Her bölümünde farklı bir kadro eşliğinde farklı bir konunun işlendiği antoloji dizileri son dönemin öne çıkan yapımlarından oldu. AMC de izleyiciyi yakın zaman önce tam da böyle bir diziyle tanıştırdı.

1 Ekim’de başlayan Soulmates‘in ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Başlamadan önce ikinci sezon onayını aldığı için geleceği şimdilik garanti. Kadrosunda Sarah Snook, Kingsley Ben-AdirDavid Costabile, Sonya Cassidy, Shamier Anderson, Georgina Campbell, Laia Costa, Bill Skarsgård, Nathan Stewart-Jarrett, Charlie Heaton, Malin Åkerman, Betsy Brandt ve JJ Feild gibi isimler yer alıyor.

1. Bölüm: Sarah Snook, Kingsley Ben-Adir

2. Bölüm: David Costabile, Sonya Cassidy

3. Bölüm: Shamier Anderson, Georgina Campbell, Laia Costa

4. Bölüm: Bill Skarsgård, Nathan Stewart-Jarrett

5. Bölüm: Charlie Heaton, Malin Åkerman

6. Bölüm: Betsy Brandt, JJ Feild

Konusu:

Yaklaşık 15 yıl sonrasındayız. “Soul Connex” isimli bir şirket insanların gerçek aşkı %100 doğrulukla bulabilecekleri bir teknoloji geliştirmiş. Testi yaptıran kişiler ya ruh eşlerinin kim olduklarını öğrenebilmekteler ya da “Ruh eşiniz henüz test yaptırmadı,” cevabını almaktalar. Dizideki bölümlerde çeşitli açılardan bu teknolojinin insan hayatındaki etkisi anlatılıyor.

Örneğin ilk bölümde ilişkileri yolunda giden uzun zamandır evli bir çift, yakın çevredeki test yaptıran kişiler nedeniyle test yaptırıp yaptırmama konusunda ikileme düşüyor. İkinci bölümde yıllar önce test yaptıran ama sonucu dışarı kapatan, artık evli bir adamın karşısına ruh eşi olduğunu iddia eden gizemli bir kadın çıkıveriyor.

Üçüncü bölümde açık ilişki yaşayan hetero bir çiftin kadın tarafının karşısına testi yeni yaptırmış ruh eşi çıkıverince bu durum içinde bulundukları açık ilişkiyi karıştırıyor. Dördüncü bölümde ruh eşiyle buluşmak için Kolombiya’ya gitmeye hazırlanan Miguel’in Meksika’dayken tanıştığı Jonah’la birlikte pasaportu nedeniyle girdiği ortak macera anlatılıyor.

Beşinci bölümde ruh eşiyle tanışma fırsatı bulamadan onun öldüğünü öğrenen kişileri destekli intihar yöntemiyle ruh eşleriyle ölüm sonrasında buluşturmayı vaat eden tarikatvari bir yerde bir araya gelen iki insanın hayatı anlatılıyor. Altıncı bölüm ise uzun zaman bekledikten sonra nihayet ruh eşini bulan Caitlin’in karanlık bir sırrı olan bu yakışıklı doktorla olan ilişkisini merkezine koyuyor.

Öncelikle yakın dönemin benzer kulvardaki dizisi Modern Love’ın bundan daha iyi olduğunu düşündüğümü belirteyim. Onu denemeyen varsa en azından şans vermesini tavsiye edebilirim.

Soulmates dizisini ise hem beğendim hem de beğenmedim. Bölümlerdeki hikayeler başka yerlerden tanıdık gelen, sanki film haliyle daha önce izlediğimizi düşündürten türdendi çoğunlukla. Dolayısıyla senaryosundan ziyade kadrosuyla öne çıkan bir yapım oldu. İlk 2 bölümünü oyuncularına rağmen yavan buldum, devamındaki bölümler daha iyi çıktı. Kendi içinde ilk sezonu illa sıralasam 4 > 6 > 5 > 3 > 1 > 2 şeklinde bir sıralama çıkar.

Bill Skarsgård’ı izlemeyi seviyorum zaten. Betsy Brandt, Charlie Heaton ve Sarah Snook ise kendimce sezonun bonusu oldular. Umarım ikinci sezonda da ilkine benzer ölçüde tanıdık bir kadroyla dönerler. Bölümlerin birbiriyle en azından ilk sezonda bir bağlantısı yok. Dolayısıyla kadrosu veya konusu ilginizi çeken bir taneye de bakabilirsiniz.

Soulmates genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.