Yayınlanacağı tarihten haftalar önce nete düşen pilot bölümünü içindeki sürprizleriyle şuradaki yazıda ele almıştık. Şimdi de bu diziyi karakterleriyle, hikayesiyle bilmeyenler, merak edenler için tanıtalım istedik.

Kiminizin bildiği üzere Flash, Arrow adlı yine CW yapımı diğer bir süper kahraman dizimizin uzantısı. Son zamanlarda popülerliği gittikçe artan super kahramanları filmleştirme yerine dizileştirme modası Flash’ı da içine aldı. Gotham, Constantine, Kripton, Supergirl gibi projeler de bu modanın daha bir süre devam edeceğinin habercisi. (Dizinin pilot bölümünün CW’nin kuruluşundan beri en çok izlenen dizi açılışı ve bölümü olduğunu, diziden sonra bu karakter için kararlaştırılan farklı oyuncuları içerecek olan bir film projesi olduğunu da hatırlatalım.)

xn4BZ

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Süper kahraman dizisi, Aksiyon, Polisiye, Gizem, Bilim-kurgu

YaratıcısıGreg Berlanti (Arrow), Andrew Kreisberg (Arrow), Geoff Johns (Smallville, Arrow)

Sezon – Bölüm sayısı: 1 sezon 23 bölüm

Yayın tarih aralığı: 7 Ekim 2014 – Hala devam ediyor

Bölüm süresi: 42 dakika

Yayınlandığı kanalThe CW

Türkiye’de yayınlandığı kanalCNBC-e

Jenerik müziği: Blake Neely

Facebook sayfası: The Flash

the-flash-banner-104171

Flash, DC Comics evreninin süper kahraman üyelerinden biri. DC Comics bayağı geniş bir evren ve bu dizi daha çok Flash karakterine odaklansa da Arrow’dan gördüklerimizle tahmin edebileceğimiz üzere aynı evrene ait tanıdık birçok süper kahraman ve düşmanla tanışma ihtimalimiz yüksek.

Flash karakteri bu evrende 3 farklı çağa ayrılmış. Altın Çağ, Gümüş Çağ ve Modern Çağ… Hepsinin Flash karakterleri ve yaşadıkları zamanlar farklı. Ama Flash karakterleri de bir şekilde birbirleriyle bağlı. Biz başrol olarak gümüş çağının Flash’ı Barry Allen’ı izliyoruz. Bu ufak bilgilendirmeyi yapmak da bu karışık evren için gerekliydi.

Şimdi bu çizgi roman Flash’ını bir kenara bırakalım ve gelelim bizim Flash’ın hikayesine:

“Onun Adı Barry Allen ve O Yaşayan En Hızlı Adam”

 

https://www.youtube.com/watch?v=egptEhSWF-U

 

KONU

The_Flash_TV_Series_Poster-3

Central City sakinlerinden Barry Allen, polislerle beraber çalışan olay yeri inceleme ekibinden bir eleman. Sıkıntılı bir çocukluk geçirmesine rağmen hayatından memnun olan bu hafif sakar, matrak, şen arkadaşımızla ilk olarak Arrow dizisinin 2. sezonunun ortasında tanışıyoruz. Bir olay için Starling City’ye yolu düşen Barry, Arrow ekibiyle tanışır ve kısa süreli de olsa ekibe dahil olur. 2 bölümlük konukluğundan sonra şehrine geri gönderdiğimiz Barry’nin evine yıldırım düşer ve Barry komaya girer; böylece kendisiyle Arrow’da iletişimimiz kesilir.

