Grey’s Anatomy, Scandal ve How to Get Away with Murder gibi dizilerle bilinen Shonda Rhimes ile şirketi Shondaland, ABC ile anlaşmasını bitirip Netflix ile dört yıllık bir anlaşma imzalamıştı. Bir süre önce kanal için projeleri açıklandı ve yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Çoğu haber yeni olmasa da daha önce es geçtiklerimizle beraber hepsini bir yazıda topluca görelim bakalım:

1) Inventing Anna

Julia Garner (Ozark), Anna Chlumsky (Veep), Katie Lowes (Scandal), Laverne Cox (Orange is the New Black) ve Alexis Floyd (The Bold Type) başroldeki isimler.

10 bölümlük bir limitli dizi olacak. New York Magazine’de yayınlanan “How Anna Delvey Tricked New York’s Party People” adlı yazıdan ilham alınıyor.

Çalışkan bir gazetecinin (Chlumsky), Anna Delvey (Garner) davasını araştırmasını konu ediniyor. Anna Delvey, kötü şöhretli bir Instagram ünlüsü. New York sosyal topluluğunun kalbini ve aynı zamanda paralarını çalan bir dolandırıcı. Anna, New York’un en büyük kadın dolandırıcısı mı, yoksa Amerikan Rüyası’nın yeni tasviri mi?

Anna ile muhabir arasında kara komik bir sevgi-nefret ilişkisi yeşerirken ve Anna mahkemesini beklerken muhabir, New York City’nin en mühim sorusunun cevabını bulmak için zamana karşı yarışacak: “Anna Delvey kim?”

Diğer karakterler şunlar:

Rachel (Katie Lowes): Anna’ya tapan ve neredeyse hayatını alt üst eden bir kadın.

Kacy (Laverne Cox): Ünlülerle çalışan bir antrenör ve yaşam koçu. Anna kasırgasından nasibini almış biri fakat beladan uzak duracak olgunluğa sahip.

Neff (Alexis Floyd): Otel kapıcısı olarak çalışan, azimli bir film yapımcısı. Anna’nın cazibesine kapılanlardan.


2) Bridgerton

Julia Quinn’in çok satan kitap serisinden uyarlanıyor. İngiliz Krallığı’nda geçen feminist hikaye, İngiliz yüksek sosyetesindeki kadınların ve erkeklerin evliliklerindeki gösterişli, zengin, seksi, sancılı, komik ve bazen de yalnız yaşamlarını ele alacak. Olayları güçlü Bridgerton ailesinin gözünden izleyeceğiz.

Scandal yapımcılarından Chris Van Dusen uyarlayacak. 2020’de yayınlanacak. Oyuncu kadrosuna şuradan bakabilirsiniz.


3) The Warmth of Other Suns

Pulitzer kazanan yazar Isabel Wilkerson’ın ödüllü, aynı adlı romanından uyarlanıyor. 1916 ile 1970 yılları arasında, daha iyi bir hayat umuduyla güneyden göç eden siyahileri konu alacak.

Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası sahibi, MacArthur Genius programı almış, Drama Desk ödüllü senarist Anna Deavere Smith uyarlayacak.


4) Pico & Sepulveda

1840’larda, Kaliforniya’nın Meksika’ya ait olduğu son dönemi anlatacak. Amerikalı güçlerin bu pastoral bölgeyi almak için yarattığı vahşeti ve sınırdaki savaşı ele alacak.

Emmy ödüllü yazar Janet Leahy dizinin yapımcısı.


5) Reset: My Fight for Inclusion and Lasting Change

Netflix ve Shondaland, Ellen Pao’un yaşamını ve kariyerini ele aldığı anı kitabının haklarını satın aldı.

Eski işverenine açtığı dava, medyanın daha dikkatli incelenmesi için bir kıvılcım çıkarmış; Silikon Vadisi’ndeki erkekler kulübü merkezini sarsmış ve Time’s Up hareketinin bir nevi başlangıcı olmuş.


6) The Residence

Netflix ve Shondaland, Kate Andersen Brower’ın kurgusal olmayan kitabı The Residence: Inside the Private World of the White House’un haklarını satın almış.

Beyaz Saray çalışanlarının bizzat kendi ağzından, dünyanın bu belki de en ünlü evlerinden birinde yaşanan “Upstairs Downstairs” hikayesini anlatacak.


7) Sunshine Scouts

Yarım saatlik kara komedi, kampa giden bir grup genç kızın, bir kıyamet felaketinden kurtulmasının ardından yaşadıklarını konu alacak. Hemen cesaretlerini toplamalı ve nükleer felaketin ortasında hayatta kalma becerilerini konuşturmalılar.


8) Hot Chocolate Nutcracker

Bir belgesel. Debbie Allen Dans Akademi’sinde, klasik baleyi yeniden canlandıran oyun The Nutcracker’ı konu alacak. Debbie Allen’ın dans sanatı için önemli mirasının perde arkasına şahit olacağız.

Oliver Bokelberg (Scandal), yönetmen, görüntü yönetmeni ve yapımcı olarak yer alacak.


9) Notes on Love

Bir antoloji. Her bölümü birbirinden bağımsız hikayelerden oluşacak. Evlilik kurumunu ve evrimini anlatacak.

Bölüm sayısı ya da uzunluğu açıklanmadı. Her bölümü farklı biri yazacak. Norman Lear (One Day at a Time), Aaron Shure (The Office), Steve Martin, şarkı sözü yazarı Diane Warren, Jenny Han (“To All the Boys I’ve Loved Before”), Lindy West (“Shrill: Notes from a Loud Woman”) ve müzisyen Ahamefule J. Oluo, şu ana kadar açıklanan senaristler.


Kaynak 123