Uzun süredir Amazon Prime‘ın da Türkiye’de dizi çekeceği konuşuluyordu ve nihayet konuyla ilgili somut haberler çıkmaya başladı.

Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök, yazısında Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanının Amazon Prime için dizi olarak uyarlandığından bahsetti, hatta rolün sahibi olarak Kıvanç Tatlıtuğ’u gördüğünü ekledi. Daha sonra ise Ranini, sosyal medya üzerinden romanın uyarlama çalışmalarının devam ettiğini doğrulayarak ilk detayları paylaştı.

Buna göre iki yıldır gündemde olan proje, Erik Barmack ve OGM Pictures ortak yapımı. Barmack, bir dönem Netflix’in uluslararası içeriklerinden sorumlu isimdi ve Dark, The Rain, The Mechanism, Sacred Games ve Quicksand gibi dizilerin ekrana gelmesinde katkıda bulundu. Daha sonra kendi yapım şirketi Wild Sheep Content’i kurdu.

Netflix’in Türkiye yapımı projelerinden Hakan Muhafız ve Atiye’de imzası olan Onur Güvenatam’ın yapım şirketi OGM Pictures da yapımın ortaklarından. Ranini’nin yazdıklarına göre dizinin başrolünde yer alması beklenen isim Çağatay Ulusoy. Hakan Muhafız ile Netflix’in ilk Türkiye yapımı dizisinde başrolde yer alan Ulusoy, yapım ortağı olarak da yeni diziye dahil olacak ve taraflar arasında nezaket anlaşması imzalandı.

2012 yılında yayımlanan Masumiyet Müzesi romanının tanıtım yazısı şöyle:

“1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen, İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikâyesi: Hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, ‘Masumiyet Müzesi’ elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak.

Masumiyet Müzesi’ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengârenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz.”