The Flash dizisinin pilot bölümü Barry’nin komadan uyanmasıyla başlar. 9 aydır komada olan ve gözlerini STAR Labs adlı bir araştırma merkezinde açan Barry’nin hiçbir şeyden haberi yoktur. Komaya girdiğinden beri farklı bir metabolizmasının olduğu, dokularının daha hızlı iyileştiği kendisine anlatılsa da hiçbirini dinlemez ve laboratuvardan ayrılır. Ama geri dönmesi uzun sürmeyecektir. Başta her şey normal gibi gelse de Barry bazen normalden daha hızlı hareket edebildiğini, yaralarının hızla iyileştiğini fark eder. STAR Labs ekibinin de desteğiyle Barry kendini suçla savaşmaya ve annesinin cinayetiyle suçlanan babasının suçsuzluğunu bu yeni güçleriyle kanıtlamaya adar. Central City en hızlısından yeni bir süper kahraman kazanmıştır.
The_Flash_(cast)

KARAKTERLER

452766658

2a6070520d2e70febd082b3e69e6

Grant Gustin tarafından canlandırılan Barry Allen / Flash

Henüz çocukken bir elektrik tarafından annesinin ölümüne şahit olan Barry  sadece annesini kaybetmekle kalmaz, bu sıra dışı cinayet için babası suçlanır ve mahkum edilir. Bir anda hem annesini hem babasını kaybedince aynı zamanda babasının tutuklanmasında da görev alan en yakın arkadaşı Joe West tarafından yetiştirilir. Central City Polis Departmanı’nda olay yeri inceleme ekibinin bir parçası olan ve hayatına devam eden Barry, annesinin cinayetini bir saplantı haline getirmiştir. Kimse kendisine inanmıyor olsa da annesini öldürenin süper bir güç olduğuna ve babasının masumiyetine ölesiye inanmaktadır. Yıldırım sonrası gelen özel güçleriyle geçmişte yaşananların olağan olmadığına daha da emin olur ve bunu kanıtlamak için elinden geleni yapacaktır.

b6d29a0bf66d32d2e3b3f0f42a93

Jesse L. Martin tarafından canlandırılan Joe West

Barry’nin babasının tutuklanması sırasında da görev alan ve Barry kanıtlarla gelene kadar da bir süre masumiyeti konusunda şüpheleri olan polis memuru West, Barry’yi oğlu gibi kabullenir ve kızı Iris’ten ayırmadan yetiştirir. Barry’nin özel güçlerine de sırdaş olan West, ona suçla savaşırken yardım eder; bir yandan da manevi oğlunun babasının masumiyetini kanıtlamak için eski davaları yeniden açar.

a6e80f2e33edf8f5aa5dadec5052

Candice Patton tarafından canlandırılan Iris West

Polis memuru West’in gazeteci/yazar/blogger kızı. Barry Allen’ın “en iyi” arkadaşı. Iris farkında olmasa da Barry kendisine karşı boş değildir. Iris’in, babasının iş ortağı Eddie Thawne ile çıkmaya başlamasıyla işler daha da karışır. Iris’in ortaya çıkar çıkmaz gizli kahraman Flash’a karşı özel bir ilgisi olduğundan da bahsetmek gerek. Onunla ilgili her şeyi araştıran hatta hakkında blog hazırlayan Iris, Flash’ın kimliğini öğrendiğinde neler olacak, bekleyip göreceğiz.

01d596f0c4093311e4bd1954071f

Rick Cosnett tarafından canlandırılan Eddie Thawne

Şimdilik geçmişi hakkında çok şey bilmediğimiz bu karakter, Keystone City’den Central City’ye transfer olmuş doğaüstü güçler üzerine araştırmalar yapan bir polis memuru; aynı zamanda da Joe West’in yeni iş ortağı. Iris West ile de ilişki içindeler.

STAR Labs ekibine gelirsek;

1c83f43b48e8bd98e28194498334

Tom Cavanagh tarafından canlandırılan Dr. Harrison Wells

STAR Labs şirketinin kurucusu olan bu karakterimizin de geçmişi biraz karışık. Barry’ye güçleri konusunda yardımcı olmaya çalışan/ en azından öyle yapıyormuş gibi görünen Dr. Wells, yıldırımlara ve doğaüstü güçlere neden olan STAR Labs’teki patlama sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Pek bilgimizin olmadığı bu karakter de şimdilik bölüm sonu doktoru olarak rol alıyor. Her bölümün son dakikaları kendisiyle ilgili sıra dışı bilgiler öğreniyoruz. Bakalım bunca şeyin altından neler çıkacak.

