Netflix’in yeni Kore dizisi Squid Game’in beklenenden çok (ama çok) daha popüler olduğu aşikar. 17 Eylül’de ekrana gelen dizi bu popülaritesini halen korumaya devam ediyor.

# Netflix, 13 Ekim’de yaptığı açıklamada dizinin başlangıçtan beri 111 milyon üye tarafından izlendiğini, böylece en çok izlenen dizisi olduğunu açıklamıştı. Bloomberg’ün haberine göre ise diziyi ilk 23 günde 132 milyon üye izledi.

* Netflix, ilk 2 dakikası izlenen yapımları bilerek-isteyerek tercih edilmiş olarak değerlendirerek izlenmiş olarak kabul ediyor.

# Aynı Bloomberg‘ün haberine göre sezonu 9 bölüm süren dizi için Netflix 21.4 milyon $ ödeme yapmış. Hatta içindeki homofobik ve transfobik yorumlar nedeniyle problem olmaya devam eden Dave Chappelle stand-up gösterisi “The Closer” için de 24.1 milyon $ ödenmiş. Hafta içi şirket içinden bilgi sızdırdığı için bir çalışanı kovan Netflix’i temsil eden bir avukat tam da bu haber sebebiyle Bloomberg’e özel bilgileri yayınlamanın uygunsuz olacağını belirtmiş. Hatta habere göre Squid Game’in Netflix’e sağlayacağı etki değeri (impact value) 891 milyon $ değerinde, yani 40 kat daha fazlası.

# Yine Bloomberg’ün (bu arada Netflix’in yorum yapmadığı) o haberine göre izleyicilerin %89’u en az 75 dakika (bir bölümden fazlası) izlemiş. %66’sı, yani 87 milyon üye bütün diziyi bitirmiş. Üyeler 23 günlük sürede toplamda 1.4 milyar saat diziyi izlemişler.

# Başrol oyuncusu HoYeon Jung, 17 Eylül öncesi Instagram‘da 410 bin takipçiye sahipken bu yazı itibarıyla 21.1 milyon takipçiye ulaştı.

# ABD’de günlük ilk 10 sıralamasında şimdiye kadar en yükseğe çıkabilen Güney Kore yapımı dizi 3.’lük ile Sweet Home iken Squid Game, 1. sıraya çıkarak kendi alanında bir ilki başardı. Ayrıca gün itibarıyla Türkiye’deki günlük ilk 10’un da zirvesinde yer alıyor.

# Netflix, dizinin ikinci sezon ihtimalinin masada olduğunu ancak henüz cevap için erken olduğunu belirtti. Birinci sezon senaryo yazımı, yayıncı bulma, çekim, pazarlama vs. de dahil 10 yılda ekrana geldi.

# Dizinin bölümlerinden birinde görünen telefon numarası meğerse gerçek çıktı. Gözden kaçan hata nedeniyle yayın sonrası 10 yıldır hattı kullanan kadına 4000+ arama ve bir sürü mesaj gelmiş. Telefonunu ve hattını artık kullanamadığını açıklayan kadın için Netflix, üzüntülerini dile getirerek hattı değiştirmesini tavsiye etti ve bölümün o kısmını editleyerek çıkaracaklarını açıkladı.

# Variety‘nin haberine göre Squid Game, Netflix sayesinde Amerikan yapımı (da) olup ABD’de de yayına girdiği için Primetime Emmy için aday olabilir durumda. Ancak bir dizi hem Emmy’ye hem de Uluslararası Emmy’ye aynı anda aday olamadığı için Netflix’in seçim yapması gerekiyor.

Dili İngilizce olmayanları Uluslararası Emmy’de değerlendirmeyi tercih eden Netflix, bir kısmı İngilizce olan Almanya-ABD ortak yapımı Unorthodox’u ana törende aday gösterdi ve dizi birkaç adaylık kazandı. Ancak öte yandan dili İngilizce olmayan diziler şimdiye kadar hiç adaylık kazanamadı. Dolayısıyla Squid Game böylesi bir durumda tarih yazmış olacak. Netflix’in vereceği kararı ise zaman gösterecek.

# Duolingo‘nun açıklamasına göre ABD’de diziden sonra Korece’ye olan ilgi %40 arttı. Platformun bir diğer hit dizisi The Queen’s Gambit sonrası da satranca ve satranç takımlarına olan ilgi artmıştı.

# Güney Kore’deki internet hizmet sağlayıcısı SK Broadband dizi sonrası internet trafiği beklenenin üstünde artmasına rağmen Netflix ağ kullanımı için para ödemediğinden şirkete dava açtı. Netflix ise böyle bir sebepten para ödemesi gerektiğini düşünmüyor.

# Dizi yayınlandığından beri gündemde olan bir diğer detay ise çevirisi ve dublajı. Kore kültürüne ve diline aşina olanlar çevirinin ve dublajın hakkının verilmediği, hatta hatalar bulunduğu düşüncesinde. Pek çok haber organında da bu konunun üzerinde durarak “Çeviri hataları, dizinin mesajını değiştirdi mi?” başlıklı yazılar çıkarttı. Bunlardan birisi BBC Türkçe‘den geldi mesela.

# Sole Supplier’ın araştırmasına göre dizide kullanılan beyaz ayakkabıların satışı yayın sonrası %7800 arttı. Yarışmacıların giydiği eşofman takımlarının araması %97, görevlilerin giydiği kırmızı takımın araması da %62 arttı.

# Paris’te 3 Ekim’de iki günlüğüne açılan ve diziye ait ürünlerin satıldığı, dizideki oyunların oynanabildiği dükkana girebilmek için pek çok insan kuyruk oldu, kavga çıktı.

# Netflix, Filipinler’de bir AVM’ye dizideki oyuncak bebeğin bir kopyasını yerleştirdi ve bu bebek arada şarkıyı söyleyip kırmızı ışıkta geçen olursa tepki verdi.