Ülkemizde ekrana gelen uyarlama dizilerin arasına yakın zaman önce “Sadakatsiz” dizisi de katıldı.

2015-2017 yılları arasında iki sezon (10 bölüm) olarak BBC’de izleyicinin karşısına gelen Doctor Foster’ın resmi uyarlaması olarak yayın hayatına başladı. Kanal D’nin Çarşamba akşamı yayınladığı dizi, en son 5. bölümü geride bıraktı. Med Yapım imzalı Sadakatsiz, gayet memnun edici reytingler eşliğinde yayın hayatına devam ediyor.

Not: RTÜK, 5. bölümün yayınından sonra ‘evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösteren’, ‘çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller oluşturan’ bir yapım olduğu gerekçesiyle Kanal D’ye idari para cezası verdi.

Asya Arslan (Cansu Dere), Tekirdağ’da eşi Volkan ve oğlu Ali’yle birlikte yaşayan, otuzlu yaşlarının ortasında, iç hastalıkları alanında ihtisas yapmış çok başarılı bir doçent doktor. Dışarıdan mesafeli dursa da kendi içinde sıcak biri. Evlendikten sonra Tekirdağ’a gelip Volkan’ın çevresine girmiş, hayattaki yalnızlığından dolayı Volkan’a ait her şeyi kendisinin benimsemiş.

Volkan Arslan (Caner Cindoruk) ise dışarıdan bakınca kadınların parmakla gösterdiği harika bir eş. Kendine güvenen, sempatik ve etrafındaki insanların hayran olduğu, saygı duydukları bir adam. Asya gibi oğlu Ali’ye fazlasıyla düşkün. Son dönemde işleri pek de iyi gitmeyen bir iç mimar.

Günün birinde Volkan’ın atkısında sarı bir saç teli bulan Asya’nın içini kemirmeye başlayan merakı onu şaşırtıcı pek çok gerçeğe götürüyor.

Eren Vurdem-Yeliz Kuvancı

Önemli Bazı Karakterler:

Mert-Bahar Gelik (Eren Vurdem-Yeliz Kuvancı): 

Volkan’la çocuk arkadaşı olan Mert ve Bahar, 15 sene önce evlenmişler. Volkan-Asya çiftiyle aynı zamanda komşular. Volkan’ın popülerliğine ve yüksek enerjisine karşı dışarıya vurmadığı bir kompleksi olan Mert’in Asya’ya da içten içe bir zaafı var.

Bahar ise Volkan’a karşı daha dost, aynı zamanda onların aile düzenine gıpta eden bir kadın. Bahar’ın en büyük isteği bir bebek sahibi olmak, ancak önceki başarısız deneyimler nedeniyle Mert bu isteğe artık mesafeli. Zaten evlilikleri eskisi kadar iyi gitmiyor.

Derya Samanlı (Özge Özder):
Volkan, Bahar ve Mert’le çocukluk arkadaşı. Aynı hastanede çalıştığı Asya’yla da iyi arkadaş aslında. Kadın doğum uzmanı. Bekar olan Derya’nın hayatı arkadaşlarıyla örülü. Eğlenceli ve sıcakkanlı bir kadın ama boşboğazlık edebiliyor veya burnunu başkalarının hayatlarına sokabiliyor.
Serap Şenlik (Olcay Yusufoğlu):
Volkan’ın asistanı. Hatta merakının peşine düşen Asya’nın öğrendiği basit gerçeklerden birisi Volkan’ın uzun zamandır bir asistanla çalıştığı. Bir kızı olan Serap’ın şiddetli geçimsizlik dolayısıyla boşandığı eşiyle çatışması hala bitmemiş durumda. Kızı, Ali’yle yakın arkadaş.
Haluk-Gönül-Derin Güçlü (Burak Sergen-Gözde Seda Altuner-Melis Sezen):
Tekirdağ’ın sözü geçen, zengin ve güçlü ailelerinden birisi. Demir isminde bir oğulları da var. Baba Haluk Güçlü, uzun yıllar belediye başkanlığı yapmış. Saygınlığın ve gücün paradan geçtiğine inanan, sürekli başarılı ve güçlü olmak için çalışan birisi. Geleneklerine bağlı. Haluk iş nedeniyle Volkan ve Mert’le tanışıyor.
Gönül’ün ise bir süre önce Asya sayesinde hayatı kurtulmuş. Böylece kızları Derin’le birlikte onlar da çeşitli sebeplerle Arslan ve Gelik ailelerinin etrafında oluyorlar. Derin, moda tasarımı okumuş ve kendi tasarımlarıyla ilgilenen genç, güzel, açık sözlü, sıcak ve hırslı bir kadın.
 
Nil Tetik-Selçuk Dağcı (Nazlı Bulum-Emir Taro Tekin):
Nil, Asya’ya hasta olarak gelmesiyle tanıştığımız ve onun hayatına dahil olan genç bir kadın. Ailesini küçükken kaybetmiş, garson olarak çalışıyor. İyi birisine döndürmek için çaba sarf ettiği erkek arkadaşı Selçuk’la toksik bir ilişkisi var.
Selçuk ise Nil’e aşık olsa da öfkelendiğinde gözü görmeyen tipten. Alkol problemi var, girdiği işlerde tutunamıyor ve sosyal ilişkilerde biraz başarısız. Nil’in Asya’dan gördüğü kadın desteğinden de rahatsız.

Ek: Eksik kalmaması için bir tanıtım videosu ekledim ama başlamadan önce yayınlanan tanıtım videolarının fazlasıyla spoiler (ispiyon) içerdiğini düşünüyorum. O nedenle (mümkünse) diziye fragman izlemeden şans verilmesi taraftarıyım.

Doctor Foster dizisini vakti zamanında severek izledim. Tavsiye de ederim. İzlediğim dizilerin uyarlamalarını en azından bir denemeye çalışıyorum. Sadakatsiz’e de bunun üzerine başladım ve halen devam ediyorum. Pek çok uyarlamanın altından başarıyla kalkan Med Yapım’ın diziye el atması, başrole de role oldukça uyduğunu düşündüğüm Cansu Dere’nin gelmesi bonus oldu.

Açıkçası halkımızın beğenmesi de RTÜK’ün ceza vermesi de pek sürpriz olmadı. Şimdiye kadar ekrana gelen bölümlere bakarsak aşağı yukarı sadık bir uyarlama var elimizde. Cansu Dere’nin dışındaki kadro da rolünde iyi. Güzel uyarlamışlar. Aldatmasından adamın yüzsüzlüğüne kadar mevcut. Hatta Volkan’ın iki hafta kadar önce yer aldığı malum sahne ülke içinde yeterince gündem olmuştu.

Muhtemel bir intikam hikayesini ise yavaş yavaş kuruyorlar, şimdiye kadar fena götürmediler. İlk bölümdeki gelecek sahnesine 6. bölümle birlikte sıra gelecek mesela. Bundan sonrası da önemli tabii ki. Bu ayarda gitse iş görür. Üstelik çoğu Türk dizisine oranla daha kısa sürüyor ki bu bile fayda ediyor.

Sadakatsiz de böyle bir dizi. İzleyeceklere iyi seyirler.