The Blacklist Başlık

          KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Polisiye, Suç, Gerilim, Gizem, Drama
Yapımcı: Jon Bokenkamp
Sezon Sayısı: 3 sezon – 3. sezon 2015 Sonbahar’ında Perşembe günleri yayınlanacak
Bölüm süresi: Ortalama 43 dakika
Yayınlandığı kanal: NBC

Jon Bokenkamp, Hayatın Benim, Kusursuz Yabancı ve Acil Arama gibi filmlerle beyazperdede yakaladığı başarılardan sonra şimdi de TV ekranlarına el atmaya karar verdi. 23 Eylül 2013’te yayın hayatına başlamış olan dizinin şu ana kadar 2 sezonu (44 bölüm) yayınlandı ve 3. sezon onayını da almış bulunmakta. Gizem, aksiyon, suç ve drama türlerinin birbirine çok güzel harmanlandığı bu dizimizi sizlere elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım.

The-Blacklist-KeyArt-04-16x9-1

          KONUSU

İlk bölümden ispiyon (spoiler) içerir!!!

Yıllar önce gizemli bir şekilde hükümet ajanlığını bırakan ve yıllarca Dünya’nın dört bir tarafında suçlularla ortaklık kurup onlara danışmanlık yaparak FBI’ın en çok aranan 10 suçlu listesinde zirveye oynayan Raymond “Red” Reddington’ın, kimsenin anlam veremediği bir şekilde FBI’a teslim olmasıyla başlıyor dizi.

Reddigton Tutuklanma

Reddington elinde FBI’ın adlarını bile duymadığı suçlulardan oluşan bir liste olduğunu ve onları yakalamalarında yardım etmek istediğini söyler. Tabii ki kendi şartları da vardır. En önemli şartı ise sadece ve sadece Elizabeth “Liz” Keen ile konuşmak istemesidir. Aralarında görünürde hiçbir bağ olmayan ve FBI’daki ilk iş gününde olan bir çaylak profil ajanıyla konuşmak istemesi garipsense de kabul edilir. Diğer şartları ise kişisel güvenliği ve dokunulmazlıktır.

FBI’ın içinde çok az kişinin bildiği bir birim kurulur ve diziye adını veren bu kara listeyi azaltma görevine başlanmış olur.

          KARAKTERLER

 

Raymond “Red” Reddington:

James SpaderZeki,  soğukkanlı, hazırcevap bir kişiliğe sahip olan Red, nedendir bilinmez (daha sonradan öğreniyoruz) Elizabeth Keen’in üzerine titrer. Zarar görmemesi için her şeyi yapar. Genelde de birimden ayrı olarak hareket eder. Reddigton karakterine hayat veren James Spader‘ı Yenilmezler: Ultron Çağı filmindeki Ultron seslendirmesinden, ayrıca Boston Legal, The Office ve The Practice dizilerinden tanıyoruz.

 

Elizabeth “Liz” Keen:Megan BooneEşiyle birlikte mutlu bir evliliği olan ve bebek evlat edinmeyi planlayan Liz’in hayatı, Reddington’ın teslim olmasıyla bir anda değişir. Ajan Keen rolünde daha önce Sevgililer Günü Katliamı ve Sex and the City 2 gibi filmlerde rol almış Megan Boone ismini görüyoruz.

 

Tom Keen:

Ryan EggoldLiz’in eşi Tom Keen bir ilkokul öğretmeni. İyi yemek yapan sevecen bir eş rolünde. (Ancak durum böyle değil. Bölümler ilerledikçe Tom Keen’in kim olduğu ortaya çıkacak. Anlatıp heyecanını bozmak istemiyorum :) ) Tom Keen rolünde izlediğimiz Ryan Eggold daha önce Sons of Liberty ve 90210 dizilerinde rol almıştı.

 

Harold Cooper:Harry LennixHarold Cooper, Reddington’ın kara listesindeki (Blacklist) suçluların peşinden koşan birimin başındaki kişi. İşini severek yapan ve ajanlarını korumak için her şeyi yapabilecek bir karakteri var. Harold Cooper rolüyle karşımıza çıkan Harry Lennix daha önce ER, 24 ve Dollhouse dizilerinin yanı sıra birçok filmde de rol almış bir aktör.

 

Donald Ressler:Diego KlattenhoffKendisi hakkında çok fazla bilinen bir şey yok. İşini seviyor ve Ajan Keen’in ortağı. Ajan Ressler rolünde Diego Klattenhoff karşımıza çıkıyor. Kendisi Homeland ve Mercy dizilerinde, ayrıca Pasifik Savaşı, Dünya-Yeni Bir Başlangıç gibi filmlerde rol almış bir oyuncu.

 

Aram Mojtabai:Amir ArisonBirimin teknik işlerle uğraşan teknisyeni. Kod kırma, telefon takibi gibi işlerle ilgilenir. (Bir nevi bizdeki Aylin :D ) Karakteri Amir Arison canlandırmakta.

 

Dembe:Hisham TawfiqReddington’ın kişisel koruması. Reddington’ı çok sevip saygı duymakta. Özellikle hikayesini öğrendikten sonra en sevdiğim karakterlerden biri oldu. Dembe, Hisham Tawfiq tarafından canlandırılmakta.

 

          SON SÖZ

Her bölüm farklı farklı suçluları kovalasalar da dizinin bir ana konusu da var. Özellikle ikinci sezonda konu biraz daha belirginleşmekte. Sizi sıkmadan aksiyonu, gizemi, dramayı dozunda veren bir dizi arıyorsanız, The Blacklist tam aradığınız dizi. Özellikle James Spader harika bir performans sergiliyor. Kesinlikle şans vermenizi tavsiye ederim.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.