Bir süredir ara verdiğim profil yazıları sessizliğimi Jason Isaacs ile bozmak istedim. En beğendiğim oyuncu olarak ilan ettiğim karizmatik aktörümüz hakkında bilgi edinmek isteyenleri yazının devamına alalım.

Isaacs, 6 Haziran 1963’te, İngiltere’nin Liverpool şehrinde dünyaya geldi. Yahudi bir aileden gelen oyuncumuz, 4 erkek çocuğa sahip olan Isaacs’lerin 3. çocuğu. Bir yahudi okulunda eğitime gözlerini açan aktörümüzün ailesi, Isaacs 11 yaşındayken Londra’ya taşındı.Kardeşleri gibi klasik bir meslek edinmek için 1982 senesinde Bristol Üniversitesi‘ne başlayıp 1985’te okulun hukuk fakültesinden mezun oldu. Bir yandan da okuldaki drama klubünde yer aldı ve bu süre zarfında 30’dan fazla oyunun sahne önünde ve arkasında çalıştı.

Harry Potter'dan rol arkadaşı Emma Watson ile birlikte

Harry Potter’dan rol arkadaşı Emma Watson ile birlikte

Kısa ve küçük rollerde de olsa bu sektörün içende yer almış olan karısıyla burada tanışan oyuncumuz, 1988 senesinden beri Emma Hewitt ile evli. Çiftimizin, Lily (2002) ve Ruby (2005) adında 2 tane kızları mevcut.Boyu 1.80 olan oyuncumuz hakkındaki gereksiz bilgilerden bahsedecek olursak; iyi bir İspanyolcası olduğu ve Empire Dergisi’nin 2009 senesinde hazırladığı “En Seksi 100 Film Yıldızı” listesinde 54. sırayı kapması ile başlayabiliriz. Ayrıca Harry Potter’da birlikte yer aldığı Gary Oldman favori aktörlerinden biri ve en sevdiği senarist ve yönetmen de Resident Evil‘lerle adını sıkça duyduğumuz Paul W.S. Anderson.

Capital City'den

Capital City’den

Oyuncumuzun kamerayla tanışması, 1988 senesinde, başrolünde Stephen Fry‘ın yer aldığı This Is David Lander adlı dizide, tek bölümlük yaratılmış olan Doktor Guy karakteri ile gerçekleşti. Bunu 1989 senesinde, başrollerinde Emma Thompson ve Jeff Goldblum‘ın yer aldığı The Tall Guy adlı sinema filmindeki küçük doktor rolü takip etti.Isaacs’in isminin yavaş yavaş duyulması, 1989 senesinde başlayıp 2 sezon boyunca süren Capital City ile gerçekleşti. Dizi, Londra’da yaşayan bir grup bankacının hayatını anlatıyordu. Isaacs de ana karakterlerden birisiydi.Aktörümüz, dizinin bitiminin ardından 1991 senesinde Eye Contact adlı televizyon filminde yer aldı. Film, görme yetisinin çoğunu kaybetmiş iki insanın aşık olmasını anlatıyordu. Oyuncumuz, aynı sene içerisinde 4 bölümlük mini dizi Ashenden‘da göründü. Dizi, Birinci Dünya Savaşı sırasında casusluk yapan bir yazarın etrafında gelişiyordu.

Aşağıdaki bıyıklı ağabeyimiz, Jason Isaacs oluyor. =)

Aşağıdaki bıyıklı ağabeyimiz, Jason Isaacs oluyor. =)

Mini dizinin ardından bunu, 2 tane dizide tek bölümlük konukluklar izledi. Bu diziler, konuları kendi içinde biten ve bayağı uzun soluklu olan Taggart ve Inspector Morse‘tu.Aynı sene içerisinde, 6 bölümlük tek sezondan oluşan Civvies adlı dizinin başrolünde yer aldı. Civvies, bir İngiliz askerinin ordudan ayrılmasının ardından sivil hayata geri dönmesini konu ediyordu. Bu dizide oyuncumuza eşlik eden isimlerden biri, Hung‘dan tanıdığımız Lennie James (yukarıdaki afişte yer alan tek zenci oyuncu) idi.

Angels in America'nın oyunundan Daniel Craig ile birlikte

Angels in America’nın oyunundan Daniel Craig ile birlikte

1992 senesi, oyuncumuz için bayağı verimli geçti. Isaacs, televizyon işlerini sürdürürken bir yandan da tiyatroda yer almayı ihmal etmedi. Daha sonra HBO’da 6 bölümlük mini dizisi çekilen Angels in America‘nın, Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes adlı oyununun ilk iki kısmında yer aldı. Oyunun prömiyeri, Londra’nın önde gelen iki sahnesinden biri olan Ulusal Kraliyet Tiyarosu‘nda (Royal National Theatre) sergilendi.Sonraki sene, oyuncumuzu Highlander adlı televizyon dizisinin 1 bölümünde seyrettik. Bunu, Shopping ve Solitaire for 2 adlı 2 sinema filmi, başrolünde yer aldığı televizyon filmi A Relative Stranger ve yine tek bölümlük konuk olduğu Boon takip etti.

