Senkron, yerli dijital platformlardan Gain’de yayınlanmış olan bir mini dizi. Aksiyon, gerilim, gizem ve bilim kurgu ögelerini başarılı bir şekilde harmanlayan bu drama dizisi 7 Nisan 2021 tarihinde yayınlanmış. 6 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 36-43 dakika aralığında değişiyor. Şarkıcı ve oyuncu kimliklerinin yanı sıra birçok dizi ve filmde senaristlik ve yönetmenlik tecrübesi de bulunan Özcan Deniz, dizinin yaratıcısı ve yönetmeni konumunda.

Paralel evren teması üzerine kurulan bir hikaye var karşımızda ve bu hikayeyi 2 paralel evrenin kesiştiği bir gece ile açıyoruz. Sedat (Özcan Deniz) ve Mina (Feyza Aktan), evli bir çift. Bir evrende Sedat karısına psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayan bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Diğer evrende ise Sedat ailesine düşkün bir adam. Çiftimiz oğulları Kuzey’i kısa bir süre önce kaybetmişler o evrende ve Mina bu acıya artık katlanamamakta.

Bölümler ilerliyor hikayeye farklı karakterler dahil oluyor. Bunlardan bahsedersem ispiyon (spoiler) olur ve tadı kaçar düşüncesindeyim.

Not: Feyza Aktan, Özcan Deniz’in tartışmalı şekilde ayrıldığı eski eşi bu arada. Çiftin dizideki çocukları Kuzey’e hayat veren Kuzey Deniz de gerçek hayattaki oğulları.

Kadroda ayrıca Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Uygar Özçelik, Emre Akkuş, Melis Gürhan, Semra Dinçer ve Mazlum Kiper gibi isimler yer alıyor.

İlk bölümde dikkat çekici ama vasat sayılabilecek bir başlangıç yaptı dizi. Lakin devamında gelen her yeni bölümde üstüne koya koya ilerledi. İlmik ilmik işlenen senaryo oldukça başarılıydı. Görsel açıdan da hiç fena sayılmazdı. Oyunculuklar da biraz daha iyi olabilseymiş keşke…

Bilim kurgu türü pek cesaret edilip el atılan bir tür değildir bizim sektörde. Nadiren el atıldığında da ciddiyetsiz ya da baştan savma işler çıkar ortaya. Lakin Senkron kesinlikle bu tarz bir hayal kırıklığına dönüşmedi. Özcan Deniz’e ve dizinin mutfağında yer alan diğer kişilere bir teşekkürü borç bilirim bu açıdan. Belki diziyi sıcağı sıcağına bitirmenin gazıyla olacak ama benim izlediğim en iyi yerli dizilerden biri olmayı başardı Senkron. Avustralya’daki tarz olarak benzeştirdiğim dijital platform Stan bu diziyi yayınlamış olsa üzerine övgüler yağdıracakken sırf Türk dizisi diye övmemek, coşkuyla önermemek ayıp olurdu diye düşünüyorum. Bir şansı hak ediyor kesinlikle Senkron.