SS WallpaperNational Geographic Channel‘ın Kasım ayında beğenimize sunduğu bir tarihi dramayı tanıtmak istiyorum sizlere.

Saint & Strangers (Azizler ve Yabancılar)

Yapım mini dizi kategorisinde yer almakta ve 2 bölümden oluşmakta. Toplamda 190 dakika civarı bir süresi var. Dizi 11 milyon dolarlık bütçesi ile dudak uçuklatıyor. Yapımcılığını ve senaristliğini Seth Fisher‘ın yaptığı dizinin yönetmenlik koltuğu ise Paul A. Edwards‘a emanet. Şimdi gelin, bu diziyi biraz daha yakından tanıyalım.SS3Dizi temel olarak Amerika‘nın keşfini konu almakta.

İçi kaşif ve asker dolu “The Mayflower” gemisi İngiltere‘den demir alır. Amaçları okyanus ötesine geçerek kendi topraklarından daha verimli topraklar bulmaktır. Yolculuk öncesinde olduğu kadar yolculuk sırasında da birçok zorlukla karşılaşırlar. Hastalıklar boy gösterir ve yolcuların bir kısmını kaybederler.

Uzun bir yolculuğun ardından Amerika‘ya vardıklarında ise büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Her şeye rağmen burada bir medeniyet kurmak için kolları sıvayıp ufak bir köy inşa eder ve adını da New Plymouth koyarlar. Hastalık ve açlık burada da yakalarını bırakmaz.

Çok geçmeden yerlilerle karşılaşır ve orada yalnız olmadıklarını anlarlar. İki taraf arasındaki anlaşmazlık her geçen gün daha da büyüyünce yerlilerden biri bir fikir ortaya atar ve anlaşmazlık sona erer. Ancak bu böyle sürecek mi izleyip göreceğiz.SS1

KARAKTERLER

BradfordWilliam Bradford:

En başlarda, gerçekleşen her şeyin Tanrı tarafından onları sınamak ve test etmek için ortaya çıktığını savunmaktaydı. Ancak Plymouth Valisi olduktan sonra bu düşünceden uzaklaşmaya başladı. Savaşmaktan çok ticaret yapmak niyetinde. Ama gerektiği zaman yumruğunu masaya vurmaktan çekinmiyor. Bradford rolünde karşımıza Vincent Kartheiser çıkıyor. Kendisini en iyi Mad Men dizisindeki Pete Campbell rolüyle tanımaktayız.


SquantoSquanto:

Zamanında yabancılar tarafından esir alınmış ve yıllarca onlarla birlikte yaşamış. Bu yüzden İngilizce bilmekte. Yurduna döndükten sonra tüm kabilesini hastalığa kurban vermiş geriye kalan tek kişi kendisi olmuş. Bu olaydan sonra Pokanoket köyünün şefi Massasoit‘nin emri altında çalışmaya başlamış. İngilizler ile savaşmak yerine onlara ekip biçmeyi ve hayatta kalmayı öğretme fikrini ortaya atan da kendisidir. Squanto karakterine Kalani Queypo can veriyor. Kendisi daha önce Bones ve Mad Men dizilerinde konuk oyuncu olarak karşımıza çıktı.


MassasoitMassasoit:

Pokanoket köyünün şefi. Bazı köy şeflerinin koruma teklifini reddediyor. Çünkü karşılığında çok şey istiyorlar. Squanto‘dan gelen teklif ile İngilizler ile müttefik oluyorlar. Anlaşma sayesinde yetki gücü oldukça artıyor. Raoul Max Trujillo, Şef Massasoit karakterine hayat veriyor. Kendisini daha önce Salem, Da Vinci’s Demons ve The Wrong Mans gibi yapımlarda karşımıza çıktı.


HopkinsStephen Hopkins:

Zamanında bir suçluymuş. Hatta darağacına kadar gitmiş ama yırtmış. Şimdi yeni bir kıtaya gelerek temiz bir sayfa açmaya karar vermiş. Gruptaki en mantıklı kişi diyebiliriz kendisi için. Ayrıca savaş deneyimi en fazla olan kişi. Genellikle Vali ile atışıyorlar. Hopkins olarak karşımıza Ray Stevenson çıkıyor. Daha önce Rome ve Dexter dizilerinde karşımıza çıktı.


HobbamockHobbamock:

Şef Massasoit‘nin en güvendiği savaşçısı. Squanto ile beraber İngilizlerle yaşamaya başlıyor. Asıl amacı Squanto‘yu gözetlemek. Hobbamock rolüyle Tatanka Means karşımıza çıkıyor. Daha önce Banshee ve The Night Shift dizilerinde rol aldı.


StandishMyles Standish:

Gelen gruptaki askerler arasındaki en kıdemli kişi. Bazı konularda Vali ile çatışsalar da daima orta yolu bulabiliyorlar. Karakteri Michael Jibson canlandırıyor. Kendisini daha önce Hatfields & McCoys, The Last Kingdom ve Galavant dizilerinde gördük.


Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.SS4

ÖDÜL ADAYLIKLARI

2016 Critics’ Choice Ödülleri:

  • En İyi Erkek Oyuncu Film / Mini Dizi (Vincent Kartheiser)
  • En İyi Film / Mini Dizi
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Film / Mini Dizi (Raoul Max Trujillo)

2015 Satellite Ödülleri:

  • En İyi Mini Dizi

SS2

SON SÖZ

Ben izlerken çok sevmiştim. Hafiften belgesel tadı aldım. Herkese önerir miyim? Dürüst olmak gerekirse önermem. Çünkü çoğu kişiye hitap edeceğini düşünmüyorum. Ama yine de izlemenizi isterim. Belki bir şans verirsiniz. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim :)

TANITIM FRAGMANI

SS Ending