FOX‘un Empire’ın yaratıcısı Lee Daniels‘tan çıkma yeni müzikal soslu draması Star’ın tanıtımına hoş geldiniz!

KÜNYE

Türü: Drama, Müzikal

Sezon – Bölüm Sayısı: Henüz 7 bölümü yayınlandı. İlk sezon, 13 bölümden oluşacak.

Onay Durumu: Henüz onay haberi gelmedi.

Süre: 41-45 dk.

Mutfaktakiler: Lee Daniels, Tom DonaghyEffie BrownPamela Oas Williams

Kanal: FOX

Resmi Site – IMDBWikipedia – TwitterFacebookInstagram

KONU

Dizimiz en yalın ifadeyle Star, Simone ve Alexandra isimlerindeki biri 16, diğer ikisi 18 ve 19 yaşlarındaki 3 genç kızın star olma hayalleri ile Atlanta’nın yolunu tutup taze kurdukları solist grubu ile müzik dünyasında kendilerine yer edinebilme mücadeleleri üzerine bir müzikal soslu drama.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Star (Jude Demorest):

Annesinin aşırı dozda uyuşturucu kullanımından vefat etmesinin ardından çocukluğunu kız kardeşinden ayrı bir şekilde koruyu ailelerin yanında geçirmiş. 18 yaşına girmesine birkaç gün kala ise kardeşini bulmak ve onu da yanına alıp internetten tanıştığı Alexandra ile Atlanta’da buluşmak üzere yola çıkıyor. Atlanta’ya gitmek istemesinin nedeni ise Atlanta’nın müzik piyasasının kalbinin attığı şehirlerden biri olması ve orada annesinin yakın arkadaşı Carlotta’yı bulup ona misafir olarak kalacak yer için nakit sıkıntısı yaşamak istememesi.

Şarkı söylemeyi sevse de Star’ın asıl amacının şarkıcı olmaktan ziyade kameraları üzerinde toplayan büyük bir yıldız olmak olduğunu söylemek mümkün. Bu yolda yapmayacağı hiçbir şey yok!

Egosu tavan ve başına buyruk tavırları ile öne çıkan Star karakterine Dallas dizisinden anımsanabilecek Jude Demorest hayat veriyor.

Simone (Brittany O’Grady):

Star’ın küçük kız kardeşi. Henüz 16 yaşında. Tıpkı Star gibi onun da çocukluğu koruyucu ailelerin yanında geçmiş. Ama Star’dan çok daha zor bir çocukluk geçirmiş. Bunun duygusal eksikliklerini hala yoğun bir şekilde yaşadığını ve bu sebeple dengesiz hareketler sergilediğini söylemek mümkün. Ayrıca madde bağımlılığı konusunda sorunlar yaşadığını da belirtmeden geçmeyeyim.

Aslında şarkıcı olmak gibi bir hayali olmasa da Star’ın sürüklemeleri sayesinde bu solist grubunun içerisinde yer alıyor. Tıpkı Star gibi başına buyruk tavırlar sergilese de onun gibi bir ego sorunu yok. Haliyle empati kurmaya daha açık bir bünyesi var.

Genç aktrisi The Messengers dizisinden anımsayabilirsiniz.

Alexandra (Ryan Destiny):

Star ile internetten tanışmış, sonrasında iyi bir müzikal bağ yakalayan ikili beraber bir grup kurmaya karar vermiş. Babası çok ünlü bir müzik yıldızı olan ve müziği babası tarafından tasvip edilmeyen Alexandra, kendi ayakları üzerinde durmak ve kendi yolunu çizmek üzere ilk etapta Star’dan bu ayrıntıyı saklayarak bu yola çıkıyor.

Grup olayına en profesyonelce ve en idealist bir şekilde yaklaşan kızımız o.

Karaktere Low Winter Sun isimli diziden hatırlanabilecek Ryan Destiny hayat veriyor.

Carlotta (Queen Latifah):

Simone ve Star’ın annelerinin yakın arkadaşı. Zamanında ikili bir kız grubunun üyesi imiş onlar da. Şimdilerde ise Atlanta’da küçük bir kuaför dükkanı işletiyor. Şarkı söylemeye olan açlığını ise kilise korosu sayesinde doyuruyor.

