmaz’la birlikte işin peşine düşüyor. Ancak onun da göründüğü gibi biri olmadığı, yaşanan gelişmelerle birlikte ortaya çıkacak.

SON SÖZ

Kendi adıma son dönemin en yetenekli oyuncularından biri olan İlker Kaleli’nin daha önce birçok teklifi reddettikten sonra bu diziyi kabul etmesi sayesinde merakım ve beklentim yükselmişti. Neyse ki kendisi yine bizi yanıltmadı ve iki yıl aradan yine özel bir yapımla TV ekranlarına döndü. Poyraz Karayel ile yaptığı büyük çıkışın ardından performansında ondan esintiler görecek miyiz diye düşünürken eski karakterini tamamen unutturup Akif’e kendini adamış olması hayranlık verici. Hatta her bölüm küçük bir oyunculuk gösterisi yapıyor desem pek de abartmış olmam.

Dizinin ağırlıklı olarak tek mekanda geçmesi nedeniyle genç kadro da kendilerine düşen büyük işin üstesinden hakkıyla geliyor. Henüz karakterleriyle çok yakından tanışmamış olmamıza rağmen Ceren Moray, Serkan Keskin, Serhat Kılıç gibi oyunculuklarından şüphe duymadığım isimleri görmek de şahsen sevindirici. Tabii kadroyu övüp gerisini de kenara atmayalım; çünkü ortada Türk televizyonları için bıçak sırtı olan bir konuyu başarıyla ülkemize uyarlayan, çoğu dizinin aksine bir yandan düşündüren, bir yandan isyan ettiren ama her anlamda incelikli, derin ve önemli bir iş var. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN VE JENERİK