Bu sefer size, ömrünü olması gerekenden çok çok daha erkenden tamamlamış olan bir dizi tanıtacağım. Beni bilen bilir, dizi dünyasında en tahammül edemediğim şey yarım kalmış hikayelerdir. O yüzden baştan belirtmekte fayda var; bölümlük konulara sahip olan dizi karakterler üzerinden ara ara ana konular yaratmış olsa da bunların hiçbirini ortada bırakmadı. Yani eğer tıp dizilerine açlığınız devam ediyorsa bu diziye ve dolayısıyla da aşağıdaki tanıtıma mini dizi kafasıyla sorunsuz dalabilirsiniz.

(Daha önce bu diziyle ilgili yapılmış yorumları, mini tanıtımının da yer aldığı şu yazıdan takip edebilirsiniz.)

Kimlik Bilgileri

Türü: Tıp, Drama

Yapımcısı: David E. KelleySanjay Gupta

Sezon – bölüm sayısı: 1 sezon, 10 bölüm

Yayın tarih aralığı: 4 Şubat 2013 – 8 Nisan 2013

Bölüm süresi: 45 dk

Yayınlandığı kanal: TNT

Yapım Süreci ve Mutfaktakiler

Monday MorningKendisi de bir beyin cerrahı olan Sanjay Gupta‘nın aynı isimli romanından uyarlanan dizinin başında hukuk ve tıp dramalarıyla isim yapmış olan David E. Kelley (The Crazy OnesHarry’s LawBoston LegalBoston PublicThe PracticeAlly McBealChicago Hope) var.

Konu

Chelsea Devlet Hastanesi’nde cerrahi branşlarda çalışan doktorların mesleki ve kişisel hayatını bize aktaran bu dizi, adını pazartesi günleri cerrahi ekip şefinin önderliğinde yapılan M&M/311 toplantılarından alıyor. Hastanenin geri kalanının deli gibi neler yaşandığını merak ettiği bu toplantılarda tüm cerrahi branş doktorları bir araya toplanıyor; geçmiş haftanın vakaları ekip şefi tarafından inceleniyor; hatalı/komplikasyonlu işlemler kürsüde ilgili doktorların yüzüne vuruluyor ve onlardan meslektaşları önünde savunma yapması isteniyor. Bir kişinin eksiği ya da hatası bu düzen sayesinde oradaki her bir doktor için eğitici/öğretici olmuş oluyor.

Chelsea DH’de hiçbir yanlış gizli kalmaz.

Hata yaptıysanız bir pazartesi sizi bulacaktır.

Karakterler

monday-mornings

mm_s1_promo_16s mm_s1_promo_23s

Alfred Molina‘nın canlandırdığı

Dr. Harding Hooten

Cerrahi Ekip Şefi

Ving Rhames‘in canlandırdığı

Dr. Jorge Villanueva

Acil/Travma Şefi

mm_s1_promo_14s mm_s1_promo_15s

Jamie Bamber‘ın canlandırdığı

Dr. Tyler Wilson

Nöroşirürji Uzmanı

Jennifer Finnigan‘ın canlandırdığı

Dr. Tina Ridgeway

Nöroşirürji Uzmanı

mm_s1_promo_19s mm_s1_promo_17s (1)

Keong Sim‘in canlandırdığı

Dr. Sung Park

Nöroşirürji Uzmanı

Sarayu Rao‘nun canlandırdığı

Dr. Sydney Napur

Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı

3983911 mm_s1_promo_18s

Bill Irwin‘in canlandırdığı

Dr. Buck Tierney

Organ Nakli Şefi

Emily Swallow‘un canlandırdığı

Dr. Michelle Robidaux

Nöroşirürji Asistanı

 

Son Söz

İlk bölümden itibaren keyif alarak izlediğim bir tıp draması oldu. Oyuncuların hepsini çok sevdim. Dizinin tarzını çok sevdim. Çok fazla tıp draması izlememiş biri olarak (House MD ve Scrubs var sadece listemde) beni (ara ara dağıttığı olsa da) tatmin etti. İptal olduğunu bilerek girdiğim için kafamda hep bir soru işareti vardı nasıl biteceğine dair; ama ortada çok bir şey bırakmayarak minnetimi kazandılar. Güzel bir tıp dizisi arayışı içindeyseniz buna bir bakın derim. Türkçe altyazısı da olandan arıyorsanız, o durumda mutlaka bakın; çünkü yakın zamanlı muadillerinin(Critical, Code Black) Türkçe altyazısı da yok.

Tanıtım Filmleri

Aşağıdan kısalı uzunlu tanıtım filmlerini izleyebilirsiniz.

İzleyecek olanlara iyi seyirler…