1 Kasım 2019 tarihinde erişime açılan dijital platform Apple TV+‘ın ilk dizilerinden olan See‘nin ilk üç bölümü 1 Kasım’da ve kalanları haftalık olarak birer bölüm şeklinde yayınlandı ve 6 Aralık’ta 8 bölümden oluşan ilk sezonunu tamamladı. Bölüm süresi 50-60 dakika arasında olan dizinin hâlihazırda ikinci sezon onayı da mevcut.

KONU

21. yüzyılda dünyada ölümcül bir virüs salgını yaşanmıştır ve bu salgının ardından dünyadaki insan nüfusu iki milyonun altına kadar düşmüştür. Bu salgından hayatta kalan insanların hepsi kör kalmıştır. Yaşanan bu trajedinin üstünden yüzyıllar geçmiş, insanlar teknolojiden uzaklaşarak tekrardan ilkel bir yaşam tarzına dönmüştür. Birbirleriyle iletişim kurmak ve haberleşmek için yeni yöntemler bulmuş, tekrardan avlanmaya ve hayatta kalmak için doğada mücadele etmeye başlamışlardır. Görme fikri ise insanlar arasında yalnızca bir efsane olarak kalmış, bu fikri anmak bile sapkınlık olarak sayılmaya başlanmıştır.

Günümüzden yüzyıllar sonrasındaki bir zaman diliminde yaşananları anlatan bu distopyadaki Alkenny Kabilesi dünyada hayatta kalan az sayıda insan topluluğundan biridir. Yaklaşık 75-80 kişiden oluşan bu topluluk, Baba Voss adlı kabile liderlerinin öncülüğünde dağların yüksek kesimlerinde diğer kabilelerden uzakta izole bir yaşam sürdürmektedir. Bir gün fırtınada yolunu kaybetmiş Maghra adlı hamile bir kadın bu kabile tarafından bulunur ve kabileye kabul edilir.

Yabancılara karşı katı kuralları olan kabilede başlarda kabul edilmemiş olsa da Baba Voss ile evlenerek kabilenin bir üyesi olur. Kendisini hamile bırakan kişi Jerlamarel adında bir adamdır ve bu adam, diğer topluluklar arasında kafir olarak bilinmekte ve Payan Kabilesi’nin lideri olan Kraliçe Kane tarafından aranmaktadır. Kraliçe, Witchfinder (cadı bulan/cadı avcısı) denen bir adamı peşinde bir ordu ile Jerlamarel’i ve bu hamile kadını aramaya göndermiştir.

ANA KARAKTERLER

  • Baba Voss (Jason Momoa): Alkenny Kabilesi’nin lideri. Güçlü ve korkusuz bir savaşçı olan Baba Voss, ailesi, çocukları ve kabilesi için bütün tehlikeleri göze alabilen ve onları ne pahasına olursa olsun korumaya çalışan biri.
  • Maghra (Hera Hilmar): Baba Voss’un karısı. Alkenny Kabilesi’ne sonradan katılmıştır ve geldiğinde hamiledir. Dışarıdan geldiği için kabile arasında kendisini istemeyenler de vardır. Kabiledekiler zaman zaman karşılaştıkları dış tehditler için kendisini suçlamaktadır.

(Baba Voss ve Maghra)

  • Paris (Alfre Woodard): Yaşlı ve bilge bir kadın. Kabile tarafından son derece saygı duyulan biri. Sezgileri çok kuvvetli olduğu için diğer insanlara göre etrafında olan biteni daha kolay algılayabilir ve Baba Voss’a yol göstermektedir.
  • Kraliçe Kane (Sylvia Hoeks): Payan Kabilesi’nin lideri. Zalim ve acımasız bir hükümdar. Hükümdarlığın kendisine Tanrı tarafından verildiğini söyleyerek mutlak güç kullanmaktadır. Geçmişte yaşanan bir olaydan dolayı Jerlamarel adlı adamı aramaktadır ayrıca.
  • Tamacti Jun (Christian Camargo): Kraliçe Kane’in cadı arayan Witchfinder ordusunun generali. Zeki ve acımasız biri, kraliçesinin emriyle görme yetisi olan insanları avlamakta.
  • Jerlamarel (Joshua Henry): Gizemli bir kişilik. Kraliçe Kane tarafından kafir olarak ilan edilmiş ve aranmakta. Dizinin bölümleri ilerledikçe kendisi hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyoruz.

 

YAZARIN YORUMU

Apple TV+ dizilerinin tanıtım fragmanlarını izledikten sonra en çok ilgimi çeken yapım See olmuştu. İlk sezonun bitmesini bekleyip bittikten sonra da hemen sekiz bölümünü izledim. Konusu gerçekten çok özgün ve sürekli dallanıp budaklanıyor. Her bölümün sonunda bir sonraki bölümde neler olacağını merak ediyorsunuz. Senaristler gerçekten güzel bir iş çıkarmışlar bu açıdan.

Karakterler de çok ilgi çekici. En çok Baba Voss karakterini beğendim izlerken. Dizinin çekim kalitesi de aşırı güzel. The Revenant filmini hatırlattı bana çoğu yerde. Zaten ikisi benzer bir atmosferde geçiyor. Muhteşem doğa manzaraları izliyoruz sürekli. Bu yılın en beğendiğim yapımlarından biri oldu. İzlemeyenlerin en azından ilk bölüme bir şans vermesini öneririm. İyi seyirler.

FRAGMAN