  631e78abc8fbf018ba46f1acb62c

Danielle Panabaker tarafından canlandırılan Dr. Caitlin Snow

STAR Labs çalışanlarında biri olan Caitlin de patlamada kayıp verenlerden. Şirket çalışanlarından olan nişanlısı Ronnie Raymond, hayli zeki ve biyomühendislik üzerine uzmanlık yapmış. Patlama sırasında cihazın yanında olan Raymond’tan bir daha haber alınamamış. Caitlin şirkette bilimsel araştırmalar üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Flash’a yeni yetenekleri ve suçla savaşı konusunda da yardımcı oluyor.

906a581a7c47b76671f801a55063

Carlos Valdes tarafından canlandırılan Cisco Ramon

STAR Labs ekibinin en genci. Parlak bir makine mühendisi. Flash’a yeni durumu konusunda Caitlin gibi yardımcı oluyor.

TIRIVIRI BİLGİLER

Dizide Barry’nin babasını oynayan John Wesley Shipp, Flash’ın 1990 yapımı uyarlaması olan dizide Flash olarak yer almıştı.
John Wesley’nin kendi dizisinin Flash’ına pilot çektiği yıl, yeni Flash’ımızı canlandıran Grant Gustin’in doğum yılı.
İki Flash da Norfolk, Virginia doğumlu.

Amanda Pays de aynı şekilde iki yapımda da yer alan isimlerden.

Dizide kullanılan Iron Heights hapishanesi Arrow’daki ile aynı. Barry’nin babasının tutulduğu yer.
Dikkat ispiyon içinde bu hapishane ile ilgili Arrow’a dair bir bilgi var. Oliver’ın annesi Moira da mahkumiyeti süresince orada tutulmuştu.

 

The Big Bang Theory’de sürekli flash tişörtüyle gezen Sheldon karakterine karşılık Flash karakterlerinden Cisco da Bazinga ve Taş-Makas-Kağıt-Kertenkele-Spock tişörtleri giyiyor.

Bunlar gibi ama pilot bölüme özel ufak sürprizler yukarıda yazının başında da bağlantısını verdiğimiz bildirimizde mevcuttur.

YAZARIN NOTU

Kendi adıma konuşursam, Arrow düzeyinde bir şeyler ümidiyle başladım bu diziye ve beklediğimi de buldum. Arrow izleyen ve beğenen herkese zaten kesinlikle öneririm. Ama Arrow izleyip de fazla karanlık, ciddi bulanlarınız olduysa Flash tam size göre. Baş karakterin hafif mizahi yönüyle daha eğlenceli bir atmosfer yaratıldığını, bu yönüyle Arrow’dan ayrıldığını düşünüyorum. Şimdilik yıldırımdan etkilenen diğer süper güçlü kişilerle uğraşıyor Barry her bölüm. Ama Arrow’un yapımcılarından çıktığını aklımızdan çıkarmazsak bölümlerdir konuk olan bu karaktelerin tanıtım olduğunu ve ileride her şeyin birleşeceğini varsayabiliriz. En azından Arrow’da bunu ustaca yapmayı başarmışlardı ve burada da güveniyorum. İzlerken bu dizinin bir CW yapımı olduğu da farkına varılarak izlenirse sevebileceğinizi düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, umarım size bu diziyi satabilmişimdir ;)

Sizi tanıtım filmleri ile başbaşa bırakarak tanıtımımı burada sonlandırıyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler…

The-Flash-2014

TANITIM FİLMLERİ

Ayrıntılı tanıtım filmi:

 

 

Görece daha kısa olanlar:

 

http://www.youtube.com/watch?v=rbV2e0rpP1E

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=i0irfjqJghc