2010-2013 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan ve dönemin çok konuşulan dizilerinden biri olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki‘nin tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Bir aile ve dönem draması olma özelliği gösteren Öyle Bir Geçer Zaman Ki, 3 sezon sürmüş ve toplam 120 bölümden oluşmakta. Yaklaşık 85-90 dakikalık bölümlerle başlayan ekran macerası zaman içerisinde 110-115 dakikalara kadar uzamış.

Coşkun Irmak, dizinin senaristi. Zeynep Günay Tan, yönetmenliğini üstlenmiş. Ayşe Durmaz ise dizinin yapımcısı konumunda.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde disfonksiyonel bir ailenin hikayesini izliyoruz. Hikayeyi 1967 yılında açıyoruz.

Ali Kaptan, bir yük gemisinde 2. kaptanlık yapan sorunlu bir adam. Aylar süren yolculuklarının ardından 8-10 günlüğüne eve döndüğü vakitlerden biriyle başlıyoruz hikayeye. Ali’nin evde olmadığı vakitlerde ailenin huzuru daha yerinde. O döndüğünde ise ailenin birkaç üyesini bir heyecan sarmakla birlikte çok geçmeden ailede kavgalar yine patlamakta. Sevgi ve saygı göstermeden sevgi ve saygı görmeyi bekleyen, agresif, şiddete meyilli bir adam Ali. Onun bu özellikleri ailenin bazı fertleri tarafından görmezden gelinmekte ama çoğu üyesi üzerinde derin yaralar bırakmakta. Bu son gelişi ise her zamanki sıkıntılara ek olarak büyük bir sırrı da beraberinde getirmekte: Ali’nin Hollanda’daki gizli aşkı Caroline.

*Ali karakterinde Erkan Petekkaya‘yı izliyoruz.

*Ali’den kendisiyle karısı arasında artık bir seçim yapmasını isteyen Hollandalı güzelimiz Caroline rolünde Wilma Elles‘i izleme şansı elde ediyoruz.

*Ali’nin özsaygı sorunları bulunan cefakar eşi Cemile karakterine Ayça Bingöl hayat veriyor.

*Ali’nin 4 çocuğundan en büyüğü olan Berrin karakterini Yıldız Çağrı Atiksoy canlandırıyor. Berrin, ailede Ali’den en çok haz etmeyen kişi konumunda. Hukuk fakültesinde okuyan Berrin, 2. sınıf öğrencisi. Karakterin okul sahneleri üzerinden dönemin sağ-sol ayrışması da izleyiciye aktarılmaya çalışılmakta.

*Farah Zeynep Abdullah‘ı Berrin’in bir küçüğü Aylin karakteriyle izliyoruz. Lise öğrencisi olan Aylin, okulla pek alakası olmayan, aklı beş karış havada bir genç kız. Babasına karşı bir miktar yalaka olan Aylin, Osman ile birlikte Ali’nin 2 favori evladından biri konumunda.

*Aras Bulut İynemli, Aylin’den bir yaş küçük olan Mete karakterine hayat veriyor. Mete, Berrin’in ardından Ali’ye karşı en öfkeli 2. aile ferdi konumunda. Aylin’in düşüncesiz davranışları sebebiyle okulda sık sık kavgalara karışan Mete için ailenin duygusal açıdan en sorunlu çocuğu diyebiliriz.

*Emir Berke Zincidi, ailenin en küçük çocuğu Osman karakterini canlandırıyor. Babasına aşırı derecede düşkün bir çocuk 5-6 yaşlarındaki Osman. Osman karakterinin yetişkin hali dizinin anlatıcısı konumunda. Seslendiren isim ise Taner Birsel.

*Meral Çetinkaya, Ali’nin annesi Hasefe karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Mehmet Gürhan, Ali’nin ağabeyi Kemal karakterine hayat veriyor.

*Zeyno Eracar, Kemal’in eşi Neriman karakterini canlandırıyor.

*Nilperi Şahinkaya‘yı Kemal-Neriman çiftinin şımarık ve hoppa kızları Mesude karakteriyle izliyoruz. Mesude için Aylin’i kötü etkileyen, gaza getiren kişi de diyebiliriz.

*Mete Horozoğlu, otuzlu yaşlarının ortalarında bulunan varlıklı bir adam olan Soner karakterine hayat veriyor. Soner, ilk olarak Mesude’nin hoşlandığı, sonrasında ise Aylin’i etkileyen yakışıklı bir adam.

*Tolga Güleç, Berrin’in dikkatini çeken karizmatik bir solcu olan Ahmet karakterini canlandırıyor.

*Salih Bademci‘yi Berrin’i tavlamaya çalışan bir zengin çocuğu olan Hakan karakteriyle izliyoruz.

*Yeliz Kuvancı ise Mete’nin müzik öğretmeni İnci karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Kadroya ilerleyen süreçte Mine Tugay, Ece ÇesmiogluTürkü Turan ve Tuba Ünsal gibi isimler de dahil olmuşlar. Serhat Özcan, Elçin Sangu ve Tolga Sarıtaş gibi isimler ise tekrar eden rollerle boy göstermişler.

Dizinin ilk 3 bölümünü izledim ve fena bulmadım. Karakterlerin tamamına yakınının sinir bozabilecek kusurları mevcut. Hiçbir karaktere koşulsuz bağlanmak mümkün değil yani. Yine de bunlar arasından Caroline, Mete ve Berrin’in sahnelerini izlemeyi daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim dizide.