Evinin bir odasını kızlara açıyor. Zamanında kendi yaşadıklarını da hesaba katarak kızların müzikal hayallerini onaylamasa da onlara kendi tarzında göz kulak olmaya çalışıyor. Kendine çeki düzen vermesi için Simone’un üzerine daha fazla düşüyor özellikle.

Living Single dizisi ve Bringing Down the HouseMad MoneyBeauty Shop gibi sinema filmlerinden tanıdığımız Queen Latifah karaktere hayat veriyor.

Jahil Rivera (Benjamin Bratt):

Grubun menajerliğini üstleniyor. Bugünlerde madde bağımlılığı ve nakit sıkıntısı sorunları yaşayan Rivera, eskiden piyasada isim yapmış bir menajermiş. Kızları yeniden isim yapmak adına bir çıkış yolu olarak görüyor. Grupta özellikle Star’ın yeteneği üzerine titriyor.

Karakteri 24: Live Another DayPrivate Practice, Law & Order gibi dizilerden tanıdığımız Benjamin Bratt canlandırıyor.

Cotton (Amiyah Scott):

Carlotta’nın tek çocuğu. Annesi ile beraber kuaför salonunda çalışıyor ve elinden geldiği kadarıyla kızlara çıktıkları bu kariyer yolunda yardımcı olmaya çalışıyor. Annesi ile arasının limoni kıvamda seyrettiğini söylemek mümkün.

Derek (Quincy Brown):

Carlotta’nın komşusu. Alexandra ile arasında ilk rast geldikleri andan itibaren bir çekim oluşuyor. Siyahi hakları konusunda çalışmalar yapan bir aktivist.

Hunter Morgan (Chad James Buchanan):

Jahil’in vaftiz oğlu. Genç bir NFL yıldızı. Jahill’in kızlara ayarladığı ilk iş sırasında Star ile tanışıyor ve ona abayı yakıyor.

Papaz Harris (Tyrese Gibson):

Carlotta’nın mensubu olduğu kilisenin papazı. Carlotta ile aralarında duygusal bir ilişki var.

Karakteri Hızlı ve Öfkeli film serisinden tanıdığımız Tyrese Gibson canlandırıyor.

Eva (Sharlene Taulé):

Diziye ilerleyen bölümlerde dahil oluyor. Jahil’in para kazanma girişimlerinden biri esnasında tanıştığı, yeni bir hayata başlamaya çalışan Latin bir güzel.

Bunların dışında dizide şu ana kadar karşımıza çıkan bazı isimler şunlar: Jasmine BurkeNealla GordonDarius McCrarySasha SloanCaroline VreelandLenny KravitzGladys KnightNaomi Campbell.

YAZARIN NOTU

Dizi, yaratıcısı dolayısı ile hafiften Empire’dan izler taşısa da şahsına münhasır karakterleri dolayısıyla kendi içinde apayrı bir dizi olma özelliği taşıyor. Müzikal sosu, siyahi ağırlıklı karakter havuzu, ara ara siyahi propagandası yapması ve şahsına münhasır çatlak karakterlere sahip olması Empire ile benzeşen özellikleri. Empire’a oranla daha az şova dönük olduğunu, Empire’ın devam eden sezonu ile kıyaslandığında ondan çok çok daha iyi olduğunu, Empire’dan daha eğlenceli olduğunu ve aralara Empire’ın aksine gerçek manada müzikal tatlar bıraktığını da belirtmeden geçmeyeyim. Şurada belirttiğim konseptte sunulan bir şarkı paylaşmıştım daha önce mesela. Hayranı olmasam da genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim elbette müziklerden ama bir Empire kalitesinde ve orijinalliğinde değiller kesinlikle.

Öyle izlenmezse çok şey kaybedilecek, her bünyeye önerilecek bir yapım değil elbette ama benim keyifle izlediğim atıştırmalık bir dizi oldu Star. Özellikle Star ve Jahil karakterlerini izlemeyi seviyorum. Diziye sonradan katılan Eva karakterine de hemencecik kanım kaynadı. İleriye dönük büyük potansiyel barındıran bir karakter olduğunu düşünüyorum.

İlk 7 bölüm itibariyle 1.44 reyting oranı ve 4.513.ooo izleyici sayısı ortalaması tutturan dizinin onay almakta sıkıntı yaşamayacağı kanaatindeyim.

Dizide en hoşuma gitmeyen şey ise Queen Latifah’ın sürekli değiştirdiği peruklarının göz yorması.

İzleyecek olanlara seyirler! :)

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.