Tarihin tozlu sayfalarından bir dizinin tanıtımıyla daha karşınızdayız: Relic Hunter

Relic Hunter, 1999-2002 yılları arasında yayınlanmış olan Kanada yapımı bir dizi. 22’şer bölüm uzunluğundaki 3 sezondan oluşmakta. Aksiyon, macera ve gizem türlerini harmanlayan dizi, fantastik drama ve komedi unsurları da içermekte ara ara.

Dizi, ilk olarak 1996 yılında piyasaya sürülen ve sonrasında beyaz perdeye de uyarlanan Tomb Raider isimli popüler video oyunundan bir miktar esinlenilerek uyarlanmış. Gil Grant, dizinin yaratıcısı konumunda. Yapımcı kadrosunda ise Jay Firestone, Adam Haight, Jeff King, Jonathan Hackett, John Ryan, Christian Charret ve Gérard Croce gibi isimler yer alıyor.

Dizi, Sydney Fox isimli bir üniversite profesörünü merkezine alıyor. Bir tarih profesörü olan Sydney, öğretici kimliğinden ziyade araştırmacı kimliğiyle öne çıkan bir profesör. Maceraperest bir ruha sahip olan Sydney, dünyanın çeşitli yerlerine yolculuklar yapıp tarihi değeri olan objeleri bulmak için yoğun mücadeleler vermekte. Sonrasında da bulduğu bu objeleri gerçek sahiplerine veya müzelere teslim etmekte maddi bir gaye gütmeksizin. Bu yolda da birçok maceraya atılmakta ve hayatını korkusuzca tehlikeye atmaktan çekinmemektedir.

*Yukarıda sözünü ettiğimiz Sydney Fox karakterine Tia Carrere hayat veriyor. Sydney, korkusuz, gözü kara, öz güveni yüksek, yakın dövüş konusunda yetenekli, özgür ruhlu, zeki ve seksi bir kadın.

*Sydney’nin yeni asistanı Nigel Bailey karakterini Christien Anholt canlandırıyor. Nigel, normal bir asistanlık işi elde ettiğini düşünerek İngiltere’den gelen hevesli ve heyecanlı bir genç adam. Lakin daha ilk günden itibaren Sydney’nin peşinden maceradan maceraya koşuyor. Normalde bu tarz işlerin adamı olmasa da tüm iyi niyetiyle hayran kaldığı Sydney’ye yardımcı olmaya çalışıyor.

*Sydney’nin sekreteri Claudia karakterinde The Librarians ve October Road dizilerinden tanıdığımız Lindy Booth karşımıza çıkıyor. Oldukça sığ zevkleri olan Claudia’yı aptal ve seksi sarışın olarak nitelendirebiliriz.

*3. sezonda Claudia’nın yerine Karen Petrusky isimli yeni bir sekreter gelmiş. Karakteri Tanja Reichert canlandırmış.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda John Schneider, Nazneen Contractor, Roger Cross, Adrian Hough, Malin Akerman, Greg Bryk, Peter Mensah, Lizzie Brocheré ve Hugh Dancy gibi isimler yer almakta.

Dizinin henüz ilk sezonunu bitirmiş bulunuyorum. Başarılı bir dizi olduğunu iddia edemem. Oyuncu kadrosu ile sempatik ve eğlenceli karakterleri sayesinde izletiyor kendini. Bölüm hikayelerinin büyük çoğunluğu ise epey yetersiz ve ilgi çekicilikten uzak kalıyor.