Daha sonra aktörümüz, Martina Cole‘un kitabından uyarlanan 4 bölümlük mini dizi Dangerous Lady‘nin başrolünü Susan Lynch ile paylaştı. 1960’larda geçen dizi, İrlandalı gangster bir ailenin hikayesini anlatıyordu. Oyuncumuz bu rolüyle yine bir eşcinsel karaktere hayat verdi. Lynch’i de 8 çocuklu ailemizin tek kız evladı olarak, Isaacs’in biricik kız kardeşi rolünde seyrettik.Mini dizinin ardından oyuncumuz bir çok Amerikan filminde yer aldı. Bunların arasında, içinde Dennis Quaid ve David Thewlis‘i barındıran DragonHeart‘ı, Sam Neill‘li Event Horizon‘ı, başrolünde Bruce Willis‘i gördüğümüz Armageddon‘u, Kurt Russell‘lı Soldier‘ı, 2 dalda Oscar adayı olmuş olan The End of the Affair‘i, Charlize Theron ve Keanu Reeves‘li Sweet November‘ı, Mel Gibson‘ın başrolünde yer aldığı The Patriot‘ı, Nicolas Cage‘in başını çektiği Windtalkers‘ı, başrolünde oynadığı Passionada‘yı, bir suç komedisi olan High Times Potluck‘ı ve Jackie Chan‘in aksiyon filmlerinden biri olan The Tuxedo‘yu sayabiliriz.

Harry Potter serisinden

Harry Potter serisinden

Aktörümüz, yukarıdaki Amerikan filmlerinde yer alırken arada bir tane de mini dizide göründü. The Last Don II adlı dizi, Baba serisini yazmış Mario Puzo‘nun aynı adlı romanından uyarlandı. Dizinin başrollerinde, Cheers‘tan tanıdığımız Kirstie Alley ve en son Luck‘ta yer almış olan Jason Gedrick bulunuyordu.Oyuncumuzun tanınmasını sağlayan asıl rolü ise hiç şüphesiz Harry Potter serisiyle gerçekleşti. Lepiska saçlarıyla ortalığa kötülük saçan Lucius Malfoy karakteri, ilk kez ikinci filmde karşımıza çıktı. 8 filmlik serinin 5’inde yer aldı.Harry Potter’ın ilk filminin ardından Isaacs’i, 2003 yapımı Peter Pan uyarlamasında seyrettik. Burada, kancalı Kaptan Hook’u canlandırdı. Peşinden, 7 sezon sürmüş olan politik drama The West Wing‘e 3 bölümlüğüne konuk oldu. Ardından, sinemadan hızını hala alamamış olsa gerek ki Alias‘ın yıldızı Jennifer Garner‘ın başını çektiği Elektra‘da, içinde kimi arasanız bulabileceğiniz Nine Lives‘ta, spor üstüne bir komedi olan Tennis, Anyone…?‘da ve yine zengin kadrolu başka bir yapım olan Friends with Money‘de de yer aldı.

The State Within

The State Within

Isaacs, 2006 senesinde Channel 4 yapımı bir televizyon filmi olan Scars‘ta yer aldı. Film, Channel 4’un kardeş kanalı More4’da da yer buldu. Başrolünde oynadığı filmle bayağı övgü toplayan oyuncumuz, tehlikeli bir geçmişi olan ve şiddete meyilli bir karaktere hayat verdi.Aynı yıl içerisinde The State Within adlı 6 bölümlük mini dizide de rol alan aktörümüz, buradaki performansıyla Altın Küre’ye aday gösterildi. İçinde aksiyon sahneleri barındıran bir politik drama olan dizide oyuncumuza, Burn Notice ve Queer as Folk‘tan tanıdığımız Sharon Gless eşlik etti. Washington Büyükelçisi’nin ölmesiyle başlayan dizimiz, ülkemizde TRT 1’de gösterildi.

2006 senesinde Showtime’da başlayan Brotherhood, oyuncumuzun tanındığı başka bir meşhur role dönüştü. Biri politikayla uğraşan, diğeri de gangster olan iki kardeşin etrafında gelişen dizide Isaacs, başrolü Jason Clarke ile paylaştı. Oyuncumuz, tahmin edileceği üzere, gangster olan kardeşi canlandırıyordu.Karizmatik aktörümüz, 2008 senesinde La conjura de El Escorial adlı İspanyol filminin başrolünde yer aldı. Böylelikle, akıcı İspanyolcasına da şahit olmuş olduk. Aynı sene içinde, İngiliz-Alman ortak yapımı Good da yer aldığı başka bir sinema filmi oldu. Oyuncumuz, HBO dizisi Entourage‘ın 1 bölümüne konuk olmayı da ihmal etmedi.Sene 2010 olduğunda ise Skeletons‘ta ve Matt Damon‘lı Green Zone‘da gördük kendisini.

2011’e geldiğimizde ise başlangıcı, Case Histories ile görüyoruz. Kate Atkinson‘ın Jackson Brodie karakteri etrafında gelişen ilk 3 dedektiflik romanından (Case Histories, One Good Turn ve When Will There Be Good News) uyarlanan dizide, her kitap 2 bölümde anlatıldı. 6 bölüm boyunca, eski asker ve polis olan ama artık, özel dedektiflik yapan Jackson karakterinin maceralarını seyrettik. 2 bölümde bir biten konuların yanında, dizinin bir ana konusunun olduğunu söylemekte de fayda var. Dizinin 4 bölümden oluşacak olan ikinci sezonu, 2012 yılı içerisinde yayına girecek.Oyuncumuz aynı sene içerisinde, aksiyon filmi Abduction‘da da yer aldı.

…ve son olarak Awake‘e geldik. NBC’nin bu sene sezon ortasında başlattığı yeni dizisi Awake, ailesiyle birlikte araba kazası geçiren Michael Britten’ın 2 farklı dünyada (bir tanesinde karısı hayatta, bir tanesinde oğlu) yaşaması ve hangisinin gerçek, hangisinin hayal olduğunu bilememesi üzerine kuruluydu. 13 bölümlük bir sezonun ardından dizimiz ikinci sezonu göremese de sonunun çok güzel bir şekilde bağlandığının garantisini seyretmek isteyenlere verebilirim. Bu dizide Jason Isaacs başrolde yer almasının yanı sıra, dizinin yapımcılığını da üstlendi.